Styl Życia

Stworzyła ceramikę do uprawy roślin

Styl Życia

Stworzyła ceramikę do uprawy roślin

Alicja Patanowska to artystka, której projekty znane są na całym świecie. Ostatni, zatytułowany Plantacja łączy nowoczesne technologie z rękodziełem. Co było inspiracją do jego stworzenia? Z artystką spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Tomasz Brzoza.

Alicja Patanowska zajmuje się sztuką i designem. Ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Royal College of Art w Londynie. Znakiem rozpoznawczym artystki są nietypowe połączenia – materiałów, pomysłów, zastosowań i znaczeń. Jej projekty można znaleźć na całym świecie, m.in. w Merci w Paryżu, Barbican Center w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Shanghai Museum of Glass. Artystka może pochwalić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

>>> Zobacz także:

W 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną w konkursie Mazda Design za projekt Plantacja, który łączy w sobie recykling, pozwalający wykorzystać niechciane już przedmioty, ale również bardzo ciekawe zjawisko roślinne.

Plantacja to zestaw ręcznie zrobionych porcelanowych elementów, które idealnie pasują do zwykłych szklanek i kieliszków. Projekt został zaprojektowany do uprawy roślin metodą hydroponiczną, czyli w samej wodzie, bez ziemi. Dzięki takiemu sposobowi hodowli i szklanym naczyniom można obserwować wzrost zarówno części naziemnej, jak i korzenia rośliny. System idealnie nadaje się również do ukorzeniania szczepków roślin.

Inspiracją do stworzenia projektu Plantacja były śmieci leżące na ulicach Londynu.

Zaobserwowałam, że jest tam bardzo dużo szklanek. Zaczęłam je zbierać, aby dać im drugie życie.

- powiedziała artystka.

Wybrane nagrody Alicji Patanowskiej:

2018 - nagroda specjalna w konkursie Mazda Design

2016 - Must have!, Łódz Design Festival 2016

2014 - The Charlotte Frazer Award 2014, Royal College of Art

2014 - finalistka – Make me!, Łódz Design Festival 2014

2013 - nominacja do One Year On/New Designers, Design Business Centre

2011 - Art of Packaging, zwycięstwo w kategorii Free Style

Co sądzisz o tym artykule?
64
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0