Matematyka nie musi być straszna, o ile jest dobrze tłumaczona. Udowodniła to Magdalena Bęben, która została najlepszą nauczycielką tego przedmiotu w Szwecji. Na czym polegają jej wyjątkowe lekcje? Kilka tajemnic o swoich metodach zdradziła w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Z Polski do Szwecji
Magdalena Bęben pochodzi z Głowienka. Studiowała na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Politechnice Rzeszowskiej. Do Szwecji wyjechała 16 lat temu, zaraz po zakończeniu edukacji. Obecnie uczy w Helsinborgu.
To jest szkoła państwowa. Wystartowała 8 lat temu. To miała być nowa szkoła z nowymi możliwościami i dostaliśmy bardzo duże możliwości rozwoju. Naprawdę możemy testować nowe rzeczy
- opowiadała Magdalena Bęben w rozmowie z Robertem Stockingerem.
Niezwykłe lekcje matematyki
Szwedzka Królewska Akademia Nauk przyznała Magdalenie Bęben nagrodę dla najlepszej nauczycielki matematyki 2020 roku. Doceniono ją za różnorodność stosowanych metod oraz aktywizowanie uczniów. Jak przyznaje, każda z jej lekcji jest dostosowana do poziomu każdego z podopiecznych. Tylko do siódmych klas w szkole w Helsinborgu chodzi 105 dzieci, które są dzielone na mniejsze grupy. Typowo ćwiczeniowe wymagają niewielkiej liczby osób.
Długością lekcji zawsze sobie steruję. (…) Mamy lekcję 90-minutową na przykład, to jestem w stanie podejść do każdego dziecka, usiąść koło niego, dyskutować i w ten sposób widzę, na jakiem poziomie jest
- wyjaśniała nasza bohaterka.
Klasówki
Wiedza o poziomie pozwala jej na lepsze i skuteczniejsze podejście do każdego ucznia. Co ciekawe, klasówka nie jest u Magdaleny Bęben taka sama dla wszystkich dzieci. Obejmuje jedynie ten sam zakres materiału, jednak stopień trudności zadań jest dostosowany do wiedzy, jaką posiada jej podopieczny.
Dlaczego jeden uczeń, który na każdej lekcji zgłasza się, pokazuje swoją wiedzę, ma jeszcze stracić jedną godzinę na koniec rozdziału, żeby pokazać to jeszcze raz, jak ja już to tyle razy widziałam?
- tłumaczyła nauczycielka. Jak dodała, woli takiemu dziecku dać dodatkową szansę na wykazanie się.
Polska a Szwecja
Choć Magdalena Bęben w Polsce nie miała okazji pracować jako nauczycielka, doskonale pamięta nasz system edukacyjny. Jaka jest główna różnica między nim a szwedzkim?
Nie ma dużego nacisku na korepetycje. Szkoła sama oferuje godziny pomocy dla dzieci
W ciągu tygodnia nauczyciele są dostępni przez 2-3 godziny dla swoich uczniów, którzy mogą prosić ich o pomoc w wytłumaczeniu różnych kwestii. Podopieczni zwracają się do niej po prostu po imieniu, przez co panuje zupełnie inna atmosfera. Polka przyznaje, że praca sprawia jej przyjemność i czuje się spełniona zawodowo. Prawdziwą wisienką na torcie jest dla niej niewątpliwie wyróżnienie otrzymane od Królewskiej Akademii Nauk.
Matematyką można się bawić
To, że matematyka może być przyjemna, udowadnia też Cezary Szmidke, popularyzator nauki. W studiu Dzień Dobry TVN pokazał propozycje zabaw z liczbami, które podczas kwarantanny uprzyjemnią czas dzieciom, a jednocześnie pobudzą ich szare komórki.
Zobacz także:
- Niezwykły talent hafciarski Marzeny Sobień. Jak wyglądają jej obrazy malowane nićmi?
- „Efekt Domina” - pomoc przez muzykę i taniec. Animatorka kultury: "Warto rozwijać to, co dobrze działa"
- Tańczy, ćwiczy zumbę i jest modelką. Niepełnosprawna Ola przełamuje wszelkie bariery
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz