Sprawdzone sposoby na choroby ogórków

Ogórki
Fot: Alina Demidenko / gettyimages.com
Choroby ogórków mogą doprowadzić do strat materialnych, zwłaszcza kiedy atakują uprawy przemysłowe. By uniknąć kłopotów, warto stosować się do kilku prostych zasad. A kiedy już ogórki dopadnie jakaś infekcja, należy jak najszybciej przystąpić do jej zwalczania.

Gdy decydujemy się na uprawę jakiegoś gatunku roślin, przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, czego potrzebują, by dobrze rosnąć. Stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju to klucz do sukcesu w przypadku każdej hodowli. W walce z pozostałymi problemami pomogą specjalne środki dostępne na rynku.

Choroby ogórków – jak zapobiegać?

Ogórki to rośliny, które wymagają dużej ilości ciepła oraz wilgoci. Aż 96 procent zawartości ogórka stanowi woda. By mogły się dobrze rozwijać, należy także zapewnić im odpowiednią ilość światła, które powinno być rozproszone. W przeciwnym wypadku może dojść do poparzenia liści. W miejscach zacienionych ogórki będą rosły słabo. Gleba, na której będą uprawiane ogórki, powinna być żyzna, niezbyt ciężka, bogata w składniki pokarmowe i pozbawiona chwastów. Pamiętać należy także o rannym podlewaniu oraz o odpowiednim naturalnym nawożeniu, na przykład kompostem. Dobrym pomysłem jest ściółkowanie ogórków oraz uprawa prowadzona przy podporach.

Choroby ogórków

Oto najpopularniejsze choroby ogórków:

  • Mączniak rzekomy dyniowatych – to grzybicza choroba roślin dyniowatych, która bardzo często dotyka ogórki. Atakowane są zazwyczaj liście, na których pojawiają się jasne plamy z czasem brązowiejące. Jeśli chcemy zapobiec wystąpieniu tej choroby ogórków szklarniowych, nie powinniśmy dopuszczać do długotrwałego zraszania liści. Ważna jest także odpowiednia wentylacja. Zapobiegawczo można również stosować opryski fungicydami.
  • Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – choroba bakteryjna. Na liściach pojawiają się jasnozielone, kanciaste plamy. Przy dużej wilgotności w miejscu plam na spodzie liścia występuje śluz bakteryjnego wycieku. Plamy mogą znajdować się także na owocach – wówczas przybierają postać wodnistych zagłębień. Ta choroba ogórków zdarza się przy dużych amplitudach temperatur, kiedy dni są bardzo ciepłe, a noce chłodne. Bywa, że wywołująca tę chorobę bakteria zimuje w nasionach i resztkach rośliny i może uaktywniać się w kolejnych latach.
  • Antraknoza dyniowatych – to także choroba grzybicza. Na liściach zainfekowanych roślin powstają wodniste plamy, które z czasem brunatnieją, zasychają i ulegają wykruszeniu, pozostawiając po sobie dziury. Podobne plamy można zaobserwować na pędach i owocach ogórków. Czynnikiem mającym wpływ na pojawienie się choroby są wysokie temperatury oraz podwyższona wilgotność powietrza. Grzyb może także zimować na nasionach i resztkach ogórków.
  • Mozaika ogórka – pierwsze objawy tej wirusowej choroby ogórków – żółtozielone plamki pojawiają się już na młodych liściach, które z czasem ulegają zniekształceniu, stają się małe i pomarszczone. Następuje zahamowanie wzrostu i osłabienie całej rośliny. Wirus może zostać przeniesiony przez mszyce oraz na narzędziach używanych do pielęgnacji ogórków. Dlatego ważne jest, by nie zapominać o ich dezynfekcji. Wirusy są częstą przyczyną choroby ogórków pod osłonami.
  • Fuzaryjne więdnięcie ogórka – ta choroba często pojawia się nie tylko na dorosłych roślinach, ale i na ich siewkach, które porażone przez chorobę zamierają. U starszych okazów może ona przebiegać bezobjawowo, by w pewnym momencie doprowadzić do więdnięcia liści ogórka. Warto wspomnieć, że przy fuzaryjnym więdnięciu liście ogórka nie tracą swojego zielonego koloru, na ich powierzchni pojawiają się natomiast jasne plamki. Skutkiem tej choroby ogórków jest zamieranie rośliny.

Domowe sposoby na choroby ogórków

Na rynku znajdziemy wiele różnych preparatów mniej lub bardziej skutecznych w walce z chorobami ogórków. Jednak zanim z nich skorzystamy, warto wypróbować domowe i mniej inwazyjne sposoby do ich zwalczania.

Uprawie na pewno nie zaszkodzi profilaktyka. Warto unikać sadzenia ogórków w tym samym miejscu przez kolejne lata. Resztki ubiegłorocznych roślin mogą być źródłem choroby ze względu na zimujące w nich patogeny. Istotne jest także odkażanie narzędzi, których używamy do pielęgnacji uprawy oraz pojemników, w których przechowujemy lub transportujemy rośliny. Dobrym sposobem jest wybieranie odmian odpornych na choroby oraz kupowanie nasion i sadzonek roślin tylko w sprawdzonych i zaufanych miejscach.

Pamiętajmy także o opryskach z roślin takich jak: krwawnik, skrzyp, wrotycz, cebula, czosnek czy bylica, które sprawdzają się na przykład przy mączniaku rzekomym i antraknozie roślin dyniowatych. Przyczyną chorób ogórków jest także często zraszanie tych roślin wodą, której najlepiej unikać. Zdecydowanie korzystniej byłoby zastosować nawadnianie kropelkowe. Ponadto warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji, a także o tym, by nie przesadzać ze zbyt dużym zagęszczeniem ogórków na danej powierzchni.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak dbać o rośliny?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!