Wybór łóżka do sypialni z materacem, czy to jedno- czy dwuosobowego nastręcza pytań: czy kupować je razem z materacem, czy lepiej materac wybrać osobno, jaki stelaż dopasować, jakie powinno mieć wymiary, by wygodnie się na nim spało? Postaramy się na nie odpowiedzieć.
Wygodne łóżko sypialniane z materacem to podstawa dobrego wypoczynku. I to zarówno, gdy kupujemy dwa łóżka do sypialni z materacem , łóżko dwuosobowe z materacem , jak i łóżko jednoosobowe z materacem . Różnią się one od siebie wymiarami, nieco inaczej też dobiera się materac i stelaż. Warto wiedzieć, że wymiary podawane przy wielkościach łóżek dotyczą rozmiaru pasującego materaca. Rzeczywiste, zewnętrzne wymiary łóżka są większe, zwykle o kilka centymetrów, ale bywają też znaczące różnice. Trzeba to brać pod uwagę podczas doboru łóżka, by zmieściło się w naszej sypialni.
Łóżko jednoosobowe z materacem
Za wygodne uznaje się łóżko pojedyncze z materacem o szerokości 80 cm. Jednak znacznie wygodniejsze będą modele szersze, np. łóżko z materacem 90x200 cm , a za luksusowe może uchodzić łóżko 120x200 cm - z materacem przeznaczonym dla jednej osoby. Takie łóżka najczęściej kupuje się do pokoi młodzieżowych, ale można je też ustawić w małżeńskiej sypialni.
Są łóżka węższe niż typowe łóżko jednoosobowe z materacem – przykładem może być łóżko polowe, z materacem o szerokości 70 cm. Wystarczy jako doraźne posłanie na jedną czy dwie noce, ale na dłuższą metę jest raczej niewygodne.
Łóżka pojedyncze zawsze mają jeden materac, niezależnie od szerokości. Można go kupić razem z ramą – w ofercie są dość tanie łóżka z materacem . Takie łóżka są jednak wyposażone zwykle w podstawowe modele materaców, jeśli zależy nam na większym komforcie, lepiej kupić łóżko bez materaca i dopasować do niego wybrany model.
Łóżko dwuosobowe z materacem
Częstszym rozwiązaniem w sypialniach głównych jest łóżko małżeńskie z materacem. Najmniejsza szerokość materaca pozwalająca wygodnie spać dwóm osobom to 70 cm, stąd najmniejsze łóżko do sypialni 140x200 cm, z materacem o tym samym wymiarze. To dobre rozwiązanie, gdy sypialnia nie jest duża, a śpiące na nim osoby są średniej budowy ciała. Wyższym i tęższym będzie na takiej przestrzeni za ciasno. Lepszym wyborem jest wówczas łóżko z materacem 160x200 cm (taki wymiar małżeńskiego łóżka uznawany jest za optymalny) a łóżko do sypialni z materacem 180x200 cm uchodzi za komfortowe. Oczywiście, gdy szukamy mebla dla osób bardzo wysokich, albo o dużej masie, trzeba rozejrzeć się po jeszcze większych modelach – w sprzedaży są łóżka sypialniane z materacem o szerokości 200 cm i długości 220 cm. Jeśli potrzebujemy jeszcze większego, trzeba będzie zrobić je na wymiar (podobnie rzecz ma się z materacem).
Lepiej kupić łóżko z materacem czy łóżko bez materaca?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony kupujemy łóżko z materacem i mamy mebel gotowy do użytkowania. Z drugiej jednak, nie możemy wybrać sobie takiego materaca, jaki nam pasuje. Jeśli mamy problemy ze snem, albo dolegliwości kręgosłupa, lepiej kupić łóżko bez materaca , a ten ostatni dopasować do swoich potrzeb. Podobnie, gdy kupujemy łóżko małżeńskie, z materacem może być problem. Kiedy małżonkowie mocno różnią się wzrostem i wagą, spanie na jednym materacu, dla osoby drobniejszej wiąże się z niewygodą. Typowy materac kieszonkowy, w jaki wyposaża się tanie łóżka z materacem , ugina się na dużej powierzchni – tym bardziej, im mocniej jest naciskany. Powstaje równia pochyła, po której drobniejszy lokator łóżka się zsuwa. Można tego uniknąć kupując dwa łóżka z materacami lub łóżko dwuosobowe z dwoma materacami. Można wówczas dopasować do wagi każdej z osób materac o odpowiedniej twardości. Dla osób ważących do 60 kg odpowiedni będzie materac o twardości H1, H2 – do 80 kg, H3 – do 110 kg, H4 – powyżej 110 kg.
Łóżko ze stelażem i materacem
Kupując łóżko sypialniane z materacem, warto wiedzieć, że o jego wygodzie decyduje nie tylko wymiar czy twardość i konstrukcja materaca, ale też rodzaj stelaża. Najprostszy model, który mają tanie łóżka z materacem , to sosnowe szczebelki połączone taśmą z tkaniny, które tworzą dno łóżka i podporę materaca. Lepsze właściwości użytkowe mają szczebelki wykonane z drewna klejonego warstwowo. Są lekko wygięte ku górze w środkowej części, a końcówki mają osadzone w plastikowych kieszonkach, dzięki czemu sprężynują pod naciskiem. Stelaże typu flex są polecane do materacy przystosowujących się do kształtu ciała (np. lateksowych, z pianki termoelastycznej, czy pianki HR).
Stelaż może być tradycyjny lub stelaż regulowany (ręcznie lub za pomocą pilota i napędów elektrycznych). Najczęściej regulacja dotyczy unoszenia wezgłowia i podnóżka, ale może też być wielopunktowa (bardzo komfortowa, zwłaszcza dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN