Kuchnia w stylu rustykalnym kojarzy się głównie z nastrojem sielskości i cudowną aurą. Przytulny wystrój idzie w parze z funkcjonalnością – rustykalne wnętrza czerpią bowiem inspiracje z dawnych, wiejskich kuchni. Na każdym kroku można spotkać folklorystyczne akcenty oraz dodatki wykonane z drewna.
Rustykalna kuchnia zdecydowanie wyróżnia się na tle większości nowoczesnych aranżacji. Wykorzystuje się w niej naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, a na ścianach nieraz widoczne są białe kafelki, rodem z babcinej kuchni. Sielski klimat uzupełniają wysmakowane dodatki w postaci wiklinowych koszy, pachnących ziół oraz glinianych naczyń z ludowym akcentem.
Piękne wnętrza
Piękne wnętrza
Kuchnie rustykalne – aranżacje, meble, podłogi
Kuchenne meble rustykalne są zwykle stylizowane na starsze niż są w rzeczywistości. Bardzo często są także ręcznie malowane, przecierane oraz ozdabiane techniką decoupage. Rustykalne fronty kuchenne wykonuje się zazwyczaj z drewna, na którym widoczne są spękania, słoje oraz sęki. Powszechną praktyką jest bejcowanie tego surowca na kolor mahoniu.
Meble w tego typu wnętrzach pokrywa się kamiennymi, marmurowymi lub granitowymi blatami. Rustykalne szafki kuchenne ozdabiane są dekoracyjnymi listwami oraz rzeźbami, które nadają im niepowtarzalnego uroku, rodem z XIX-wiecznych powieści. Jeśli chodzi o paletę barw w rustykalnych wnętrzach, zdecydowanie dominuje tu biel, często można spotkać też delikatne róże, rozmyte błękity oraz morskie zielenie.
W kuchniach rustykalnych niektóre meble mogą się kojarzyć ze stylem retro, bowiem w nowoczesnych wnętrzach już dawno się z nich nie korzysta. Najlepszym przykładem jest piec kuchenno-grzewczy – aby go rozpalić, potrzebne są belki drewna. Nie musi on występować w czarnym lub szarym odcieniu – równie dobrze można go pomalować w kolorze intensywnej czerwieni. W rustykalnych wnętrzach można spotkać również i piece kaflowe z żeliwnymi drzwiczkami oraz kominki.
Biała kuchnia rustykalna może prezentować się niezwykle stylowo. Wystarczy biały kredens po babci, blat w kolorze drewna oraz wykonana z tego samego surowca, naturalna podłoga – ją również często maluje się na biało. Na ścianach często zauważyć można płytki rustykalne do kuchni, czyli klasyczne, białe płytki ceramiczne, wzbogacone ewentualnie motywem ludowym. Jasne kolory szczególnie sprawdzą się w małej kuchni w stylu rustykalnym, która – dzięki nim – zostaje optycznie powiększona. Bardzo ważną rolę w kuchni rustykalnej odgrywa stół. Zazwyczaj charakteryzuje się on solidną konstrukcją oraz posiada masywne nogi.
Oryginalnym elementem, który wyróżnia się w kuchni, jest m.in. rustykalna wyspa kuchenna. Zazwyczaj pełni ona nie tylko rolę dekoracyjną, ale jest przede wszystkim niesamowicie praktyczna. Stanowi połączenie szafki i blatu, można więc schować w niej ceramiczne naczynia czy podręczne przedmioty kuchenne.
Lampy rustykalne wprowadzą do kuchni atmosferę pełną ciepła i przytulności. Jak powinny one wyglądać? Najlepiej, aby były wykonane z naturalnych materiałów, dlatego można wybrać np. wiszącą lampę wykonaną ze sklejki drewnianej. Warto powiesić na ścianach wykonane z tego samego surowca kinkiety, które zapewnią dodatkową, optymalną ilość światła.
Rustykalne dodatki do kuchni
Rustykalna kuchnia zyskuje niepowtarzalny charakter dzięki dodatkom. Na oknach można zawiesić kolorowe zasłony, a na masywnym stole położyć plecione podkładki pod kawę lub herbatę. Alternatywą dla nich mogą być robione na szydełku serwetki. Motywy folklorystyczne widoczne są w rustykalnej kuchni, m.in. na glinianych dzbankach i ceramicznych talerzach, które są wyeksponowane na kuchennych półkach. Towarzyszą im kolorowe, szklane butelki.
Aby wprowadzić do wnętrza nieco przytulności, można na podłodze rozłożyć miękki dywanik. Na ścianie warto powiesić małe i duże kosze, a w nich umieścić pachnące kwiaty i zioła. Można zawiesić także lampę naftową, która wprowadzi do wnętrza niepowtarzalny, starodawny klimat. Jeśli masz do dyspozycji tradycyjną, żeliwną lampę na sufit, również i ona idealnie wkomponuje się w rustykalne wnętrze. Całość możesz uzupełnić tradycyjnymi, ręcznie haftowanymi makatkami powieszonymi na ścianach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wilczomlecz białounerwiony – niebezpieczna roślina, którą trzymamy na parapetach
- Taśma do ścian – szybki sposób na oryginalną przemianę wnętrza
- Odpicowane mieszkanie. Ukształtowanie terenu wymusiło niezwykły układ pomieszczeń