Golteria – poznaj jej odmiany i sekrety uprawy

Ogród z czerwonymi kwiatami
Fot. Jacky Parker Photography / Getty Images
Golteria to ciekawa roślina o wielu odmianach. Jest mniej znaną kuzynką popularnych azalii i wrzosów. Ze względu na jej liczne walory warto zrobić dla golterii miejsce w swoim ogrodzie.

Jeśli lubimy rośliny o wielu zastosowaniach, to golteria może nas zainteresować. Posiada wiele cech, które sprawiają, że jest chętnie sadzona nie tylko w ogrodach, ale i w pojemnikach na tarasie czy balkonie. Czego warto się o niej dowiedzieć, zanim przystąpimy do uprawy?

Golteria – roślina godna uwagi

Golterie ( Gaultheria ) to rośliny, które należą do rodziny wrzosowatych ( Ericaceae ). Na stanowiskach naturalnych można je spotkać w Ameryce Północnej i Południowej, w Azji i Australazji. Golteria dorasta do około 15 centymetrów wysokości, choć niektóre odmiany mogą osiągać nawet kilka metrów. Jej dużym atutem są zimozielone liście oraz interesujący kwiat. Golteria w zależności od odmiany kwitnie od maja do sierpnia na biało, różowo lub czerwono. Jesienią pojawiają się piękne, duże i błyszczące owoce zazwyczaj koloru czerwonego, które utrzymują się na krzewince aż do wiosny. Pachną one kamforą i są jadalne, choć niezbyt smaczne.

Golteria – odmiany i gatunki

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych odmian golterii. Różną się one od siebie kolorem owoców, liści oraz pokrojem, czy okresem kwitnienia. Poznajmy bliżej najpopularniejsze gatunki golterii i ich odmiany.

Golteria rozesłana - Gaultheria procumbens

Inna nazwa tej rośliny brzmi golteria pełzająca. Uprawa jej jest prosta, gdyż jest to jedna z najmniejszych golterii. Osiąga od 10 do 15, a czasem 20 centymetrów wysokości. Doskonale sprawdzi się jako roślina okrywowa , ponieważ dzięki podziemnym rozłogom może się bardzo szeroko rozrastać. Jeśli więc potrzebujemy rośliny do zadarnienia dużej powierzchni, to z pomocą przychodzi golteria rozesłana . Uprawa tego gatunku nie jest skomplikowana. Należy jednak pamiętać, że, tak jak większość roślin wrzosowatych, wymaga gleby kwaśnej i przepuszczalnej. Lubi półcień i słońce, ale będzie rosła także w cieniu. Choć jest mrozoodporna, to należy pamiętać, by w czasie bezśnieżnych zim lekko ją przykryć. W lipcu i sierpniu pojawiają się niepozorne różowe kwiaty. Nie jest to jedyna zaleta, jaką posiada golteria rozesłana. Owoce jadalne są także piękną ozdobą i wyglądają zjawiskowo na tle ciemnozielonych liści. Ta roślina będzie się dobrze prezentować w towarzystwie rododendronów i innych roślin wrzosowatych . Popularne odmiany golterii pełzającej to „Goubi” i „Big Berry”. Chętnie uprawiane są także te obficie owocujące jak golteria rozesłana „Kieverber” czy „Red Baron”.

Golteria chilijska – Gaultheria mucronata

Ta golteria jest nieco wyższa niż poprzednia. W ciągu 10 lat może dorastać do 50 cm wysokości oraz do 1 metra szerokości. Ona również wymaga gleby żyznej i kwaśnej, ale lekko wilgotnej. Możemy ją sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Ma nieco drobniejsze liście niż golteria pełzająca . Są one ciemnozielone i mają zaostrzone końce. Kwiaty tego gatunku są białe i pojawiają się w maju i kwietniu. Jej owoce na tle drobniejszych niż u golterii rozesłanej liści wydają się większe. Na początku są białe, by potem zmienić swą barwę na czerwoną, aż do purpurowoczerwonej. Ta golteria gorzej znosi zimę i towarzyszące jej mrozy, zatem będzie się lepiej czuła w ogrodach zimowych. Znaną odmianą golterii chilijskiej jest „Bell's Seedling”.

Golteria - uprawa

Dowiedzmy się, jak w praktyce wygląda uprawa tych roślin. Sadzonki golterii możemy kupić w dobrych sklepach ogrodniczych oraz w szkółkach. Cena golterii rozesłanej to około 5 - 6 złotych za sztukę, natomiast golteria chilijska jest nieco droższa i może kosztować 18 - 20 złotych. Kiedy zdecydujemy się już na którąś z odmian, należy zadbać o odpowiednie pH i strukturę gleby dla naszej rośliny. Optymalne pH zawiera się pomiędzy 3,5 – 4,5 zarówno dla golterii chilijskiej, jak i rozesłanej. Pierwsza z nich poradzi sobie z zimowaniem w gruncie, natomiast druga niekoniecznie. Oba gatunki czują się najlepiej w półcieniu lub na słońcu. Golterie są wrażliwe na utratę wody i dlatego warto zastosować ściółkowanie, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy, by uchronić ich korzenie przed wysychaniem.

Golteria w domu

Niewielkie rozmiary golterii pozwalają na jej uprawę także w domowym zaciszu. Na uwagę zasługuje fakt, iż stają się one coraz popularniejszymi ozdobami bożonarodzeniowymi . Świetnie sprawdzą się jako dekoracje świątecznego stołu. Zimozielone liście to symbol wiecznego życia. Czerwień owoców to znak krwi i męczeństwa. Kiedy golteria odegra swoją świąteczną rolę, powinniśmy ją przenieść na werandę lub poddasze, gdzie może pozostać do wiosny. Wówczas, jeśli mamy taką możliwość, posadźmy ją w ogrodzie. Warto wspomnieć, że wśród Indian golteria była uważana za roślinę leczniczą. Jagody miały łagodzić ból, a herbata przyrządzana z liści służyła do płukania gardła. Żucie korzeni wzmacniało natomiast dziąsła i zęby. Zatem jak widać, golteria to roślina , która znajdzie zastosowanie także w domowej apteczce.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!