Newsy

Warszawa. Zatłoczone targowisko mimo ograniczeń z powodu koronawirusa

"Zatłoczone targowisko w Warszawie mimo ograniczeń z powodu koronawirusa. Policja apelowała o przestrzeganie zasad dystansu społecznego", źródło: x-news.

Newsy

Warszawa. Zatłoczone targowisko mimo ograniczeń z powodu koronawirusa

"Zatłoczone targowisko w Warszawie mimo ograniczeń z powodu koronawirusa. Policja apelowała o przestrzeganie zasad dystansu społecznego", źródło: x-news.

Pandemia koronawirusa trwa. Mimo wprowadzonych ograniczeń Polacy szykują się na święta i ruszyli na zakupy. Na jednym z najpopularniejszych targowisk w Warszawie policja apelowała o przestrzeganie zasad dystansu społecznego. Jakie kary grożą za naruszenie obowiązujących obostrzeń? 

Mieszkańcy stolicy ruszyli na świąteczne zakupy. Tłok panował przy Hali Mirowskiej, na jednym z najpopularniejszych targowisk w Warszawie. Wiele osób nie miało ani maseczek, ani ochronnych rękawiczek. Ludzie przechodzili też w bliskich odległościach od siebie. Na miejscu obecna była policja. Funkcjonariusze nadawali komunikat z radiowozu, by zachowywać minimum dwumetrowe odstępy od innych. Stołeczna policja patroluje również inne bazary i miejsca, w których może gromadzić się dużo osób.

Mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeń 

Warszawscy policjanci od 24 marca podjęli 2022 czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń. 

Nałożono 1618 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Ostatnia doba to 24 kolejne informacje przekazane do Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W sumie takich informacji przekazano już 280. W tych przypadkach mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne

- informuje KSP.

Tylko w piątek stołeczni policjanci ukarali mandatami 174 osoby łamiące przepisy związane z wprowadzonymi ograniczeniami – poinformowała w sobotę Komenda Stołeczna Policji. Zostały one wystawione za naruszenie art. 54 kodeksu wykroczeń, czyli naruszanie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. 

Z tego samego artykułu, w związku z odmową przyjęcia mandatów do sądu skierowane jest kolejnych 51 wniosków o ukaranie

 - dodaje KSP.

Działania policji wspiera kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy straży miejskiej. Patrole można spotkać we wszystkich dzielnicach Warszawy.

Jaka kara grozi za nieprzestrzeganie ograniczeń?

Kara, która może być nałożona na osobę łamiącą obejmującą ją kwarantannę, a także na osoby, które nie przestrzegają ograniczeń dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń w miejscu publicznym, może wynosić nawet 30 tys. zł. Osobom, które – mając świadomość zakażenia koronawirusem – narażają na to zakażenie innych, grozi do 5 lat więzienia, a w przypadku narażenia wielu osób – do 10 lat. 

Zobacz też:

Minister zdrowia: "Jeżeli ceny maseczek wykroczą poza rozsądny zakres, będziemy je regulować"

Pogoda na Wielkanoc 2020. Słonecznie w niedzielę i deszczowo w poniedziałek 

Medycy, czyli bohaterowie naszych czasów. Święta wielkanocne spędzą na ratowaniu innych

Najświeższe informacje na temat koronawirusa znajdziesz na tvn24.pl.

Źródło: PAP| x-news |
Co sądzisz o tym artykule?
50
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0