Finanse i Praca

Na prezenty wydamy ponad 500 złotych. Ile będą kosztować święta?

Finanse i Praca

Na prezenty wydamy ponad 500 złotych. Ile będą kosztować święta?

Każdego roku Polacy wydają znaczne sumy pieniędzy na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Według danych, średnia tegorocznych wydatków świątecznych może wynieść ponad 1500 złotych. O tym, ile i na co wydamy w tym roku na Święta, opowiedziała goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN Katarzyna Iwanoska – ekonomistka i autorka bloga „Finanse od kuchni”. 

Za sprawą rosnących pensji, programów socjalnych takich, jak 500+ i 13. emerytura czy obniżki podatku, budżet statystycznego Polaka jest o kilkaset złotych większy, niż w latach poprzednich. W jaki sposób przekłada się to na tegoroczne wydatki świąteczne?

Badania pokazują, że Polacy starają się równoważyć swój bożonarodzeniowy budżet. 84% ankietowanych deklaruje, że w tym roku samodzielnie sfinansuje święta, 4% badanych wesprze się środkami socjalnymi, a 2% ma zamiar zasięgnąć pożyczki od rodziny albo z instytucji finansowej.

Planowane wydatki na święta wyniosą w tym roku:

  • 547 zł - prezenty,
  • 524 zł - jedzenie,
  • 324 zł - podróże,
  • 126 zł - spotkania towarzyskie,

Ogółem 1521 zł (o 5% więcej niż w ubiegłym roku)

Ceny i wydatki

W tym roku ceny żywności wzrosły o 7-8% i można się spodziewać, że przed świętami pójdą jeszcze bardziej w górę. Jak dotąd najbardziej zdrożały owoce i warzywa, na co częściowo wpłynęła tegoroczna susza. Jednak warto mieć to na uwadze, ponieważ to właśnie jedzenie pochłania znaczną część wydatków świątecznych.

Na żywność w tym roku na pewno wydamy więcej – stwierdziła Katarzyna Iwanoska. - Okazje trzeba łapać teraz, bo przed świętami zawsze wszystko drożeje. Kupując na ostatnią chwilę, szczególnie jeśli chodzi o jedzenie, trzeba się liczyć z tym, że zapłacimy więcej.

Zobacz też:

Ile trwa adwent – kiedy ma początek, a kiedy koniec? Z czym się wiąże i co oznacza?

100 ton polskiego złota wróciło do kraju

Zrób z nami własny kalendarz adwentowy

Co sądzisz o tym artykule?
82
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0