Dobry syrop na kaszel dla niemowlaka – na co trzeba zwrócić uwagę?

Niemowlę dostaje syrop na kaszel
Maria Pavlova/Getty Images
Źródło: E+
Syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci powinien mieć odpowiedni skład, aby szybko przynieść poprawę samopoczucia i przyspieszyć leczenie choroby. Musi być także w pełni bezpieczny dla organizmu tak małego człowieka.

Jak wygląda dobry syrop na kaszel dla niemowlaka, który zastosowałby każdy lekarz w przypadku leczenia własnego dziecka? Odpowiedzi na to pytanie szukają wszyscy rodzice małych dzieci, którzy troszczą się o dobro swoich pociech i chcą jak najszybciej pomóc im w każdej, nawet najłagodniejszej chorobie.

Syropy na kaszel dla dzieci znajdują się w apteczce każdego rodzica. Stanowią jedne z najczęściej kupowanych przez nich leków w okresie jesiennym i zimowym, ale nie tylko. Tak duże zapotrzebowanie na tego typu syropy sprawiło, że jest ich bardzo dużo w każdej aptece, dlatego wybór jednego może być dość trudnym zadaniem.

Skąd ten brzydki kaszel?

Kaszel bardzo często pojawia się u małych dzieci jako samodzielny objaw, a czasami jest konsekwencją przeziębienia lub mocniejszej infekcji. Czasami zdarza się także, że męczy już nawet kilkutygodniowe dzieci, dla których jest zdecydowanie największym obciążeniem.

Kaszel najczęściej diagnozuje się u maluchów uczęszczających do żłobków i przedszkoli. W tego typu placówkach występuje największe natężenie wirusów i bakterii chorobotwórczych, które lubią atakować układ oddechowy dzieci. Warto mieć na uwadze jednak również to, że kaszel nie zawsze jest konsekwencją zachorowania. Może też być spowodowany przez alergię.

Dobry syrop na kaszel suchy dla dzieci

Leki na kaszel suchy dla dzieci nie zawsze mają postać syropów, choć niewątpliwe jest ona najpopularniejsza. W aptekach można kupić także np. lizaki na kaszel, które doskonale sprawdzają się w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Ich główną zaletą jest to, że mają dość długi kontakt z jamą ustną i gardłem dziecka, dlatego skutecznie łagodzą uciążliwe drapanie i pieczenie w gardle, dobrze nawilżają przełyk, co znacząco ogranicza kaszlenie. Lizaki na kaszel są szczególnie pomocne w przypadku leczenia typowo suchego kaszlu.

Trudno jednak oczekiwać, że samymi lizakami wyleczymy kaszel. Trzeba wiedzieć, że nie mają one odpowiedniej ilości składników leczniczych, dlatego raczej powinno się je stosować jako dodatek do syropów, a nie jako samodzielną formę leczenia.

Polecane przez lekarzy syropy na kaszel suchy u dzieci to przede wszystkim te, które są oparte na naturalnych składnikach, np. wyciągach ziołowych, sokach owocowych i witaminach. Ich główną rolą jest zahamowanie odruchu kaszlu oraz nawilżenie gardła. Ze względu na to, że tego typu leki działają na ośrodkowy układ nerwowy, w którym znajduje się ośrodek kaszlu, to nie powinny być podawane dzieciom dłużej niż przez 3 dni. Dodatkowo warto podkreślić, że u młodszych dzieci (od urodzenia do 2. - 3. roku życia) podanie syropu na kaszel powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

Syropy na kaszel polecane w przypadku odkrztuszania mokrej wydzieliny

Drugim rodzajem kaszlu jest kaszel mokry, który daje charakterystyczny odgłos spowodowany odrywaniem się mokrej wydzieliny. Na tego typu dolegliwość poleca się przede wszystkim syropy, które rozrzedzają zalegającą w płucach wydzielinę i ułatwiają jej efektywne odkrztuszanie. Lepka wydzielina, będąca wynikiem infekcji, powinna zostać jak najszybciej usunięta z organizmu, dlatego podawanie odpowiednich syropów lub leków w formie inhalacji jest tutaj jak najbardziej polecane.

Trzeba jednak pamiętać, że ostatnia dawka leku na kaszel mokry powinna być przyjęta do godziny 17. Późniejsze podanie leku może skutkować tym, że dziecko będzie się ciągle budzić w nocy z powodu konieczności odkrztuszenia wydzieliny. Jest to bardzo złe, ponieważ zmęczony i niewyspany organizm małego dziecka zdecydowanie gorzej radzi sobie ze zwalczaniem infekcji.

Dobry syrop na kaszel mokry dla dzieci od 1. roku życia to przede wszystkim lek ziołowy. Ma przyjemny dla maluszka smak i bardzo bezpieczny skład. Najczęściej stanowi kombinację różnych wyciągów z ziół, jak prawoślaz, cebula, tymianek, podbiał czy babka lancetowata.

Mając w domu dzieciaczka, który męczy się z uciążliwym suchym lub mokrym kaszlem, dobrze jest zadbać o otoczenie, w którym przebywa. Powinno się regularnie wietrzyć mieszkanie oraz zadbać o utrzymanie w nim nie tylko optymalnej temperatury, ale również właściwej wilgotności, która nie zaostrzy kaszlu, a wręcz przeciwnie – poprawi samopoczucie dziecka.

Zobacz też:

Syrop z cebuli – lekarstwo na infekcje i kaszel

Miód majowy - czyli syrop z mniszka lekarskiego. Jak zrobić i jakie ma właściwości?

O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka? Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia

Zobacz video: Czy syropy na odporność działają? Lekarz Łukasz Durajski odpowiada

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości