Ogród

Jak stworzyć ogród w stylu śródziemnomorskim? Maja Popielarska zdradza sprawdzone sposoby aranżacyjne

Ogród

Miłośnicy klimatu, który panuje na południu Europy często marzą o ogrodzie w stylu śródziemnomorskim. Nic dziwnego. Zachwycające rośliny w nietuzinkowych aranżacjach stworzonych przy wykorzystaniu naturalnych materiałów takich jak drewno, terakota, czy piaskowiec dają spektakularne efekty.

Jak stworzyć ogród w stylu śródziemnomorskim?

Styl śródziemnomorski łączy cechy charakterystyczne estetyki, historii i kultury krajów na południu Europy. Z powodzeniem można założyć taki ogród w Polsce: ważne, żeby zwrócić uwagę na położenie działki - dobrze, żeby była słoneczna.

Charakterystycznym elementem ogrodu w stylu śródziemnomorskim są też niewysokie murki wykonane z kamienia.

- Ma to na celu wprowadzenie różnych stref w ogrodzie. Mogą oddzielać część warzywną od części sadowniczej czy rekreacyjnej. Jest dużo kamienia i można to wykorzystywać w różnych aranżacjach. -mówi Piotr Rybacki.

Styl śródziemnomorski- rośliny

Ważne by roślinność dobrać tak, by przeżyła w mocnym letnim słońcu i przezimowała niskie temperatury. Nie nadadzą się cytrusy, drzewa oliwne czy cyprysy. Z powodzeniem jednak można sadzić pnącza takie jak winobluszcz pięciolistkowy, bluszcz pospolity czy milin amerykański. Te rośliny osłonią Cię przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Warto postawić też na krzewy takie jak jałowce i bukszpany. Są łatwe w uprawie i nie trzeba ich zabezpieczać przed zimą. Ogromne znaczenie ma rodzaj hodowli, a mianowicie uprawa w pojemnikach. Najlepiej sprawdzą się stare skrzynie, gliniane donice lub ceramiczne.

- Stawiamy donicę pod krzew i wygląda jakby z niej właśnie wyrastał. Ale co w tym jest bardzo istotne to materiał, z którego jest wykonana donica. On nadaje klimat temu miejscu nawiązując do stylistyki śródziemnomorskiej. - powiedziała Maja Popielarska, prowadząca programu “Nowa Maja w ogrodzie”.

"Nowa Maja w Ogrodzie"- oglądaj na HGTV i na Player.pl

Program "Nowa Maja w ogrodzie" to pełna inspiracji propozycja nie tylko dla głodnych wiedzy początkujących ogrodników, ale także dla doświadczonych pasjonatów zieleni i pięknych krajobrazów.

Maja Popielarska nawet zupełnego laika jest w stanie rozkochać w tematyce ogrodowej. W końcu jak nikt inny potrafi opowiadać o roślinach w skuteczny sposób.

Odcinki programu "Nowa Maja w ogrodzie" dostępne są na player.pl

Zobacz także:

Autor: Karolina Kubicka

Pozostałe wiadomości