Styl Życia

Sztuka bonsai. Jak stworzyć miniaturowe drzewko?

"Polski mistrz sztuki bonsai"

Styl Życia

Sztuka bonsai. Jak stworzyć miniaturowe drzewko?

"Polski mistrz sztuki bonsai"

Bartosz Warwas to prawdziwy pasjonat sztuki bonsai. Choć na co dzień jest aptekarzem, to miniaturyzacja roślin staje się jego drugim zawodem. O swoim hobby oraz o tym, jak krok po kroku uformować drzewko bonsai opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Pasja tworzenia bonsai

Skończył farmację, ale od najmłodszych lat interesował się roślinami i fascynował się przyrodą. Sztuką bonsai zachwycił się już jako dziesięciolatek. 

Gdy miałem 10 lat, przeglądając książkę o roślinach doniczkowych, natrafiłem na dokładnie dwie strony i bonsai. To była miłość od pierwszego wejrzenia i od tego momentu wszystkie moje działania były nakierowane na bonsai

- opowiedział Bartek. 

Jego pokój wyglądał jak mała dżungla. Mieliśmy w domu szklarnię, rożne rodzaje doświetleń 

- powiedział Karol Warwas, tata Bartka. 

Jak przyznał Bartek, wszystkie parapety okienne były zajęte przez rośliny, czyste ubrania niejednokrotnie były wymieszane z ziemią do kwiatów. Jego pasja dawała się we znaki całej rodzinie, jednak z czasem wszyscy zaakceptowali tę niezwykłą fascynację roślinami. 

Wszyscy którzy go kochają muszą zaakceptować tę jego pasję i też się zmieścić w tym obszarze. To taka wzajemna symbioza - tak jak w przyrodzie

- zdradziła Danuta Wardęga-Warwas, mama Bartka. 

Jak stworzyć bonsai?

Sztuka bonsai polega na miniaturyzacji drzew lub krzewów w taki sposób, aby przypominały one stare, wielkie, potężne drzewa rosnące w naturze. 

Nie musimy tej natury brać tak bardzo wprost, możemy ją w pewien sposób idealizować, dzięki czemu jest to dzieło sztuki, a nie wyłącznie ogrodnictwo 

Formowanie drzew bonsai to pewnego rodzaju uroczysty moment, gdy po kilku latach odpowiedniej pielęgnacji możemy nałożyć na drzewko druty i nadać roślinie odpowiednią formę. Metal sprawi, że gałęzie pozostaną w miejscu, które ustaliliśmy według własnej wizji. 

Aby osiągnąć pierwsze rezultaty potrzeba od 3 do 5 lat, aby mieć w miarę ładnie wyglądające drzewko bonsai 

- powiedział Bartek i dodał, że bonsai nigdy nie jest skończony. 

Jest to żywy organizm, który będzie się z czasem zmieniał

- wyjaśnił. 

Jak zrobić własne bonsai? Bartosz Warwas zdradził, jakie rośliny nadają się do uformowania i zminiaturyzowania. Jak stworzyć taką kompozycję? Zobacz całą rozmowę:

Zobacz też:

Jak odróżnić pigwowiec od pigwy? Pigwowiec - uprawa, przepisy

W mieszkaniu wyhodował sobie dżunglę: "Ceny roślin kończą się na kilku tysiącach złotych"

Jak odróżnić prawdziwka od szatana – niezawodny sposób

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: M. Fall, E.Owczarek
Co sądzisz o tym artykule?
57
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0