Czym są monety kolekcjonerskie NBP?
Emitowane są przez Narodowy Bank Polski i upamiętniają istotne wydarzenia, rocznice historyczne lub wizerunki postaci związanych ze światem sportu, kultury, sztuki itp. Monety kolekcjonerskie NBP sprzedawane są w dwóch wersjach. Pierwsze z nich wykonane są z metali szlachetnych, którymi są:
· srebro,
· złoto.
Z kolei do produkcji tych drugich używa się Nordic Gold. Jest to mieszanka, w skład której wchodzą:
· aluminium cynku,
· cyna.
Do produkcji monet kolekcjonerskich wykorzystywane są również inne materiały, takie jak: drewno, szkło, cyrkonia lub bursztyn. Dodają one walorów estetycznych i sprawiają, że monety ciekawie prezentują się w kolekcji.
Monetę można określić mianem ekskluzywnego gadżetu. Przeważnie jest ona bita lustrzanym stemplem, a jej atrakcyjne opakowanie „cieszy oko” – jest to zazwyczaj plastikowa kapsuła. Złote monety kolekcjonerskie NBP opakowuje się w specjalne etui. Ma ono designerski kształt, a dołączone do niego informacje na temat monety są dodatkową wartością dla każdego numizmatyka. Z kolei monety ze srebra sprzedawane są w blistrach. Wbrew pozorom, ten rodzaj opakowania również prezentuje się ciekawe, choć dla niektórych miłośników monet jego wygląd może być nieco mniej imponujący.
Monet kolekcjonerskich NBP nie traktuje się wyłącznie jako ciekawego gadżetu. W Polsce można z nich korzystać również jako środek płatniczy - nominał znajduje się na awersie. Niemniej jednak, jest to zjawisko raczej rzadko spotykane. Z kolei wartość monet określa przede wszystkim rynek numizmatyczny.
Gdzie sprzedawane są monety kolekcjonerskie NBP?
Srebrne i złote monety kolekcjonerskie NBP sprzedaje bank. Posiada on swój sklep internetowy oraz wystawia je na aukcjach. Sprzedażą monet zajmują się również pośrednicy. Oferują oni kilkadziesiąt rodzajów monet, choć w obiegu są także banknoty. Jednakże tych drugich jest niewiele.
Numizmatycy często korzystają ze wspomnianych aukcji internetowych. To właśnie tam mogą nabyć rzadkie okazy. Jednak każdy zainteresowany ma ograniczone możliwości zakupu. Na każdej z aukcji uczestnicy mogą złożyć maksymalnie pięć ofert. Po zakończeniu ich propozycje są analizowane przez system, który następnie wyłania zwycięzcę. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w aukcji dowiadują się o wydarzeniu z oficjalnej strony. Bank informuje o nim przeważnie tydzień przed rozpoczęciem wydarzenia.
Koszt zakup monet zależy od różnych czynników. Rzecz jasna, najwięcej pieniędzy trzeba wydać na monety ze złota, które nie są tanimi „pamiątkami”. Najniższe ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach złotych. Znany jest również przypadek sprzedaży tego typu przedmiotu za kilkanaście tysięcy złotych!
Cena złotej monety kolekcjonerskiej NBP zależy od różnych czynników – np. od tego, w jakim nakładzie została wyemitowana. Im jest on niższy, tym wartość rynkowa monety jest wyższa. Niemniej ważna jest także jej waga.
Co jeszcze warto wiedzieć o emisji monet kolekcjonerskich NBP?
Srebrne monety kolekcjonerskie NBP oraz te ze złota są projektowane przez wybitnych medalierów. Dzięki umiejętnościom tych specjalistów monety są wysoko oceniane w konkursach numizmatycznych. Sam plan emisyjny jest także ustalany dość szczegółowo. Obejmuje on kilkanaście tematów, które niekiedy są częściami tematycznych serii, a niekiedy pojedynczymi egzemplarzami.
Monety okolicznościowe, zarówno te srebrne, jak i złote, są emitowane przez NBP. Bank ma do nich wyłączne prawo.
Po czym poznać wartość monety kolekcjonerskiej NBP?
Próba, nakład i rodzaj stopu – to właśnie w tych kategoriach określa się jakość monety. Warto też pamiętać, że niemniej ważny jest również jej wiek. Wbrew pozorom, srebrne monety kolekcjonerskie NBP wcale nie muszą być gorsze od tych ze złota. Znane są przypadki, gdy mniej szlachetne monety osiągały większą wartość rynkową niż te teoretycznie cenniejsze. Podczas oceniania wartości omawianego przedmiotu warto też zwrócić uwagę na kolekcję. Największym powodzeniem cieszą się te najbardziej unikatowe.
Czy warto inwestować w złote monety kolekcjonerskie NBP?
Istnieją numizmatycy, którzy traktują kolekcjonowanie monet nie tylko jako hobby, ale i jako źródło pieniędzy. Każdy, kto interesuje się finansowym aspekt tej dziedziny, powinien zacząć od zdobycia informacji na temat monet. Tak, jak w każdej dziedzinie, trzeba poświęcić na to sporo czasu, aby zdobyć ekspercką wiedzę. Zarabianie na srebrnych i złotych monetach kolekcjonerskich NBP wymaga ciągłego trzymania ręki na pulsie. Koniecznością jest śledzenie planów emisyjnych NBP. Nie zaszkodzi też wiedzieć, jakie są obecnie popularne kolekcje za granicą, z pewnością umożliwi to wykonywanie lepszych ruchów biznesowych.
Na światowym rynku numizmatycznym dzieje się naprawdę dużo. W Polsce dostępne są również emisje np. nowozelandzkie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN