Co to jest rekuperator? Budowa, wady i zalety

Rekuperator
_jure/Getty Images
Rekuperator to nieodłączny element domów pasywnych. Ze względu na liczne właściwości rośnie zainteresowanie tym produktem. Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to system, którego celem jest stabilizacja temperatury pomieszczeń oraz zmniejszenie zużycia energii. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją sprawia, że powietrze w domu jest świeższe i mniej zanieczyszczone. Ile kosztuje rekuperacja?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja ciepła to popularny układ wentylacji mechanicznej bądź klimatyzacji , którego zadaniem jest zmniejszenie zużycia energii i odzysk ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu poziom dwutlenku węgla w powietrzu jest znacznie niższy, powietrze świeższe, a wszelkie zanieczyszczenia i pyły usunięte. Rekuperacja powietrza umożliwia chłodzenie latem oraz niższe rachunki za ogrzewanie zimą. Zastosowanie systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego nie wymaga otwierania okien, więc nie narażamy się na obecność komarów, much i innych owadów, nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz, kurzu oraz zanieczyszczeń. Poza tym z systemem rekuperatora cieszymy się świeżym powietrzem bez frustrujących przeciągów.

Jak działa rekuperacja?

Jak działa rekuperacja i dlaczego warto ją zastosować w swoim domu? Funkcjonowanie rekuperatora polega na tym, że powietrze z zewnątrz jest pobierane do środka za pomocą otworu w obiekcie budowlanym. W dalszej kolejności świeże powietrze jest transportowane do wymiennika ciepła urządzenia, gdzie zależnie od pory roku – schładza się lub ogrzewa. Dzięki nawiewom powietrze jest transportowane do wszystkich pomieszczeń. Rekuperator to nie tylko pobieranie świeżego powietrza z zewnątrz, ale też usuwanie zużytego powietrza m.in. z kuchni oraz łazienki i wywiew poza obszar budynku. Rekuperatory z wymiennikiem płytowo-krzyżowym to jedne z najczęściej stosowanych urządzeń ze względu na ich stosunkowo niską cenę. Świeże i zużyte powietrze przepływa naprzemiennie i jest od siebie w pełni rozdzielone.

Jak zbudowany jest rekuperator?

Rozmiar rekuperatora jest uzależniony od liczby i kubatury pomieszczeń oraz metrażu domu. Standardowy rekuperator zbudowany jest z wentylatorów nawiewnych i wywiewnych, płyty przyłączeniowej i głównej, czujnika temperatury, silnika, wymiennika ciepła, filtrów (nawiewny i wywiewny), króćców, nagrzewnicy i obudowy. Montaż rekuperatora polega również na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych, które są niezbędnym elementem systemu rekuperacji.

Wady i zalety rekuperacji

Dobry rekuperator powinien spełniać swoje podstawowe funkcje, ale też zapewniać maksymalnie cichą pracę i komfort użytkowania. Jedną z zalet rekuperacji jest jonizacja nawiewanego powietrza i usuwanie z niego wszelkich bakterii, kurzu, wirusów, grzybów i pleśni. Rekuperacja neutralizuje nieprzyjemne zapachy, eliminuje zapach nikotyny i sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na zarażanie się od chorych współlokatorów. Minusem tego rozwiązania jest możliwość oszronienia poniżej 5 st. C, ale istnieją sposoby na wyeliminowanie tego problemu. Lepszym, ale też droższym rozwiązaniem, są wymienniki obrotowe, które mają o 20 proc. wyższą sprawność w porównaniu do poprzednika. W domach jednorodzinnych stosuje się wymienniki przeciwprądowe o podobnej budowie do wymienników krzyżowych. Różnicą jest sposób przepływu powietrza, który w wymiennikach przeciwprądowych wpłynie w przeciwnych kierunkach. W tym rodzaju rekuperacji sprawność odzysku ciepła może wynosić blisko 90 proc. Niewątpliwą zaletą rekuperatorów jest obniżenie kosztów ogrzewania, która może wynosić nawet 60 proc. Rekuperacja w domu zapewnia świeże powietrze, usuwanie zanieczyszczeń i mniejszą stratę ciepła. Wadą rekuperacji jest natomiast fakt, że nie jest to najtańsze rozwiązanie.

Ile kosztuje rekuperacja?

Rekuperacja to inwestycja, która ma zapewnić jak najniższe koszty ogrzewania budynku. Ile kosztuje rekuperacja? Koszt montażu rekuperatora, kompletnej instalacji oraz uruchomienia systemu wynosi około dwudziestu tysięcy złotych i w zależności od różnych rozwiązań i dodatków cena może ulec zmianie. W trakcie wyboru firmy oferującej rekuperację warto dokładnie zweryfikować każdy aspekt, od którego zależy przyszła eksploatacja i ewentualna awaryjność urządzenia. Dodatkowy koszt po zamontowaniu rekuperacji to techniczne przeglądy serwisowe, które należy wykonywać średnio raz w roku. Serwis polega na kontroli funkcjonowania systemu i ewentualnym przeczyszczaniu urządzenia. Poza tym należy regularnie wymieniać filtry, ponieważ to od nich zależy sprawność całego urządzenia. Jeżeli inwestor jest na etapie budowy domu i rozważa instalację rekuperatora, może zaoszczędzić na innych elementach. Rekuperatory umożliwiają montaż okien nieotwieranych, które są znacznie tańsze i ekonomiczne. Za dopływ świeżego powietrza odpowiada rekuperator, więc montaż ościeżnic bez nawiewników będzie wystarczający. Efektywność systemu zwiększa zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła, który zapewnia chłodzenie w lecie i ogrzewanie domu zimą.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Ekonomiczne i ekologiczne. Samochody z instalacją gazową przeżywają drugą młodość

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości