Przepisy kulinarne

Wzorki na kawie - jak z mlecznej piany zrobić dzieło sztuki? To nie takie trudne

Przepisy kulinarne

Wzorki na kawie - jak z mlecznej piany zrobić dzieło sztuki? To nie takie trudne

Kawa podawana w kawiarniach nie tylko świetnie smakuje, ale również pięknie wygląda dzięki zachwycającym wzorkom. W naszej kuchni gościliśmy utytułowanego baristę Pawła Krysińskiego, który pokazał, jak kilkoma sprytnymi ruchami wykonać na kawie ładne zdobienia.

Stworzenie prostych wzorków na kawie wcale nie jest takie trudne. Jak to zrobić samemu w domu i co będzie do tego potrzebne?

Najlepsza kawa

Bazą powinien być możliwie najgęstszy napar kawowy. Idealnie nadaje się do tego espresso, ponieważ jest bardzo stężone. Dobrym wyborem będzie również kawa z kawiarki.

Musi być czarna, mocna i możliwie jak najciemniej wypalona, żeby zachować kontrast

- wyjaśnił nasz gość.

Do malowania wzorów nie nadają się natomiast: kawa z ekspresu przelewowego i rozpuszczalna - są zbyt rzadkie, przez co zdobienie nie utrzyma się na powierzchni.

Mleko do malowania

Do zabawy w Latte Art najlepsze jest mleko o wyższej zawartości tłuszczu i podgrzane do 65 st. C.

Ciepłe mleko spienia się najlepiej

- wyjaśnił Paweł.

Ponadto dzięki tej temperaturze zachowa ono swój naturalny słodki smak i łatwiej pozbędziemy się z niego bąbelków. Mleko należy spienić - można do tego użyć dyszy z ekspresu, oddzielnego spieniacza lub french pressu.

Malowanie wzorków

Gdy mleko i kawa są już gotowe, można przystąpić do wykonywania zdobień. Mleko należy delikatnie wlać na kawę z większej wysokości na środek filiżanki, a następnie przy użyciu wykałaczki wykonać z niego wzór. Do malowania kawy można też wykorzystać szablony i posypki. Szczegóły zobaczycie w naszym materiale.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
69
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0