Ze względu na to, że systemy monitoringu coraz częściej wykorzystywane są w domu, warto wiedzieć, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w tym przypadku. Dowiedz się, na jaki produkt się zdecydować i jakie parametry wziąć pod uwagę.
Dobór kamer do monitoringu domu dostosowujemy do konkretnego budynku, pracy na zewnątrz lub wewnątrz oraz naszych potrzeb. Do wyboru mamy urządzenia analogowe lub sieciowe, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe.
Kamery do monitoringu
Systemy monitoringu coraz częściej zabezpieczają nie tylko budynki przemysłowe, ale także nasze mieszkania czy domy. Na popularność takiego rozwiązania wpływa niewielka cena i duża różnorodność sprzętów. Kamery do monitoringu , które odgrywają główną rolę w tego typu systemach, znajdziemy zarówno w wysokiej jakości, jak i w bardzo atrakcyjnej cenie.
Aby dobrać odpowiedni sprzęt do monitorowania domu, należy wziąć pod uwagę nasze wymagania. Warto zastanowić się, w jakich warunkach oświetleniowych będzie pracować kamera, czy ma przekazywać obraz ogólny czy szczegółowy, czy chcemy umieścić sprzęt na zewnątrz budynku czy wewnątrz, jak dużą powierzchnię chcemy monitorować, czy szukamy kamery do monitoringu z nagrywaniem wyposażoną w rejestrator. Należy także wziąć pod uwagę parametry sprzętu do monitorowania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery?
Wybierając kamery do monitoringu domowego , na początku należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów dotyczących tych urządzeń:
· rozdzielczość obrazu - do monitoringu domowego wystarczającą rozdzielczością będą 1280x960 lub 1920x1080,
· jakość obrazu - dobrze wybrać Full HD lub HD, dzięki którym zarejestrowane zostaną wszystkie szczegóły,
· kąt widzenia kamery - zależy od ogniskowej obiektywu i przetwornika,
· kompresja danych - najczęściej spotykane to H.264, H.265, redukują objętość plików, które są zapisywane na dyskach twardych,
· zasilanie - w przypadku analogowych zasilane jest tradycyjne przy pomocy energii elektrycznej, a kamery sieciowe mogą być zasilane kablem typu skrętka, bezpośrednio z sieci Ethernet (tym sposobem odbywa się też przesył danych),
· obudowa - kamery do monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego różnią się obudową, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na te zewnętrzne, które muszą być odporne na warunki atmosferyczne, najlepiej wodoszczelne i pyłoszczelne,
· funkcja zdalnego monitorowania - za sprawą aplikacji mobilnej lub programu komputerowego,
· dodatkowe funkcje - np. stabilność obrazu, nagrywanie na kartę SD lub rejestrator, promiennik podczerwieni, detekcja ruchu.
Kamery do monitoringu domowego
Kamery dzielimy na analogowe (CC-TV) i sieciowe (IP), a także na przewodowe i bezprzewodowe. Które urządzenia najlepiej sprawdzą się w monitoringu domowym? Technologia analogowa jest głównie wykorzystywana do monitorowania dużych otwartych i zamkniętych przestrzeni, dlatego sprawdzają się w budynkach przemysłowych i obszarach miejskich. Z kolei kamery do monitoringu przez Internet są najczęściej wybierane do monitoringu domowego. Mają niewielkie rozmiary, oferują wysoką jakość obrazu, udogodnienia w postaci wysyłania obrazu przez Internet i atrakcyjną cenę. Dużą zaletą tego typu kamer jest możliwość kontrolowania domu zdalnie, z każdego miejsca na świecie - wybór kamer IP będzie dobrą decyzją. Jeszcze lepiej, jeśli zdecydujemy się na kamery bezprzewodowe, które wygrywają z przewodowymi dzięki łatwości montażu i konfiguracji.
Na rynku dostępne są też mini kamery do monitoringu , które będą dobrym sposobem na kontrolę sytuacji w mieszkaniu podczas naszej nieobecności. Zaletą takiego rozwiązania jest dyskretny monitoring, gdyż urządzenie można łatwo ukryć, np. przed opiekunką dziecka, której pracę chcemy sprawdzić.
Jakie kamery do monitoringu domowego wybrać?
Kamery do monitoringu bezprzewodowe to bardzo dobra alternatywa dla standardowych przewodowych systemów monitoringu. Należy pamiętać, że ich bezprzewodowość dotyczy przesyłu obrazu, nie zaś zasilania. Kamery IP bezprzewodowe wykorzystują technologię Wi-Fi, dzięki czemu mają wiele zalet. Rejestrują obraz w wysokiej jakości. Ich mocną stroną są również niewielkie rozmiary i łatwość montażu, przez co idealnie nadają się do monitoringu domowego, który bez problemu założymy samodzielnie. Wybierając kamery do monitoringu domu bezprzewodowe należy poznać ich najważniejsze parametry:
· rozdzielczość obrazu - w warunkach domowych warto wybrać rozdzielczość 1,3 Mpx lub 2 Mpx,
· jakość obrazu - satysfakcjonująca jakość obrazu to HD lub Full HD,
· kąt widzenia kamery - obiektywy stałoogniskowe lub obiektyw szerokokątny typu fisheye,
· kompresja danych - gwarantuje oszczędność miejsca na dysku danych,
· detekcja ruchu - przydatna funkcja, która sprawia, że kamera rejestruje obraz tylko w momencie wykrycia ruchu.
Ze względu na mnogość ofert kamer do monitoringu dostępnych na rynku, łatwo się pogubić. Skompletowanie systemu do monitorowania jest nie lada wyzwaniem, dlatego warto zakupić komplet urządzeń u producentów lub powierzyć to firmie, która zajmuje się wykonywaniem całej instalacji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN