Wągry – jak powstają i czym są? Jaki jest najlepszy sposób na wągry – maseczka na wągry, a może plastry?

Kobieta wyciska wągry
Fot. aldardarmaev/ Getty Images
Wągry na nosie lub na plecach to zmora wielu osób, bez względu na typ cery. Tkwią w skórze głęboko i są trudne do usunięcia. Pomimo zabiegów bardzo często wracają. Jak znaleźć nalepszy sposób na wągry? Czy domowe sposoby na wągry, takie jak peeling, maseczka z żelatyny lub z sody, pozwolą nam je skutecznie usunąć?

Wągry na twarzy (na nosie, policzkach, ustach) lub na ciele (na plecach, piersiach) są powszechnie uważane za problem osób z trądzikową skórą bądź będących w fazie dojrzewania. Nic bardziej mylnego. Co prawda powstają w wyniku zaburzenia produkcji sebum, ale są też skutkiem nieoczyszczania skóry. Borykają się z nimi mężczyźni i kobiety w każdym wieku, a nawet osoby starsze. Jak usunąć wągry? Czy lepiej znaleźć domowy sposób na wągry, czy wykorzystać gotowe kosmetyki na wągry?

Wągry na nosie, plecach, piersiach – jak powstają?

Wągry to mieszanka sebum, martwego naskórka, kurzu i brudu, które tworzą czop zapychający ujście porów skóry. Na powierzchni skóry w ciągu dnia osiada kurz i brud, dodatkowo skóra zapychana jest przez kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne. Pory skóry to malutkie otwory, przez które wydostaje się produkowane przez skórę sebum – łój. Pełni on rolę oczyszczającą, ochronną i nawilżającą. W przypadku tłustej i mieszanej cery dochodzi do nadprodukcji owego sebum. Pory nie nadążają z jego odprowadzaniem i w połączeniu z brudem tworzą czopy zatykające ich ujścia. Wągier w początkowym stadium zaskórnika ma kolor tłuszczu, czyli przezroczysto słomkowy, pod wpływem tlenu jego widoczna na powierzchni główka ciemnieje, tworząc na twarzy nieestetyczny efekt czarnych kropek.

Jeśli dojdzie do nadkażenia skóry, czyli w ujściu zapchanego pora namnożą się bakterie, wówczas powstaje stan zapalny. Zaskórnik przybiera formę białej bolącej ropnej główki i wówczas mówimy o wągrze.

Jak już wspomnieliśmy, najczęściej borykają się z nimi osoby mające tłusty i mieszany typ cery . Osoby z cerą suchą i wrażliwą również mają z nimi problem, szczególnie kiedy dojdzie do zanieczyszczenia skóry.

Jaki jest najczęstszy typ wągrów, jeśli chodzi o miejsce ich występowania? Najczęstsze są wągry na nosie, brodzie i czole. Czasem spotkać też można wągry na plecach, piersiach, a nawet na ustach.

Powstawaniu wągrów sprzyja niewystarczająca higiena skóry, niedokładne zmywanie makijażu, używanie tłustych, ciężkich i zapychających kosmetyków. Skóra jest w stanie wchłonąć dokładnie tyle, ile sama potrzebuje, wszelki nadmiar kremów i masek w żaden sposób nie spowoduje jej lepszego odżywienia, a zadziała wręcz przeciwnie, obciąży skórę i ją zapcha.

Jak usunąć wągry – domowe sposoby

Domowych sposobów na wągry jest kilka, jednak ich powodzenie zależy od regularności i odpowiedniej techniki.

Wyciskanie wągrów. Przede wszystkim ci, którzy zastanawiają się, jak wyciskać wągry, powinni pamiętać, że przyciskanie ich z obydwu stron paznokciami jest niewskazane. Zawartość wągra tworzą głównie bakterie, więc wyciskając go rękoma, przenosimy je na inne obszary twarzy. Poza tym zbyt mocne naciskanie skóry paznokciami prowadzi do mikrourazów i zerwania warstwy ochronnej naskórka. Tworząca się rana ma kontakt z bakteriami tworzącymi wągier, co w efekcie prowadzi do poważniejszego stanu zapalnego. Dlatego jeśli chcemy wyciskać wągry mechanicznie, powinniśmy podejść do tego w miarę profesjonalnie. Zaleca się zrobienie parówki, aby rozpulchnić i zmiękczyć skórę, a następnie usunąć wągier przy pomocy specjalnej łyżeczki do usuwania wągrów i zaskórników. Narzędzie to jest powszechnie dostępne w każdej drogerii i aptece.

Domowy peeling na wągry. O czym warto pamiętać, jeśli szukamy domowych sposobów na wągry? Skóra twarzy powinna być oczyszczana regularnie. Zmniejsza to skłonność do powstawania wszelkich zaskórników.

Raz w tygodniu powinno się przeprowadzać peeling twarzy, który usunie z twarzy martwy i nagromadzony naskórek.

>>> Zobacz:

Jak stosować glinkę zieloną? Właściwości, efekty

Domowa maseczka na wągry. Po każdym peelingu na dobrze oczyszczoną skórę twarzy powinno się nakładać maskę oczyszczającą. Będzie ona zwieńczeniem całego zabiegu, poza tym zamknie pory. Maseczkę oczyszczającą typu peel-off można wykonać samemu w domu. Przykładowe maseczki to:

  • maseczka na wągry z żelatyny,
    • maseczka na wągry z sody,
      • maseczka na wągry z białka.

        Tak przygotowaną przezroczystą mieszankę nakładamy na problematyczne strefy na twarzy i czekamy do wyschnięcia, aż na twarzy pojawi się nam tzw. skorupka. Maskę usuwamy, pociągając w jednym kierunku.

        Do przemywania twarzy powinno się używać co kilka dni ziół o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym – szałwii, rumianku, pokrzywy.

        Plastry na wągry, kosmetyki i inne sposoby

        Drogerie oferują szeroki wybór kosmetyków zwalczających przyczynę powstawania , jak i same wągry. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie czarnych plastrów . Naklejane a następnie zrywane działają na zasadzie magnezu. Chwytają zaskórniki i wągry za główkę, a następnie wyciągają.

        Krem na wągry, żel czy emulsja do codziennego mycia twarzy, oparta na wyciągach roślinnych, a także kwasie salicylowym działającym wysuszająco na wszelkie zmiany to dobry pomysł na codzienną walkę z wągrami. Ale uwaga – zbyt często stosowany kwas salicylowy przesuszy skórę, skłaniając ją do nadprodukcji sebum.

        Osoby, które stale borykają się z problemem wągrów i zaskórników, powinny przyjrzeć się swojej diecie i wykluczyć z niej zbędne konserwanty . Warto również sprawdzać skład kosmetyków. Najważniejsze, by nie miały działania komedogennego – czyli nie były oparte na oleju palmowym. Przynajmniej raz na pół roku warto udać się do kosmetyczki na profesjonalny zabieg na wągry i gruntowne oczyszczanie twarzy.

        >>> Zobacz też:

        Zobacz film: Domowe maseczki typu peel-off

        Zobacz film: Domowe maseczki typu peel-off. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości