Kołki do styropianu – jakie są rodzaje? Jakie i kiedy wybrać?

Para podczas remontu
Fot.skynesher/Getty Images
Kołki do styropianu wykorzystywane są najczęściej do przygotowywania izolacji cieplnej budynku. Styropian jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w tym celu materiałem, dlatego wielu producentów oferuje obecnie całe systemy montażowe, w których już znajdują się odpowiednio dobrane kołki do styropianu o określonej grubości np. kołki do styropianu 30 cm lub kołki do styropianu 15 cm.

Jednak co zrobić, gdy kołki dobieramy samodzielnie? Jakie kołki do styropianu wybrać ? Kiedy stosuje się kołki do styropianu z trzpieniem metalowym , a kiedy wystarczą plastikowe?

Jakie są rodzaje kołków do styropianu?

W sklepach budowlanych możemy spotkać kilka rodzajów kołków przeznaczonych do mocowania styropianu. Przede wszystkim produkty te dzieli się na kołki do styropianu metalowe oraz plastikowe. Chodzi tutaj o rodzaj trzpienia, który wkłada się do kołka po jego zamontowaniu do ściany. Niezależnie od rodzaju trzpienia wszystkie kołki do styropianu powinny mieć u góry szeroki kołnierz (z reguły ma on średnicę około 6 cm), który pozwala na bezpieczny montaż kołka przy styropianie bez jego uszkodzenia. Dzięki temu nie uszkadza się delikatnej powierzchni, kiedy wbija się kołki do styropianu.

Producent tego rodzaju kołków wypuszcza na rynek serie produktów różniących się również długością. Praktycznie w ofercie każdego producenta znajdziemy kołki do styropianu 10 cm czy kołki do styropianu 20 cm. Są to kołki stosowane najczęściej. Niekiedy jednak potrzebne są kołki o niestandardowych długościach, np. kołki do styropianu 40 cm .

Kołki niestandardowe zazwyczaj mają wydłużoną strefę rozpierania i stosowane są przy grubym styropianie, a także przy materiałach wymagających dobrego zakotwiczenia. Często takie rozwiązanie stosuje się w przypadku dość grubej warstwy starego tynku.

Warto też wspomnieć, że są jeszcze kołki ślimakowe do styropianu. Wykorzystywane są one w głównej mierze do mocowania różnego rodzaju przedmiotów do styropianu. Takie kołki stosuje się do twardych płyt styropianowych, np. EPS lub XPS. Do dobrego zakotwiczenia w styropianie należy dobierać kołki o długości co najmniej 6 cm. Tego rodzaju kołki mocujące stosuje się zazwyczaj, gdy chcemy coś przymocować do styropianu, ale nie chcemy dopuścić do zakotwiczenia kołka w ścianie.

Jakie kołki wybrać do mocowania styropianu?

Jednym z najczęstszych pytań dotyczących wyboru kołków mocujących do styropianu jest: „jakie kołki do styropianu – metalowe czy plastikowe ?”. Jeżeli chodzi o rodzaj trzpienia, to zazwyczaj dobiera się go do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Ważna jest także grubość ocieplenia i ściany. Przy wyborze kołków do mocowania styropianu warto wybrać takie, które mają Europejskie Aprobaty Techniczne, gdyż są one odpowiednio oznaczone, co znacznie ułatwia ich odpowiednie dobranie. Na talerzykach takich kołków można znaleźć oznaczenia literowe: A – beton zwykły, B – bloczki ścienne pełne, C – pustaki lub cegła dziurawka, D – beton lekki, E – beton komórkowy. Są też kołki uniwersalne z oznaczeniem ABCDE.

Decydując się na rodzaj trzpienia w kołkach do styropianu, należy pamiętać o tym, że te z tworzywa sztucznego nie będą przewodziły ciepła. Natomiast przy kołkach z metalowym trzpieniem mogą tworzyć się niewielkie mostki termiczne. A to z kolei może wpłynąć na wydajność izolacji cieplnej. Warto wiedzieć, że obecnie do wzmocnienia kołków plastikowych często stosuje się wzmocnienie z włókna szklanego, które nie zmienia właściwości tworzyw sztucznych.

Przy wyborze kołków warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są montowane. Kołki do styropianu wbijane zalecane są do ścian, które wykonane są z pełnych materiałów, zaś do pustaków czy cegły dziurawki zaleca się stosowanie kołków wkręcanych.

Pozostaje jeszcze kwestia długości kołka. Przeglądając specjalistyczne fora internetowe, można znaleźć między innymi takie zapytania: „jakie kołki do styropianu 15”, „jakie długie kołki do styropianu 15 cm”, czy też: „jakie kołki do styropianu 20 cm”. Określając to, jaki kołek będzie nam potrzebny, musimy znać grubość ocieplenia i dodać do niej grubość kleju lub pianki (w zależności od tego, jak mocowany jest styropian do ściany), a także głębokość, na jakiej ma się znaleźć kołek w ścianie. Przy doborze kołków zawsze warto kierować się zaleceniami producenta lub zasięgnąć fachowej porady eksperta ze sklepu budowlanego.

Zobacz film: Jak zaplanować remont, by nie zwariować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!