Gwiazdy

Wyjątkowy prezent na 70. urodziny. Krzysztof Cugowski wyróżniony Złotym Medalem "Gloria Artis"

Krzysztof Cugowski

Kamil Piklikiewicz/East News

Gwiazdy

Wyjątkowy prezent na 70. urodziny. Krzysztof Cugowski wyróżniony Złotym Medalem "Gloria Artis"

Krzysztof Cugowski

Kamil Piklikiewicz/East News

To wyjątkowy rok dla Krzysztof Cugowskiego. Artysta obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, a 30 maja kończy 70 lat. Z tych okazji minister kultury i dziedzictwa narodowego złożył wokaliście życzenia i przyznał mu wyróżnienie za jego dokonania.

Krzysztof Cugowski odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

W sobotę 30 maja Krzysztof Cugowski obchodzi 70. urodziny. To nie jedyna okrągła rocznica w jego życiu. Artysta w tym roku świętuje też 50-lecie działalności. Z tych okazji jubilat otrzymał list z życzeniami od ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Za swój dorobek artystyczny został też przez Piotra Glińskiego uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od pięciu dekad Pana charakterystyczny, frapujący głos jest rozpoznawany przez każdego Polaka. Bez żadnej przesady - na Pańskich piosenkach wychowało się kilka pokoleń słuchaczy. Wartość zjawiska, jakim jest Pana obecność na polskiej scenie rockowej od półwiecza, jest bezcenna, bo w czasach trudnych i w czasach będących wyzwaniem, swoimi tekstami, swoją muzyką, a przede wszystkim niepowtarzalnym, mistrzowskim wykonaniem, dostarczał Pan niezapomnianych wrażeń i wzruszeń

- napisał szef MKiDN

Podkreślił przy tym, że Krzysztof Cugowski m.in. przez swoje bezpośrednie wypowiedzi i poruszane tematy zapisał się złotymi zgłoskami z dziejach polskiej muzyki. 

Kariera Krzysztofa Cugowskiego

Krzysztof Cugowski jest znanym polskim wokalistą rockowym, którego muzyczna kariera rozpoczęła się w Lublinie, gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną. Tam też narodził się zespół Budka Suflera, z którym łączyła go wieloletnia współpraca artystyczna. Podczas niej powstały takie przeboje jak chociażby „Sen o dolinie” czy „Cień wielkiej góry”. Artysta miał również okazję działać muzycznie wraz ze swoimi synami Piotrem i Wojciechem, z którymi utworzył grupę Cugowscy.

Krzysztof Cugowski ma na swoim koncie także oznaczenia Krzyż Kawalerki Orderu odrodzenia Polski (2014) oraz Srebny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015)

Zobacz wideo: Cugowscy z utworem "Zaklęty Krąg"


Zobacz także:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
58
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0