Jak osłonić taras? Zabezpieczenie tarasu przed słońcem, deszczem i sąsiadami

Aktualizacja:
Kobieta w rybaczkach siedzi na tarasie

Taras to świetne miejsce do wypoczynku, zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Przyjemnie odpoczywa się na nim po całym dniu pracy, służy jako przestrzeń do suszenia prania, uprawiania roślin czy nawet organizowania przyjęć dla przyjaciół. Warto osłonić taras przed czynnikami zewnętrznymi.

Zamontowanie odpowiedniego zadaszenia czy przymocowanie przegród to świetne rozwiązanie, aby stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy na tarasie, z dala od oczu sąsiadów i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Obecnie na rynku dostępnych jest tyle różnych możliwości odgrodzenia tarasu od reszty ogrodu i uczynienia z niego przedłużenia domu, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Poznaj te najpopularniejsze i sprawdź, jak osłonić taras od słońca, deszczu czy wiatru.

Jak osłonić boki tarasu?

Wiele osób chce osłonić boki tarasu, chroniąc się w ten sposób przed deszczem i silnym wiatrem. Istnieje wiele możliwości ochrony tarasu, dlatego warto skupić się na indywidualnych potrzebach i możliwościach finansowych. Najtańszą opcją są oczywiście zwiewne zasłony i firany, które można kupić za niewielką cenę. Żeby je zawiesić, wystarczy zamontować karnisz. Delikatna firanka świetnie sprawdzi się podczas upalnych dni i osłoni taras przed sąsiadami.
Jeśli chcemy, aby osłona była zamontowana na stałe, warto zdecydować się na boczne osłony w postaci dekoracyjnych paneli. Występują w wielu kolorach i są zrobione z różnych materiałów. Można zamówić je na wymiar tak, aby idealnie pasowały do konkretnej wielkości tarasu. Dekoracyjne panele mogą w całości osłaniać taras od reszty ogrodu, mogą też przepuszczać nieco światła, co ma miejsce w przypadku m.in. przesłon ażurowych.
Osoby, które chcą tylko raz na jakiś czas osłonić taras przed sąsiadami, powinny zdecydować się na przesłony zwijane, występujące w różnych rozmiarach. Dzięki temu w prosty sposób można w kilka chwil wydzielić na tarasie swój prywatny kąt i równie szybko wrócić do w pełni otwartego tarasu.

Markizy – czy warto osłonić nimi taras?

Markizy jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z restauracjami i kawiarniami, niezwykle popularne były, przede wszystkim, w krajach śródziemnomorskich. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na to, aby markizami osłonić taras przed słońcem i deszczem. Świetnie sprawdzają się również na balkonach w bloku, zwłaszcza na ostatnich piętrach, gdzie zwykle brakuje zadaszenia. Markizy występują w kilku rodzajach i można montować je na ścianie lub na suficie. Najbardziej polecane są te, w których można samodzielnie regulować kąt nachylenia (mogą być zarówno ustawiane ręcznie przy pomocy korby, jak i nieco droższe markizy sterowane w pełni elektronicznie).

Jak osłonić taras przed słońcem i deszczem? Parasole ogrodowe

Parasole ogrodowe, choć nazwa na to nie wskazuje, z powodzeniem mogą być zamontowane również na tarasie. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, są wykonane z różnych materiałów i charakteryzują się innymi dodatkowymi funkcjami. Zazwyczaj montowane są na ścianach budynku lub w specjalnej rurze, zabetonowanej w posadzce. Wszystkie łączy jednak dobra ochrona tarasu przed słońcem, wiatrem i deszczem.
Wśród parasoli ogrodowych spotyka się zarówno egzemplarze o łamanej, jak i o niełamanej konstrukcji. Pierwsze z nich pozwalają na samodzielne dopasowywanie kierunku i kątów nachylenia, dzięki czemu niezależnie od tego, z której strony pada słońce czy deszcz, można się przed nimi zabezpieczyć. W drugich możliwości ustawiania kątów nachylenia i kierunków są znacznie ograniczone.

Jak osłonić taras przed sąsiadami? Pomysł na ścianę roślinną

Chociaż rozwiązanie to nie pomoże uchronić się przed wiatrem i raczej nie uchroni od deszczu, z pewnością poradzi sobie z odgrodzeniem tarasu od wzroku ciekawskich sąsiadów. Osłona na taras, wykonana w całości z roślin, to nie tylko skuteczne wydzielenie prywatnego zakątka, ale również sposób na zwiększenie atrakcyjności całego kącika wypoczynkowego. W końcu nie od dziś wiadomo, że w towarzystwie zieleni znacznie przyjemniej się odpoczywa. Najprościej osłonić taras, wykorzystując do tego rośliny pnące się. W tym celu świetnie sprawdzą się wszystkie gatunki winorośli, bluszczu i róż pnących. Warto wcześniej zamontować do ściany domu pergole lub zwykłe drewniane kratki, do których można będzie przyczepić pędy roślin, pomagając im się w ten sposób rozrastać w odpowiednim kierunku. Taras można osłonić również zwykłymi roślinami w donicach, o ile tylko będą one odpowiednio wysokie i gęste. Całoroczną ścianą roślinną mogą być z pewnością wszelkiego rodzaju iglaki nadające się do uprawy w pojemnikach.

Wiszące rośliny – nowy trend we wnętrzach. Zobacz wideo:

Zobacz też:
Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AsiaPix RF

Pozostałe wiadomości