Gorące tematy

Wraca Program Szczepień Ochronnych u dzieci. Które z nich należy wykonywać mimo pandemii? 

szczepionka dzieci

Fot. Karl Tapales / Getty Images

Gorące tematy

Wraca Program Szczepień Ochronnych u dzieci. Które z nich należy wykonywać mimo pandemii? 

szczepionka dzieci

Fot. Karl Tapales / Getty Images

Szczepienia. Minęło 30 dni, czyli czas, na jaki resort zdrowia wstrzymał realizację szczepień ochronnych u dzieci. Do jego powrotu przekonuje krajowy konsultant ds. epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Jakie szczepienia - mimo pandemii - należy wykonywać?

Program Szczepień Ochronnych

Z początkiem pandemii Covid-19 Ministerstwo Zdrowia wystosowało czasową rekomendację wstrzymania się od szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. 18 kwietnia rekomendacja ta została uchylona i obecnie zaleca się szczepienia. 

Znaleźliśmy się już w innej sytuacji, bogatsi o nowe informacje, które pozwalają na stopniowy powrót do realizacji różnych świadczeń medycznych, w tym również szczepień

– zapewnia krajowy konsultant ds. epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Jak przyznaje, w niektórych przypadkach nastąpiło opóźnienie w realizacji programu szczepień.  Większość z nich można jednak realizować z kilkutygodniowym poślizgiem. 

Czasem przecież tak się dzieje: gdy dziecko jest chore, ma odroczone szczepienie do czasu wyzdrowienia. Największy problem jest ze szczepionką przeciwko rotawirusom, gdyż jej podanie w postaci dwóch dawek w odstępie czterech tygodni jest ściśle skorelowane z wiekiem dziecka, tzn. musi mieć miejsce przed ukończeniem przez dziecko 24 tygodni, a jeszcze lepiej – 16 tygodni życia

- wyjaśnia specjalistka, pracująca na co dzień w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie.

Szczepienia w czasie pandemii

Wielu rodziców obawia się jednak pójść z dzieckiem do przychodni z powodu ryzyka zakażenia koronawirusem SDARS-CoV-2. Zdaniem konsultant, personel medyczny musi zadbać o higienę rąk, przyjmować pacjentów w odzieży ochronnej, dezynfekować powierzchnie, z którymi styka się pacjent, koniecznie po każdym z nich.

Szczepienia powinny być przeprowadzane w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami infekcji – to tzw. separacja przestrzenna. Dzieci należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, tylko z jednym opiekunem, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób – to tzw. separacja czasowa

- podkreśla dr Paradowska-Stankiewicz.

Gdy w placówce brakuje poczekalni i gabinetu przeznaczonych tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny się odbywać w godzinach porannych, tuż po otwarciu przychodni, przed  przyjęciami pozostałych pacjentów. Wstępna kwalifikacja powinna się odbyć za pośrednictwem teleporady. Na szczepienie z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, oczywiście bez objawów infekcji. Trzeba też przeprowadzić wywiad dotyczący stanu zdrowia pozostałych domowników.

Szczepienia należy odroczyć, jeśli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, osoba objęta kwarantanną lub poddana izolacji w warunkach domowych. Natomiast można je przeprowadzić w sytuacji, gdy nie ma epidemiologicznych czynników zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i u jego opiekunów lub innych domowników

– zaznacza krajowy konsultant ds. epidemiologii.

Jej zdaniem, indywidualna kwalifikacja jest konieczna. W obecnej sytuacji poszerzono ją o wywiad epidemiologiczny, nakierowany na wyeliminowanie ryzyka narażenia dziecka na zakażenia SARS-CoV-2. Wywiad telefoniczny powinien się odbyć jak najbliżej planowanego terminu wizyty szczepiennej.

Jakie szczepienia mimo pandemii należy wykonywać? 

Zdaniem konsultant krajowej, wszystkie zgodne z Programem Szczepień Ochronnych. Szczególnie odnosi się to do szczepień na oddziałach noworodkowych, szczepień obowiązkowych, które powinny być wykonane do 24. miesiąca życia. 

Ponadto: szczepień z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne oraz poekspozycyjnych przeciw: wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B – według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku. Dotyczy to także realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenia wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Nie należy się obawiać kilku szczepień podczas jednej wizyty.

W świetle opublikowanych danych organizm małego dziecka potrafi odpowiedzieć na ogromną liczbę - liczoną w milionach - antygenów podanych w kilku szczepionkach. Tak więc nie trzeba się obawiać, organizm dziecka poradzi sobie nawet z kilkoma szczepionkami podanymi jednocześnie
 

- zapewnia dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz. 

Zaznacza przy tym, że w czasie pandemii COVID-19 bardzo ważne są szczepienia przeciwko pneumokokom i grypie. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, szczególnie osób po 60. roku życia i przewlekle chorych. Przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, cukrzyca, nowotwory, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc. Także u kobiet w ciąży rekomenduje się szczepienia przeciwko krztuścowi. 

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
87
13
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0