Czyszczenie roślin domowych
Jeśli chcemy by kwiaty w domu rosły duże i piękne niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniego rytuału pielęgnacyjnego. Nie chodzi tylko o podlewanie - rośliny potrzebują też odpowiedniego nawożenia, właściwej wilgotności powietrza, dostępu do światła. Nie bez znaczenia jest także czyszczenie. Powłoka kurzu i brudu zatyka aparaty szparkowe i blokuje dopływ powietrza i światła. Jeśli rośliny są brudne, nie będą prawidłowo się rozwijały
Zanim przystąpisz do "porządków" przypatrz się swoim zielonym współlokatorom. Trudniejszymi w myciu będą te o zamszowych liściach i kaktusy. Zaliczamy do nich np. begonie, figowce, kalatee i opuncje. Łatwiejsze w czyszczeniu będą monstery, strelicje, filodendrony, palmy i stromanthe.
Rośliny trudne w czyszczeniu
Nigdy nie myj ich na mokro! Możesz użyć starego pędzla do makijażu o delikatnych włoskach. Dzięki temu nie naruszysz struktury liścia. Usuń dokładnie kurz. Do kaktusów może się przydać pęseta. Jeśli zmoczysz liście, mogą pojawić się brzydkie plamy i zwiększy się ryzyko choroby grzybowej.
Rośliny łatwe w czyszczeniu
Jeśli posiadasz wannę, można zorganizować grupowy prysznic dla wszystkich roślin o gładkich liściach. Skutecznie oczyści je z kurzu i zanieczyszczeń. Uważaj na twardą wodę: liście mogą stać się matowe i pojawią się brzydkie zacieki. Inną popularną metodą jest mycie specjalną, szybką w wykonaniu miksturą.
FreshSplash/ Getty Images
Piękne i zdrowe liście- olej neem z wodą
W 100% naturalny, usuwa brud, nabłyszcza i odstrasza szkodniki. Pozyskiwany z nasion miodli indyjskiej. Nieszkodliwy dla pszczół, motyli i owadów zapylających. Naturalny środek szkodnikobójczy. Regularnie stosowany wpłynie systemicznie na roślinę i będzie ją jeszcze bardziej chronił. Składnik oleju, Azardirachtyna, działa odstraszająco i zapobiega przeobrażeniom robaków w następne stadia rozwojowe. Działa tak np. na ziemiórki czyli małe muszki latające wokół roślin. Podziała też na inne szkodniki: wciornastki, przędziorki, tarczniki, mszyce, mączliki. Pomoże w walce z pleśnią w doniczkach i plamistością liści. Pozostawia przepiękny, nabłyszczony i zdrowy efekt. Jest łatwo dostępny w sklepach zielarskich i w Internecie. Natomiast jego zapach może być przez wielu uznany za wadę - warto wywietrzyć pomieszczenie po jego zastosowaniu.
Mikstura dla roślin z olejem neem
- 300 ml wody;
- 2 łyżki nierafinowanego oleju neem;
- kropla płynu do mycia naczyń;
- gąbeczka do mycia naczyń lub miękka szmatka
Wymieszaj wodę z olejem i kroplą płynu do mycia naczyń. Liście podtrzymuj od spodu, delikatnie usuwając brud gąbeczką.
Gotowe!
Zobacz także:
- Czym charakteryzuje się urban jungle? Inspiracje
- W mieszkaniu wyhodował sobie dżunglę: "Ceny roślin kończą się na kilku tysiącach złotych"
- Monstera – uprawa i pielęgnacja
Zobacz wideo: Rośliny domowe łatwe w pielęgnacji
Autor: Karolina Kubicka