Nowa receptura kawy
Według norm propagowanych przez Coffee Association (SCA), przy standardowych 20 g kawy na porcję espresso najlepszy smak ma napar o wyciągu z ziaren na poziomie 17–23 proc. Nieco powyżej kawa robi się nieznośnie gorzka, poniżej kwaśnieje. Christopher Hendon, który na uniwersytecie stanowym w Oregonie zdobył przydomek "Dr Kawa" do osiągnięcia takiego samego ekstraktu, jak w tradycyjnym "idealnym" espresso użył mniejszej ilości kawy, do tego grubiej zmielonej.
Zobacz także: Kawa bezkofeinowa – jest zdrowa czy szkodzi?
Żeby stworzyć recepturę pozwalającą uzyskać niezmienną moc, opierając się jedynie na czynnikach, które można kontrolować, czyli ilości wody, kawy, poziomie zmielenia, ciśnieniu wody, naukowcy stworzyli model matematyczny. Sposób przygotowania idealnego espresso sprowadzili do dwóch rzeczy: grubości mielenia i ilości kawy. Napar polecali zaparzać z 15 gramów grubo zmielonej kawy, a jej czas przygotowania kawy ograniczyć do 15 sekund .
Uważam, że wzór ten ma bardzo dużo swoich pozytywnych zastosowań. Na przykład skupia się on na tym, że kawa musi być powtarzalna, że koszty, które są związane z produkcją, też są bardzo istotne. Odbiera to, co my bariści tworzymy od samego początku, czyli budowanie receptury, skupianie się na wszystkich detalach, które są istotne
– powiedziała Kamila.
Rodzaj kawy odpowiada za smak
Kamila Adamiec przyznała, że bardzo istotne znaczenie ma wybór rodzaju kawy. W zależności od tego, czy jest ona palona ciemno, czy jasno, będzie inaczej smakować. Znaczenie ma również kraj, z którego pochodzą ziarna kawy.
Warto o tym pamiętać, że nie każda kawa będzie nam się tak samo zachowywać. Nie każda kawa będzie lubiła tę samą temperaturę, tę samą dozę czy ten sam czas parzenia. Wydaje mi się, że istotnym elementem jest praca baristy
- powiedział nasz gość.
Kamila podczas programu przyznała, że proporcje "Dr Kawy", czyli 15 gram kawy i 15 sekund parzenia nie do końca są prawidłowe. Chcąc zrobić z takiego espresso kawę mleczną, jest wielce prawdopodobne, że smak kawy nie będzie nawet wyczuwalny. Przy przygotowywaniu kawy wielką sztuką jest zapanowanie nad sensoryką. Proporcje wpływają na smak, konsystencję, zapach i kolor.
Kawa w domowych warunkach
Zapach kawy unoszący się w rano w całym domu potrafi postawić domowników na nogi. Jak zaparzać kawę nie mając profesjonalnego ekspresu? Nasz gość zdradził, że warto zacząć od dobrego surowca. W tym celu można wybrać się do kawiarni, gdzie barista doradzi i wybierze pasujące do naszego gustu ziarna kawy.
- Kawa przelewowa – to kawa, która jest bardziej esencjonalna i ma dłuższy efekt działania pobudzającego. Wszystko ze względu na większą dawkę kofeiny. Jak przygotować taką kawę w domu? Potrzeby będzie nam specjalny drip, czyli lejek oraz mielona kawa.
Jeżeli chodzi o przygotowanie kawy przelewowej, to najważniejsze jest to, żebyśmy wybrali sobie dobrą recepturę. Złotą zasadą jest to, że na każde 100 gramów wody, której użyjemy do naszej receptury, używamy 6 gramów zmielonej kawy. Zalewamy ją wodą w temperaturze 93 stopnie
- zdradziła Kamila.
- Espresso - mała dawka kofeiny może w mig pobudzić nas do działania. Kawowy shot dział szybko i intensywnie. Przygotowanie klasycznego espresso zajmuje niecałą minutę. Do jego zaparzania używa się najczęściej ekspresu, do którego wsypujemy niemielone ziarna.
- Kawa biała – kawa biała ze względu na dużą ilość mleka spokojnie może zastąpić nam deser. Jest zawsze trochę słodsza i bardziej sycąca. Ponadto możemy dodać do niej różne rodzaje mleka. Osoby cierpiące na nietolerancje laktozy, mają szeroki wybór mleka i napojów roślinnych.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Bezglutenowa mąka owsiana – wartość odżywcza, właściwości prozdrowotne i zastosowanie
- Jak schudnąć z ud? Jakie ćwiczenia są najlepsze? Jaka dieta?
- Jak energicznie rozpocząć dzień z Dzień Dobry TVN?
Autor: Nastazja Bloch