Uprawa hydroponiczna jako alternatywa do sadzenia roślin w ziemi. Poznaj jej tajniki

Sałata z uprawy hydroponicznej
Fot. Photographer/Getty Images
Uprawa hydroponiczna to coraz częściej stosowany rodzaj hodowli roślin. Metoda ta jest często używana w hodowli roślin w sztucznych warunkach, najczęściej na dużą skalę ‒ w szklarniach lub namiotach. Próbując jej w domu, można przekonać się o jej korzyściach i zacząć stosować jako alternatywę dla hodowania roślin w ziemi.

Metoda ta przez jej zwolenników określana jest jako łatwiejsza od standardowej, glebowej. Dodatkowo, jej stosowanie eliminuje walkę z problemami takimi jak różnego rodzaju szkodniki, pleśń czy inne choroby glebowe.

Czym jest uprawa hydroponiczna?

Uprawa hydroponiczna jest sposobem hodowania roślin bez użycia gleby, a na pożywkach, które są rozpuszczone w cieczy, czyli w wodzie. Okazuje się, iż wbrew pozorom gleba w postaci ziemi nie jest roślinom konieczna do rozwoju. Elementy, bez których roślina nie może się zaś obejść to: woda, substancje odżywcze w postaci minerałów oraz światło. Standardowo minerały wspierające rozwój roślin pobierane są z ziemi, natomiast w przypadku uprawy hydroponicznej roślina czerpie je z wody, do której dodawana jest substancja odżywiająca. Podłożem zastępującym ziemię może być np. keramzyt. Ma on za zadanie podtrzymanie rośliny oraz dbanie o zapewnienie tlenu korzeniom.

Uprawa hydroponiczna w domu

Ta bezglebowa forma hodowli roślin bez problemu może być stosowana w warunkach domowych do uprawy wielu gatunków roślin. Uprawa hydroponiczna storczyków? Jak najbardziej tak. Metoda ta sprawdzi się do uprawy większości roślin ozdobnych. Najważniejsze, by rośliny do uprawy hydroponicznej lubiły wilgoć. Co jest potrzebne do rozpoczęcia tej metody uprawy roślin? Podstawą są naczynia do uprawy hydroponicznej:

· doniczka zewnętrzna, czyli naczynie osłaniające, do którego wkłada się naczynie wewnętrzne z rośliną wraz z podłożem. Naczynie to powinno być zrobione z materiału, który nie przepuszcza światła. Dzięki temu unikniemy namnażaniu się glonów i osłonimy korzenie rośliny przed światłem. Naczynie zewnętrzne nie powinno kształtem przypominać tradycyjnej doniczki. Dlaczego? Kształt owalny czy kulisty to po prostu więcej przestrzeni na rozrost korzeni.

· naczynie wewnętrzne to pojemnik, w którym umieszczona ma być roślina wraz z granulatem. Wykonany jest z tworzywa sztucznego. Pojemnik wewnętrzny powinien mieć niewielkie otwory, przez które będą mogły wystawać rozrastające się korzenie rośliny. Ważne, by otwory te nie były zbyt duże, gdyż powodowałoby to wysypywanie się granulatu. Naczynie wewnętrzne musi być mniejsze oraz płytsze niż to zewnętrzne. Po umieszczeniu naczynia wewnętrznego w zewnętrznym, to pierwsze nie powinno dotykać dna większego.

Specjalne rośliny do uprawy hydroponicznej można kupić w sklepach ogrodniczych, ale tak naprawdę tą metodą można hodować większość kwiatów doniczkowych, które rosną w domu. Wystarczy wyjąć roślinę z ziemi i włożyć ją do wody w temperaturze pokojowej. Po upływie około godziny, roślinę należy osuszyć, wyczyścić jej korzenie, a potem włożyć ją do naczynia wewnętrznego z granulowanym podłożem. Następnie doniczkę wewnętrzną trzeba umieścić w zewnętrznej.

Uprawy hydroponiczne warzyw

Metodą hydroponiczną uprawiać można również warzywa. Ta metoda najbardziej jest wskazana dla warzyw z krótkim okresem wegetacyjnym. Warzywem uprawianym w ten sposób jest np. sałata. Uprawa hydroponiczna pomidorów jest kolejnym popularnym sposobem na alternatywną hodowlę tego popularnego warzywa. Dlaczego? Korzenie pomidorów świetnie odnajdują się w hydroponice ‒ są odpowiedniej długości i łatwo się ukorzeniają. Pomidory hodowane metodą hydroponiczną będą rozwijać się bardzo intensywnie, dlatego warto sadzić je z dużym rozstawem.

Jak nawozimy rośliny w uprawie hydroponicznej?

Prawidłowy wzrost rośliny zapewniają odpowiednie składniki odżywcze i mineralne. Nawóz do uprawy hydroponicznej roślin najczęściej ma postać granulowaną w tabletkach, ale dostępny jest również w wersji płynnej. Warto poszukać w sklepach specjalnie dedykowanych nawozów do uprawy hydroponicznej. Jeśli są niedostępne, można posiłkować się nawozami standardowo używanymi do nawożenia roślin rosnących w glebie. Kiedy trzeba użyć nawozu po raz pierwszy? Po około 2 bądź 3 tygodniach od umieszczenia ukorzenionych roślin w naczyniach. Jeśli sadzone rośliny nie mają korzeni, trzeba na nie poczekać i dopiero wtedy użyć nawozu. Nowa odżywka z nawozem musi być dostarczana roślinie mniej więcej co 4-6 tygodni.

Uprawa hydroponiczna roślin to bardzo ciekawa alternatywa dla standardowej hodowli w glebie. Doskonale sprawdzi się w różnego rodzaju sztucznych warunkach, np. szklarniowych, ale również w domu.

Zobacz film: Państwo Babalscy - pionierzy upraw ekologicznych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!