Styl Życia

„Tęsknię za tobą, Czechu”, czyli braterski gest mieszkańców Cieszyna

"Tęsknię za tobą, Czechu", reporter: Piotr Wojtasik

Styl Życia

„Tęsknię za tobą, Czechu”, czyli braterski gest mieszkańców Cieszyna

"Tęsknię za tobą, Czechu", reporter: Piotr Wojtasik

Pandemia koronawirusa odcięła cieszynian od bezpośrednich kontaktów z ich czeskimi sąsiadami. Chcąc jednak okazać im wsparcie w tym czasie, mieszkańcy przygranicznego miasta wywiesili banner z napisem „Tęsknię za tobą, Czechu”. Więcej o tym geście opowiedział pomysłodawca akcji Stefan Mańka. Z jaką odpowiedzią się to spotkało?

Polsko-czeskie braterstwo

W znajdującym się przy czeskiej granicy Cieszynie zawisł baner z dwujęzycznym napisem „Tęsknię za tobą, Czechu”. Jednym z pomysłodawców akcji jest Stefan Mańka, który opowiedział Piotrowi Wojtasikowi o tym geście. Wytłumaczył, że zrodziło się to z tęsknoty za bezpośrednimi kontaktami za sąsiadami. Działanie spotkało się z szybką odpowiedzią zza Olzy, gdzie pojawiły się transparenty „I ja za tobą, Polaku” i „Brakuje nam was, Polacy”.

Zaczął się taki właśnie międzynarodowy dialog

- przyznał Stefan Mańka.

Wzajemne kontakty utrudnione

Życie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna na co dzień przenikało się wzajemnie. Wspólnie podejmowane przez jedną i drugą stronę inicjatywy świadczyły o ich jedności.

To jest jedno miasto i po sobie po prostu tęsknimy

- oznajmił pomysłodawca akcji.

Dotąd naturalne były często wzajemny kontakty mieszkańców, przejeżdżanie przez most do pracy czy odwiedzanie się rodzin, które zostały aktualnie rozdzielone przez powrót granicy. Dla Polaków i Czechów jest to ciężki czas.

Nie możemy po prostu żyć normalnie

- dopowiedział Stefan Mańka.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
94
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0