Szafa przesuwna - mebel na wymiar do pokoju, przedpokoju i kuchni

Szafa przesuwna - nowoczesna, w pokoju
Fot. abezikus/Getty Images
Szafy przesuwne zawdzięczają swą popularność możliwością przystosowania się do wymagań każdego. Szafy na wymiar to sposób na zagospodarowanie wnęki albo przestrzeni od ściany do ściany. I to w zasadzie w dowolnym pomieszczeniu.

C: Szafy przesuwne najczęściej robione są na wymiar, choć w sklepach dostępne są też gotowe szafy z przesuwnymi drzwiami . Ale największym plusem, jaki mają szafy wnękowe , jest możliwość ich precyzyjnego dostosowania do warunków w pomieszczeniu i naszych potrzeb. Co oznacza, że są one projektowane na konkretne zamówienie. Najczęściej pomiary i projekt szafy wykonywane są w cenie jej budowy. Do wyboru mamy różne typy szaf przesuwnych.

Szafy narożne i wnękowe

Rodzaj szafy wnękowej zależy od miejsca, w którym będzie ona zamontowana. Najczęściej wybierane są szafy do zabudowy wnęk. Przestrzeń takiej wnęki powinna mieć co najmniej 60 cm głębokości i tyle samo szerokości. Szafa we wnęce nie musi mieć ścian bocznych - wystarczy zamontować boczne listwy przymykowe. Szafy wnękowe nie muszą być montowane we wnękach. Równie dobrze można je postawić pod ścianą pomiędzy dwiema ścianami, zabudowując przestrzeń aż po sufit. Tak powstaje zwykle dość duża szafa. Z przesuwnymi drzwiami jest komfortowa w użytkowaniu, bo choć drzwi zajmują ok. 10 cm we wnętrzu szafy, to w pomieszczeniu nie potrzeba go wcale, by je rozsunąć. Taka szafa w przedpokoju o kształcie wąskiej kiszki sprawdzi się idealnie.

Szafy narożne wyglądają nieco inaczej - są zdecydowanie głębsze, dzięki czemu nadrabiają mniejszą szerokość i jeśli chodzi o możliwości przechowywania, wcale nie są gorsze niż szafy wnękowe . Zamykają je również drzwi przesuwne do szafy .

Szafa - garderoba

To najczęściej spotykane przeznaczenie szaf do zabudowy. Jeśli w domu nie ma osobnej garderoby albo potrzebujemy dodatkowej przestrzeni na przechowywanie ubrań, szafa przesuwna będzie idealna, a to dlatego, że podobnie jak wymiar mebla, także przestrzeń wewnątrz można zaprojektować i wyposażyć dokładnie według naszych potrzeb - czego nie umożliwiają szafy przesuwne sprzedawane jako gotowe meble.

Aby przechowywanie ubrań we wnętrzu było wygodne, szafy wnękowe należy wyposażać zgodnie z kilkoma zasadami. Szafa na ubrania wyposażona jest w drążki, które powinny znajdować się na odpowiednich wysokościach:

  • 1,70 m – na sukienki i płaszcze
  • 1,20 m – na spódnice, marynarki, kurtki
  • 1,00 m – na koszule, spodnie.

Jeśli chcemy mieć możliwość powieszenia drążków na dużej wysokości, przyda się pantograf do szafy , dzięki któremu łatwo cały drążek opuścić na taką wysokość, by łatwo było wieszać i zdejmować ubrania. Maksymalna długość drążków ubraniowych wynosi 120 cm.

Szafa na ubrania musi też być wyposażona w półki (rozmieszczone w odstępach co 25-38 cm) i szuflady (o szerokości do 80 cm i wysokości od 10 do 25 cm).

Szafa garderoba to często także miejsce przechowywania butów. Również szafa do przedpokoju powinna być wyposażona w wewnętrzne szafki na buty . Odstęp półek zależy od rodzaju przechowywanego obuwia - na kozaki trzeba przeznaczyć do 45 cm, na pozostałe obuwie - 17-20 cm, szerokość - 25 cm. Długość półek powinna wynosić ok. 30 cm

Szafa z lustrem

Przesuwne drzwi do szafy często mają lustrzane fronty, szczególnie gdy są to szafy ubraniowe . To dobre rozwiązanie przy zamawianiu szafy do sypialni , warto, by miała je również szafa w przedpokoju . Szczególnie, gdy jest on mały i ciemny. Wówczas światło zwielokrotnione na powierzchni lustra doda mu optycznie przestrzeni.

Szafa wnękowa w kuchni

To nie jest wciąż typowe rozwiązanie, ale coraz więcej osób decyduje się, by część zabudowy tego pomieszczenia stanowiła szafa zabudowana. Jak każda szafa przesuwna , jest ona bardzo pojemna, więc z powodzeniem zastępuje szafki kuchenne . Do tego ładnie wpisuje się w trend projektowania zabudowanych pod sufit, uporządkowanych kuchni. W kuchni można zabudować szafę w nieco płytszej wnęce, gdyż kosze i cargo, które się w niej montuje, mogą być dość płytkie. W kuchni sprawdzi się szafa 40 cm, 50 cm głębokości. Jeśli chodzi o szerokość, może to być szafa dwudrzwiowa - najczęściej jest to szafa 100 cm, 120 cm. Ale jeśli mamy więcej miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie, by zajęła je szafa trzydrzwiowa.

Drzwi do szafy przesuwnej

Najczęściej uwagę zwracamy na to, czym wypełnione są drzwi przesuwne do szafy (może to być np. płyta meblowa, lustrzana tafla, lakierowane lub laminowane szkło). Niemniej ważny jest jednak mechanizm, na którym poruszają się skrzydła. Każda szafa z drzwiami przesuwnymi ma górny i dolny tor, po którym jeździ dolny wózek i górne prowadnice (a wraz z nimi skrzydła). Równie istotne jest, czy szafa wnękowa ma paski wyciszające, montowane do pionowych profili, zapobiegają głośnym uderzeniom skrzydeł podczas zamykania. Można też do szaf przesuwnych montować domykacze gazowe, czyli amortyzatory hamujące drzwi tuż przed zamknięciem i łagodnie dociskające je do bocznych ścian szafy.

Elementem, o którym warto pamiętać, jest też pasek uszczelniający, montowany nad dolnymi torami. Jest wykonany z dłuższego włosia, które wyłapuje drobiny kurzu, nie pozwalając im dostać się do wnętrza szafy przesuwnej .

Zobacz też: Farba do mebli – jak dobrać właściwą? >>>

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości