Wierzba Hakuro – uprawa i pielęgnacja

GettyImages-943105240.jpg
GettyImages-943105240.jpg
Nazwa tej wierzby jest nieco egzotyczna i zaskakująca, a sam krzew naprawdę zachwyca. Wierzba Hakuro nadaje się zarówno do ogrodów, jak i do uprawy na balkonie czy tarasie – doskonale czuje się i w ziemi, i w donicy. Prezentuje się bardzo dobrze, zwłaszcza gdy jest odpowiednio uprawiana i pielęgnowana.

Wierzba Hakuro charakteryzuje się oryginalnym i atrakcyjnym wyglądem. Doskonały kształt tego krzewu można utrzymać przez odpowiednią pielęgnację – nie jest to trudne, jednak trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Jeśli poszukujemy rośliny, która ozdobi nasz ogród, balkon czy taras, wierzba Hakuro na pewno doskonale się sprawdzi!

Wierzba Hakuro – rozmnażanie

Wierzbę Hakuro można rozmnażać przynajmniej na dwa sposoby. Jedni decydują się na posadzenie w ogrodzie sadzonki z dorosłej rośliny. Pędy wierzby ukorzeniają się bardzo szybko, więc sadzonka powinna się prędko przyjąć. Jest to rozwiązanie idealne dla tych osób, które chcą, aby ich przydomowy ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie. Należy jednak pamiętać, że wtedy wierzba nie będzie miała zwartej korony i będzie raczej wyglądała jak krzew z luźno opadającymi witkami.

Hakuro to odmiana, którą często szczepi się na pniu. Szczepienie odbywa się wtedy na pniu innej wierzby, najlepiej, aby wybrać wierzbę z gatunku tych bardzo mocnych. Jak wtedy będzie prezentowała się wierzba Hakuro ? Swoim wyglądem będzie przypominała miniaturowe drzewko, zwłaszcza jeśli zadbamy o jej ładne przycinanie.

Uwaga! Warto wiedzieć, że podkładka, a więc pień z innej wierzby, po szczepieniu już nie urośnie. Można więc od razu wybrać taką wielkość, na jakiej nam zależy. Rosnąć będzie już tylko właściwa wierzba, a średnica jej korony będzie mogła osiągnąć nawet 3 metry!

Wierzba Hakuro – uprawa

Ta odmiana wierzby, podobnie jak inne, lubi przede wszystkim miejsca nasłonecznione i wilgotne. Dlatego trzeba ją często podlewać. Nie toleruje przesuszenia i przenoszenia – najlepiej, aby raz wybrane miejsce pozostało niezmienne przez jak najdłuższy czas. Oprócz podlewania, warto także spryskiwać wodą jej liście. A co z glebą? Aby wierzba zdrowo rosła, ważne jest odpowiednie nawożenie ziemi – mogą to być specjalne mieszanki nawozowe lub kompost.

Wierzba ta odporna jest na mróz, dlatego zabezpieczanie jej nie jest konieczne. Wyjątkiem są oczywiście młode wierzby, które warto osłonić. Największą uwagę należy skupić na zabezpieczeniu miejsca szczepienia – z oczywistych względów jest najbardziej wrażliwe. Jeżeli drzewko znajduje się w doniczce, musimy pamiętać, aby nie była ona zbyt mała.

Wierzba Hakuro – przycinanie

Wielu posiadaczy tej odmiany wierzby zastanawia się, kiedy przycinać wierzbę Hakuro i jak to przycinanie wygląda . Wierzbę przycina się na wiosnę, po tym, jak skończy się pylenie kwiatów – bazi. Cięcie wierzby Hakuro jest bardzo proste – trudniejsze jest formowanie korony, jednak po pewnym czasie nabierzemy wprawy. Jak daleko można posunąć się w przycinaniu? Warto podzielić je na dwa etapy. Pierwszy polega na odcięciu tylko tych części gałązek, na których znajdowały się kwiaty. Drugi to cięcie formujące – powinno się je wykonać pod koniec maja.

Jeżeli chcemy, aby wierzba Hakuro nie osiągała dużych rozmiarów, możemy od końca maja przycinać ją regularnie, np. co miesiąc. Ta odmiana wierzby lubi przycinanie, a jej przyrosty są spore. Co więcej, przycinanie wierzby bardzo dobrze wpływa na zagęszczenie jej korony, dzięki czemu będzie prezentowała się jeszcze lepiej! Jeżeli chcemy uzyskać ładną koronę wierzby, uważajmy, aby nie była ona zbyt duża względem pnia. Jeżeli tak się stanie, drzewko może się po prostu złamać – wystarczy silny wiatr.

Jeżeli nie będziemy przycinać wierzby, nic się jej nie stanie, jednak będzie wyglądała zupełnie inaczej. Po pierwsze jej korona nie będzie zwarta, ale podobna do koron wierzb rosnących dziko w przyrodzie – pędy będą zwisać. Po drugie nieprzycinane pędy będą mogły stracić liscie.

Ostatnie cięcie wierzby powinno odbyć się pod koniec sierpnia – na pewno nie później. Dlaczego? Ponieważ uszkodzone gałązki i liście muszą mieć czas na regenerację przed zimą.

Wierzba Hakuro – choroby

Najczęstsze choroby wierzby Hakuro to: grzyby, czerniak, rdza, a także szkodniki – mszyca wierzbowa, pienik i przędziorek. Na wszelkie „dolegliwości” wierzby należy reagować szybko. Najlepiej wyciąć zarażone pędy, a w sklepie ogrodniczym zakupić odpowiedni preparat ochronny.

Wierzba Hakuro prezentuje się pięknie, jest odporna na mróz, może być ozdobą ogrodu, balkonu lub tarasu. Nie jest bardzo wymagająca pod względem uprawy. Jeżeli chcemy mieć ładny krzew, który w dodatku można po swojemu uformować – wierzba Hakuro sprawdzi się bardzo dobrze!

Zobacz film: Sekretne życie drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!