Wesprzyj cele charytatywne, oddając swoje stare ubrania. "Jedna złotówka z każdego kilograma pomaga wybranej organizacji"

Nie wyrzucaj starych ubrań – połącz wątek ekologiczny z charytatywnym
Anna Pięta, ekspertka ds. zrównoważonej mody, od kilku lat nie kupuje nowych ubrań. Do tego samego zachęca Polki i Polaków. Przekonuje, by zamiast wyrzucać ubrania, oddawali je, przerabiali, sprzedawali. W Dzień Dobry TVN opowiedziała nam o akcji "Noś dłużej".

Widzowie Dzień Dobry TVN doskonale znają Anię Piętę. To właśnie ekspertkę ds. zrównoważonej mody w 2019 roku nagrodzili "Pozytywką Dzień Dobry TVN" za proekologiczną działalność i promowanie życia zgodnego z zasadami "zero waste".

"Noś dłużej" - na czym polega akcja?

Tym razem Anna Pięta gościła w naszym studio, by zachęcić wszystkich do wzięcia udziału w akcji "Noś dłużej", którą organizuje m.in. z założycielami UbraniaDoOddania.pl. - Nasz pomysł polega na tym, by oddać swoje ubrania i pomóc w ten sposób innym. Jedna złotówka z każdego kilograma pomaga organizacji, którą możesz sobie wybrać na naszej stronie. Dwa - "Noś dłużej", bo będziesz przyjaciółką, przyjacielem środowiska i planety, ponieważ to, że przedłużamy życie naszym ubraniom jest niewiarygodnie dużym impaktem na to, co dzieje się z naszym światem – tłumaczyła.

Jak przyłączyć się do akcji "Noś dłużej"?

  1. Ubrania można osobiście dostarczyć do punktu stacjonarnego (Gdańsk- Brzeźno, wejście na plażę nr 51);
    1. Przygotować czyste ubrania, zarejestrować się na stronie internetowej, wybrać cel, zamówić kuriera, który za darmo odbierze przesyłkę (ze względów rozliczeniowych każdy karton powinien ważyć minimum 10 kilogramów).

      - Do tej pory przekazaliśmy już pół miliona złotych na organizacje pozarządowe - poinformowała z uśmiechem na ustach ekspertka ds. zrównoważonej mody.

      Ania Pięta przypomniała też, że ubrania, które nam się znudziły możemy:

      • oddać bliskiej osobie, na cele charytatywne;
        • wystawić na aukcję;
          • sprzedać na przeróżnych platformach;
            • przerabiać.

              Wszystkie te działania mają przysłużyć się naszej planecie. Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku do produkcji nowych ubrań zużywanych jest ponad 90 mld m3 wody, a proces ten emituje przeszło miliard ton dwutlenku węgla.

              Nasza rozmówczyni zwróciła również uwagę, że indywidualna zmiana nawyków to tylko kropla w morzu potrzeb. – Tutaj kluczowe są zmiany systemowe na tyle, na ile się da w różnych miejscach, plus angażowanie się w takie inicjatywy jak "Ubrania do oddania". Chcąc pójść trochę dalej i nie być tylko takim małym ludzikiem, który to robi na małą skalę, zaczęłam z nimi pracować. Przygotowujemy się do bardzo dużego projektu z dużą marką modową, z którą będziemy odświeżać i naprawiać ubrania. To będzie też dobre dla osób, które mają problem z odzieżą z drugiego obiegu - przekonuje.

              Posłuchaj całej rozmowy z Anną Piętą, ekspertką ds. zrównoważonej mody, w materiale wideo.

              Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

              Zobacz także:

              Daj drugie życie swoim ubraniom!

              Ubrania idealne na lato. Jakie tkaniny sprawdzają się w upalne dni?

              Rewolucja w liniach lotniczych. To koniec klasycznych strojów stewardess. "Idą z duchem czasu i stawiają na komfort"

              Autor: Dominika Czerniszewska

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości