Jak wybrać rodzaj i kolor elewacji domu?

Elewacja domu - jaki wybrać kolor? Co jest ważne?
Źródło: HGTV
HGTV: Budowa domku narzędziowego
HGTV: Budowa domku narzędziowego
Maja w naszych ogrodach od 18 lat
Maja w naszych ogrodach od 18 lat
Wszystkie kolory Mai
Wszystkie kolory Mai
Prezent dla Mai
Prezent dla Mai
Elewacja domu decyduje o atrakcyjnym wyglądzie budynku. Od jej rodzaju i koloru zależy, czy nieruchomość będzie prezentować się modnie i ponadczasowo. Szara elewacja domu, która w ostatnich latach zyskuje popularność, sprawia, że dom idealnie wpisuje się w ramy nowoczesnych projektów.

Elewacja domu parterowego lub piętrowego powinna być dopasowana do pozostałych elementów wykończeniowych, czyli okien i pokrycia dachowego. Wybierając odpowiedni typ wykończenia i jego barwę, należy też zachować spójność z otoczeniem. Nowoczesna elewacja domu świetnie prezentuje się w kontrastowych odcieniach z dodatkiem drewna lub kamieni.

Jaka powinna być elewacja domu?

Elewacja domu to ważny element wykończenia budynku , od którego zależy, czy z zewnątrz nieruchomość będzie prezentować się atrakcyjnie, modnie i spójnie z otoczeniem. Od rodzaju wykończenia zależy też podatność na zabrudzenia czy łatwość czyszczenia. Duże znaczenie ma również kolor elewacji domu. W przypadku ciemnych farb o HBW poniżej 20 (niskim współczynniku odbicia światła) trzeba wziąć pod uwagę szybkie nagrzewanie się powierzchni i powstawanie naprężenia termicznego. W rezultacie elewacja przebarwia się, pęka, a czasami mogą nawet odpadać fragmenty tynku. Ważne jest więc znalezienie optymalnego odcienia, który zapewni trwałość powłoki, a jednocześnie atrakcyjny wygląd budynku. Przykładem może być tutaj biała lub szara elewacja domu, czyli ponadczasowa opcja kolorystyczna. Istotne są też optyczne parametry budynku. Elewacja domu parterowego powinna być jasna, szczególnie w zestawieniu z ciemnym dachem. Warto optycznie ją podwyższyć, np. za pomocą pionowej wstawki z desek na elewacji. Elewacja domu piętrowego może być dobierana bardziej swobodnie. Świetnie sprawdzi się tu jednolity kolor, ale dobrze wyglądają także elementy w kontrastowym kolorze, np. ramki wokół okien czy kamienne lub drewniane akcenty. Każde piętro można oddzielić za pomocą pasma elewacji o innej barwie lub z innego materiału. Elewacja domu kostki wymaga z kolei podejścia geometrycznego. Aby urozmaicić prostotę takiego budynku, najlepiej wkomponować w ściany zewnętrze kontrastujące, niedługie pasma.

Winda w ich bloku nie zjeżdża do poziomu "0". Niektórzy opuszczają mieszkania raz na 2 tygodnie
Winda w ich bloku nie zjeżdża do poziomu "0". Niektórzy opuszczają mieszkania raz na 2 tygodnie
Bohaterzy reportażu Uwagi! TVN walczą o to, by winda w ich bloku zjeżdżała do poziomu "0".

Nowoczesna elewacja domu

Nowoczesna elewacja domu opiera się na różnych projektach. Jedne zakładają ponadczasową prostotę, która idealnie łączy się z minimalistycznym otoczeniem, inne cenią oryginalność i łączenie różnych faktur. Elewacja domu jednorodzinnego , który ma wyglądać modnie, musi czerpać z naturalności. Cenione są więc wstawki z drewna, które mogą płynnie przechodzić w taras, czy fragmenty z kamienia, podkreślające trwałość i luksusowy charakter całej konstrukcji. Elewacja domu drewnianego nawiązuje do tradycyjnego sposobu wykończenia budynków. W nowoczesnej wersji stosuje się np. drewniane panele, które umieszczone na całej powierzchni zewnętrznej lub w konkretnej strefie, np. okien lub drzwi, ocieplają fasadę i optycznie powiększają budynek. W połączeniu z drewnianymi elementami dobrze prezentuje się także elewacja domu z kamienia . Można dzięki temu uzyskać zrównoważony wygląd – naturalny, przytulny i modny. Kamień, czy to w formie dużej płyty, czy układanki z drobnych płytek, jest solidnym materiałem, który zapewnia trwałość elewacji na lata.

Kolory elewacji domu

Jaka barwę powinna mieć elewacja domu? Kolory, na które się zdecydujemy, powinny współgrać ze stylem otoczenia. Najbardziej klasyczna, czyli biała elewacja domu , daje najwięcej możliwości. Optycznie powiększa budynek, wygląda bardzo atrakcyjnie z kontrastującym dachem czy ramami okien. Jasna elewacja domu wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ na jej powierzchni bardziej widoczne są wszelkie zabrudzenia. Jeśli jednak stawiamy na klasykę, elewacja domu z czerwonym dachem najlepiej wygląda w wersji białej, kremowej lub jasnoszarej. Te odcienie delikatnie łagodzą intensywny odcień pokrycia dachowego. Beżowa elewacja domu, podobnie jak grafitowa elewacja domu , prezentują się bardzo atrakcyjnie w połączeniu z drewnianymi bądź kamiennymi wstawkami. Osoby, które wolą odważniejsze zestawienia kolorystyczne, stawiają na mniej popularne barwy. Ciekawym rozwiązaniem jest przykładowo zielona elewacja domu , która świetnie wtapia się w tło przyrody. Ważne jest, aby odcień zieleni nie był zbyt jaskrawy, ponieważ byłby męczący dla oczu. Nowoczesną alternatywą dla ceglastego pokrycia dachowego jest jasna elewacja domu z czarnym dachem . Białe lub kremowe ściany doskonale zrównoważą ciemny odcień, tworząc ciekawy pod względem wizualnym kontrast. Bezpieczną, a zarazem mniej popularną opcją jest brązowa elewacja domu. Ciemniejsze odcienie brązu lepiej jednak zarezerwować dla większych budynków. Dobrą propozycją dla osób, które lubią się wyróżniać, będzie czarna elewacja domu , cechująca bardzo nowoczesne projekty. Wybierając taką barwę, należy zainwestować w profesjonalną farbę, która ma podwyższony współczynnik odbicia światła, co ogranicza podatność tynku na uszkodzenia.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości