Szafka pod umywalkę – jak pomysłowo wykorzystać przestrzeń w łazience?

Zlew w białej łazience
Fot. George Mdivanian / EyeEm / Getty Images

Miejsce pod umywalką warto dobrze wykorzystać, zwłaszcza jeśli urządzamy niewielką łazienkę. Zależnie od potrzeb i preferencji estetycznych szafka pod umywalkę może być podwieszana lub stojąca. Najłatwiej znaleźć taką wykonaną z płyty, choć dla wielbicieli naturalnych materiałów stworzono szafki drewniane.

Na rynku dostępne są też szafki pod umywalkę z blatem. Dzięki nim oprócz przestrzeni po bokach zyskamy także miejsce pod spodem. Taka szafka pod umywalkę nablatową zazwyczaj jest podwieszana, choć dostępne są również modele stojące, które gwarantują maksimum półek lub szuflad do przechowywania.

Szafka pod umywalkę nablatową

Umywalka przypominająca misę stojącą na płaskiej powierzchni to jedno z najmodniejszych rozwiązań ostatnich lat. Aby oprócz walorów estetycznych zyskać także świetne miejsce na ręczniki i kosmetyki, potrzebna jest szafka pod umywalkę z blatem . Projektując łazienkę, mamy do wyboru dwie opcje – albo mebel o wymiarach podobnych do umywalki, albo szerszy blat, na którym zmieścimy podręczne kosmetyki. Szafka pod umywalkę 40 cm będzie niewątpliwie zgrabna, jednak może brakować miejsca chociażby na mydło w płynie czy żel do mycia twarzy. Dla zwolenników wygody, którzy lubią mieć wszystko pod ręką, lepsza będzie szafka pod umywalkę 100 cm . Taka szerokość pozwoli na zgromadzenie codziennie używanych kosmetyków w jednym miejscu, a szerokie szuflady pomieszczą suszarkę, produkty do makijażu i dodatkowe ręczniki.

Czy szafka pod umywalkę z drewnianym blatem to dobry pomysł? Jak najbardziej, trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni trwałym lakierem. Można także zdecydować się na drewno egzotyczne, takie jak merbau, tek czy doussie, które jest polecane do wilgotnych pomieszczeń.

Jeśli szukasz niskobudżetowego sposobu na urządzenie łazienki, możesz się rozejrzeć za modelem z drugiej ręki. Jest wiele stron internetowych, gdzie może być dostępna drewniana szafka pod umywalkę nablatową: Allegro , OLX i inne serwisy ogłoszeniowe. Ludzie często sprzedają nawet nowe meble, które z jakichś powodów nie pasują do ich łazienki.

Szafka pod umywalkę drewniana

Naturalne materiały wykorzystane do produkcji mebli łazienkowych będą idealne, jeśli preferujemy styl prowansalski czy rustykalny. Solidna szafka pod umywalkę 80 cm lub szersza doskonale wpisze się w konwencję. Może być malowana na biało lub przecierana farbą kredową dla osiągnięcia efektu postarzenia. Dobrze sprawdzą się też efektowne tłoczone motywy lub dekoracyjne nóżki.

Szafki pod umywalkę do łazienki mogą być także bardziej nowoczesne. Aby osiągnąć industrialny klimat, warto poszukać mebla o prostej, ascetycznej formie, najlepiej z metalowym stelażem. Najlepiej, by była to szafka pod umywalkę 50 cm lub szersza podwieszana – ułatwi sprzątanie podłogi i będzie się prezentować stylowo, szczególnie w połączeniu z podwieszaną armaturą.

Jest jedna kwestia, o której koniecznie trzeba pamiętać, jeśli w łazience ma stanąć lita szafka pod umywalkę. Drewno należy zabezpieczyć odpowiednimi preparatami, by nie wchłaniało wody. W przeciwnym razie mebel mógłby ulec deformacji, a jego powierzchnia pokryłaby się plamami. Najlepiej użyć lakierów uretanowo-alkidowych lub poliuretanowych, które zapewniają hydrofobową powierzchnię.

Szafka pod umywalkę stojąca – z płyty, tworzywa, laminowana

Wśród tradycyjnych sposobów na aranżację łazienki czołowe miejsce zajmuje szafka łazienkowa pod umywalkę stojąca . Takie rozwiązanie ma jedną główną zaletę – pozwala maksymalnie wykorzystać miejsce i stworzyć półki lub szuflady, które pomieszczą wszystkie niezbędne drobiazgi. Warto zwrócić uwagę, by szafki podumywalkowe stojące miały oparcie na gumowych nóżkach. Jest to szczególnie istotne w wilgotnych pomieszczeniach.

Wśród materiałów, z których producenci konstruują ten mebel, dominują płyty MDF czy wiórowe, które pokrywa się laminatem lub lakieruje, by zapewnić ochronę przed działaniem wody. Większość produktów dostępnych na rynku jest pokryta białym laminatem. Jak uniknąć sztampy w urządzaniu toalety? Nietypowym rozwiązaniem jest czarna szafka pod umywalkę – z wykończeniem matowym lub błyszczącym. Stanowi estetyczny kontrast z armaturą łazienkową i pozwala stworzyć nowoczesną aranżację we wnętrzu. Zresztą czarna może być nie tylko szafka – umywalki również są produkowane w tym kolorze. Najczęściej mają wtedy formę dekoracyjnej misy.

Wisząca szafka pod umywalkę

Podobnie jak sedes czy bidet, można zainstalować umywalkę z szafką podwieszaną. Taka forma montażu ma wiele zalet. Pozwala na łatwe mycie podłogi oraz zapewnia miejsce dla stóp podczas mycia rąk. Szafka podwieszana pod umywalkę sprawdzi się także w przypadku osób o nietypowym wzroście, ponieważ można ją zamocować na dowolnej wysokości.

Mała szafka pod umywalkę ukryje elementy instalacji, ale nie zapewni miejsca do przechowywania – na pewno trzeba będzie zamontować w łazience dodatkową szafkę na kosmetyki i inne akcesoria. Jednak niezależnie od tego, jaka będzie szafka pod umywalkę – czarna czy biała, z płyty, litego drewna, podwieszana lub stojąca – najważniejsze, by odpowiadała potrzebom domowników.

Zobacz film: Modna łazienka / Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie