Marek Głogowski jest studentem holenderskiej Szkoły Designu i absolwentem Wydziału Wzornictwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do stworzenia swojej pracy dyplomowej jako pierwszy zastosował grzyby, tworząc z nich najprawdziwsze meble i inne przedmioty codziennego użytku.
>>> Zobacz także:
- Tapeta samoprzylepna – jak wybrać? Montaż w rozmaitych miejscach
- Łóżeczka dla dzieci – typy, wyposażenie, modne i praktyczne łóżeczka
- Odpicowane mieszkanie - w tej przyczepie kempingowej można poczuć się jak w domu!
Cała idea była zainspirowana stylem życia społeczności w Finlandii, która zajmowała się budownictwem naturalnym. Zacząłem sprawdzać, jakie są inne materiały poza gliną i słomą. Okazało się, że takim materiałem mogą być boczniaki.
- wyjaśnił projektant.
Przedmioty, które tworzy Polak, są wbrew pozorów trwałe, ponieważ strzępka grzybni może utrzymać ciężar stukrotnie większy od jej samej.
Meble z grzybów powstają w laboratorium.
Podstawowym warunkiem potrzebnym do zrobienia takiego mebla jest sterylność pomieszczenia. Chodzi nam o to, żeby wyprodukować jeden gatunek grzyba, a nie drugi.
- wyjaśnił.
Kiedy powstanie grzybnia, układa się ją w przygotowanej formie. W ciągu 14 dnia ona przerasta. Proces tworzenia przedmiotu kończy się suszeniem.
Niedawno Marek Głogowski zainteresował się bakterią, która potrafi w odpowiednim środowisku wytworzyć naturalny kalcyt.
W Holandii jest firma, która wykorzystuje tę bakterię, żeby tworzyć samonaprawiający się beton. Możliwe, że w przyszłości tak będziemy mogli zaprojektować nasze materiały, żeby mogły się same zrastać.
- powiedział.
Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje