Dom

Amarylis – pielęgnacja i zasady uprawy

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Corbis Documentary RFAmarylis

Amarylis może poszczycić się jednym z największych kielichów kwiatowych wśród roślin, które możemy hodować w domu. Jest to roślina niezwykle dekoracyjna. Czy jest też bardzo wymagająca? Otóż nie! Wbrew pozorom, amarylis nie ma dużych wymagań w uprawie domowej.

Amarylis jest jedną z tych roślin, które są często kupowane do domów i mieszkań. Ich kwiat ma wysokie walory dekoracyjne, które pasują niemal do każdego wnętrza. A jak wygląda uprawa i pielęgnacja tej rośliny? Przeczytaj! 

Kwiat Amarylis – prawdziwy festiwal kolorów

Kwiat Amarylis może mieć różne kolory. Najczęściej spotyka się amarylis kwitnący na czerwono, różowo oraz biało, ale występują też inne kolory, a także kwiaty o płatkach nakrapianych. Biorąc pod uwagę, że amarylis nie ma zbyt dużych wymagań, doskonale sprawdzi się w każdym domu – jest chętnie kupowany, ponieważ jego kwiaty przepięknie się prezentują i stanowią prawdziwą ozdobę mieszkania.

Amarylis – uprawa i pielęgnacja

Amarylis to roślina pochodząca z Afryki Południowej. Można się więc domyślać, że bardzo lubi słońce. Możemy zatem spokojnie postawić doniczkę na parapecie okna, zapewniając roślinie dużo światła. Amarylis ma grubą łodygę, dlatego bez trudu można zauważyć, jak wychyla się w stronę światła. Z tego powodu warto od czasu do czasu zmieniać ułożenie doniczki.

Amarylis jest rośliną cebulową. Cebule powinny mieć kilka tygodni na spoczynek i przesuszenie. Cebulę wyjmuje się z ziemi, kiedy amarylis przekwitnie, a liście uschną. Po wyciągnięciu cebuli należy umieścić ją w miejscu suchym – musi odpocząć. Aby amarylis mógł pięknie kwitnąć, cebuli nie przykrywamy całkowicie ziemią – powinna nieco z niej wystawać. Cebule potrzebują umiarkowanego podlewania.

Amarylis – pielęgnacja po przekwitnięciu

Jak pielęgnować amarylis, kiedy już przekwitnie i kiedy obciąć liście? Kiedy zobaczymy, że kwiat usycha, możemy poczekać, aż łodyga i liście również całkiem uschną. Wtedy obcinamy liście i łodygę, a cebulę delikatnie wyjmujemy z ziemi, oczyszczamy i pozostawiamy do przesuszenia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o pielęgnacji amarylisa?

  • Amarylis kwitnie zimą (grudzień-styczeń).
  • Doniczka powinna stać w miejscu nasłonecznionym.
  • Od posadzenia cebuli po pojawienie się kwiatu upływa około 8 tygodni.
  • Kwiat wyrasta bezpośrednio z cebuli. Nie zdziwmy się, jeśli stanie się to jeszcze przed wyrośnięciem zielonych liści.

Amarylis – pielęgnacja

Pielęgnacja tej rośliny nie jest bardzo trudna. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, trzeba pamiętać o umiarkowanym podlewaniu amarylisa. Nie lubi on zbyt dużych ilości wody, zwłaszcza stojącej na podstawce. Podlewanie powinno być jednak regularne. Amarylis oprócz umiarkowanych ilości wody, potrzebuje też dużo słońca. Po zakwitnięciu, powinniśmy przenieść roślinę do miejsca mniej nasłonecznionego – wtedy kwiat będzie utrzymywał się dłużej.

Pielęgnując amarylis warto również pamiętać o nawożeniu, które powinno mieć miejsce nie częściej niż raz w miesiącu. Nawożenia można zaprzestać, kiedy kwiat zakwitnie. Jaki nawóz wybrać? Najlepiej sprawdzi się uniwersalny nawóz do roślin.

Dlaczego Amarylis nie kwitnie?

Sytuacja taka zdarza się stosunkowo rzadko. Jeżeli amarylis nie kwitnie, może to oznaczać, że jego cebulka została uszkodzona. Najczęściej w takim przypadku trzeba poczekać kilka tygodni dłużej na zakwitnięcie. Mogło dojść również do zgnicia cebuli, jeżeli była podlewana zbyt często. Innym powodem braku kwiatu lub opóźnionego kwitnięcia jest włożenie całej cebuli do ziemi – pamiętajmy, że cebula powinna delikatnie wystawać.

Amarylis w doniczce czy amarylis ogrodowy?

Amarylis kwiat doniczkowy – taka wersja jest najbardziej znana. Jednak istnieje również amarylis ogrodowy, który prezentuje się naprawdę pięknie! Oprócz tego wyróżniamy także amarylis do uprawy w oranżerii. Jeżeli chodzi o amarylis ogrodowy, sadzi się go pod koniec kwietnia, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa przymrozków. Cebulka powinna być włożona do żyznej, przepuszczalnej ziemi, w miejscu nasłonecznionym. Z kolei wykopanie cebul powinno nastąpić przed pierwszymi przymrozkami.

Amarylis, chociaż jest roślina tropikalną, doskonale radzi sobie w naszych domach i ogrodach. Kryzys nadchodzi zimą, dlatego konieczne jest wykopanie cebul. Z pewnością warto jednak zainteresować się tą rośliną ze względu na przepiękne kwiaty, które długo mogą cieszyć oko – zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie, na tarasie lub patio.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak posadzić cebulki wiosennych kwiatów?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Douglas Peebles/Getty Images

Pozostałe wiadomości