Gorące tematy

Szlachetna Paczka 2019. Jak pomagać osobom w potrzebie?

Gorące tematy

Szlachetna Paczka 2019. Jak pomagać osobom w potrzebie?

Tegoroczny Raport o biedzie Szlachetnej Paczki donosi, że ponad 2 miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Dokument powstał w oparciu o historie rodzin włączonych do programu oraz faktyczne dane i statystyki. O tym, jak nieść pomoc innym opowiedzieli goście Dzień Dobry TVN: Joanna Sadzik - dyrektorka zarządzającą w Stowarzyszeniu WIOSNA, wolontariusz Paweł Juszczyk oraz Pani Patimat, która wraz z rodziną są beneficjentami Szlachetnej Paczki.

Bieda wciąż stanowi bardzo poważny problemem dotykający miliony ludzi w Polsce. Dane z Raportu o biedzie pokazują, że w 2018 roku ponad 2 miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie. Oznacza to, że w porównaniu do roku ubiegłego, liczba osób dotkniętych tym problemem wzrosła o 400 tysięcy. Dotyczy on w szczególności czterech grup społecznych, do których należą: mieszkańcy wsi, chorzy i niepełnosprawni, seniorzy oraz dzieci i młodzież. Osoby te, żeby przeżyć zmuszone są dysponować budżetem nie większym niż 19 złotych dziennie, co stoi na przeszkodzie zaspokojenia nawet najbardziej podstawowych potrzeb.

Bieda to nie jest coś, co jest daleko od nas. Biednym może stać się każdy, w chwile – zauważyła Joanna Sadzik - Dzięki Państwa wpłatom co roku udaje się nam dotrzeć do nowych osób. W tym roku jesteśmy po raz pierwszy w 112 miejscowościach, w których nigdy nie było Szlachetnej Paczki.

Wiele przypadków biedy jest niezawinionych, co oznacza, że jej przyczyną może być nieszczęśliwy wypadek, śmierć, ciężka choroba czy niepełnosprawność jednego lub więcej członków rodziny. Osoby, które obejmuje program Szlachetna Paczka są zwykle zgłaszane przez kogoś, kto dostrzegł ich problem – sami rzadko proszą o pomoc, ponieważ często wstydzą się swojej sytuacji. Pomoc, którą otrzymują beneficjenci programu bardzo wyraźnie wpływa na poprawę ich sytuacji, co umożliwia im wyjście z dotychczasowych problemów, a nawet niesienie pomocy innym.

Staramy się pomóc jak możemy. Wiem, że kiedyś inni nam pomogli w ciężkiej sytuacji, dlatego teraz to ja mogę pomóc – wyznała Pani Patimat, której rodzina 2 lata temu otrzymała wsparcie w ramach Szlachetnej Paczki, a teraz sama stara się wspomagać innych.

Fakty zaprezentowane w Raporcie o biedzie:

  • 6 zł 70gr – dzienna kwota, którą dysponują członkowie co piątej rodziny włączonej do Szlachetnej Paczki,
  • 1,2 milionów dzieci w Polsce jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
  • 500 zł – minimalna kwota przeznaczana na leki w co piątej rodzinie włączonej do Szlachetnej Paczki, do której należy przynajmniej jedna osoba chora lub niepełnosprawna,
  • 184 zł 42 gr – wysokość zasiłku pielęgnacyjnego przyznawanego w celu pokrycia kosztów opieki osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania,
  • 1056 zł – wysokość najczęściej wypłacanej emerytury w populacji kobiet (marzec 2018r.),
  • 9% - liczba polskich gospodarstw, których członkami są dzieci, w których z przyczyn finansowych nie obchodzi uroczystości rodzinnych, np. urodzin.

Raport o biedzie Szlachetnej Paczki dostępny jest na stronie www.raportobiedzie.pl lub www.szlachetnapaczka.pl.

Zobacz też:

Ile trwa adwent – kiedy ma początek, a kiedy koniec? Z czym się wiąże i co oznacza?

Odparzenia skóry u niemowląt. Jak sobie z nimi radzić?

Odrzucony żubrzyk mieszka z przyjaciółką owieczką. Jakie dostanie imię? 

Co sądzisz o tym artykule?
56
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0