Aranżacje wnętrz

Czym i jak osłonić balkon w bloku? Metody na osłonę przed słońcem, wiatrem i sąsiadami

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Zabudowany balkon w bloku

Na rynku jest mnóstwo rozwiązań, dzięki którym można stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy na balkonie, z dala od wścibskich spojrzeń sąsiadów, zabezpieczony przed silnym słońcem czy wiatrem. Sprawdź, czym i jak osłonić balkon w bloku.

Odpoczynek we własnym ogrodzie jest naprawdę przyjemny. Jednak nie tylko osoby mieszkające w domach prywatnych mogą skorzystać z takiej formy relaksu na świeżym powietrzu. Odpowiednio dobrany rodzaj osłon balkonowych sprawi, że nawet ci, którzy mieszkają w bloku, będą mogli schować się przed sąsiadami i niesprzyjającymi wypoczynkowi warunkami atmosferycznymi. Ilość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Żeby osłonić balkon w bloku lub taras w mieszkaniu na parterze, nie trzeba wydawać majątku. Poniższe propozycje to zarówno budżetowe wersje osłon balkonowych, jak i nieco droższe warianty, każda z nich jednak świetnie poradzi sobie z podstawowym zadaniem, jakim jest odgrodzenie powierzchni prywatnej od czynników zewnętrznych.

Dlaczego warto osłonić balkon lub taras w bloku?

Osłony balkonowe mogą być stosowane niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, czy w domu prywatnym. Jednak znacznie częściej po takie rozwiązanie sięgają osoby, które chcą wydzielić swój intymny kąt na świeżym powietrzu i odpoczywać w nim z dala od wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Istnieje również szereg innych powodów, dla których warto rozważyć zamontowanie osłon na balkon czy taras. Oto najważniejsze z nich:

  • Zbyt silne słońce. Problem ten dotyczy głównie właścicieli mieszkań, których balkony wychodzą na stronę południową. W upalne dni odpoczynek na takim nieosłoniętym balkonie jest praktycznie niemożliwy. Nic więc dziwnego, że w takich sytuacjach wiele osób prędzej czy później decyduje się na to, żeby osłonić go przed słońcem.
  • Osoby, które lubią wypoczywać na balkonie niezależnie od pogody, równie chętnie sięgają po osłony. Odpowiedni montaż pozwala na zabezpieczenie praktycznie całej powierzchni balkonu czy tarasu przed deszczem i wiatrem.
  • Ptaki i owady równie często co niesprzyjające warunki pogodowe mogą utrudnić wypoczynek na świeżym powietrzu, dlatego lepiej zabezpieczyć balkon i osłonić go przy użyciu odpowiednich mat czy markiz. Dzięki temu można uniknąć zabrudzeń powodowanych m.in. przez wizyty gołębi.
  • Domowe pupile, które mogą wychodzić na balkon, będą na nim znacznie bezpieczniejsze, jeśli zostanie on w odpowiedni sposób zabezpieczony. W tym celu często wykorzystuje się specjalne siatki, jeśli jednak ich montaż jest niemożliwy, można skorzystać również z innego rodzaju osłon balkonowych np. wiklinowych mat czy mocowanych do ścian zasłon.

Jak osłonić balkon w bloku przy użyciu mat i wybrać odpowiedni materiał?

Jednym z najłatwiejszych (i często również najtańszych) rozwiązań, dzięki którym można osłonić balkon lub taras o dowolnej powierzchni, jest zastosowanie mat. Wśród dostępnych produktów tego typu można znaleźć maty balkonowe, wykonane zarówno z materiałów sztucznych, jak i całkowicie naturalnych. Można kupić je w specjalnych rolkach lub na metry. Sztuczne charakteryzują się dużą odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne i są mniej podatne na zabrudzenia. Zazwyczaj wykonuje się je z cordury, olefin lub polipropylenu. Są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Zwolennikom naturalnych materiałów znacznie bardziej przypadną do gustu osłony balkonowe wykonane z wikliny, bambusa lub trzciny. Choć są one nieco mniej odporne na mróz, deszcz czy silne nasłonecznienie, niektórzy uważają je za znacznie atrakcyjniejsze wizualnie. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wykonane z naturalnych materiałów maty zostały dodatkowo pokryte specjalną substancją, która wydłuża ich żywotność.

Najpopularniejsze sposoby na osłonięcie balkonu

W ostatnich latach coraz większą popularnością, tuż obok mat balkonowych, cieszą się osłony wykonane ze zwiewnych zasłon czy firan, które wiesza się na zamontowanych pod zadaszeniem balkonu karniszach. Prezentują się niezwykle dekoracyjnie, wymagają jednak dość częstego prania. Dobrym pomysłem, który pozwoli osłonić balkon od sąsiadów, może okazać się także zastosowanie ozdobnych markiz, które kiedyś zarezerwowane były wyłącznie dla restauracji i kawiarni. Markizy sprawdzą się zwłaszcza w przypadku balkonów położonych na najwyższych piętrach w bloku.

Jak osłonić balkon przed sąsiadami, słońcem i wiatrem? Alternatywne rozwiązanie

Alternatywnym rozwiązaniem, które sprawdzi się nie tylko w przypadku balkonów urządzonych w stylu eko, jest zastosowanie żywych roślin. Wiele gatunków roślin pnących świetnie sprawdzi się w roli naturalnej osłony balkonowej. Warto pamiętać o tym, że dzięki kwiatom można nie tylko osłonić balkon przed słońcem, wiatrem czy sąsiadami, ale również zwiększyć jego atrakcyjność wizualną.

Najlepsze sadzonki na balkon. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości