Skutki nauki zdalnej. "Niektóre dzieci zapomniały, jak się trzyma ołówek"

Maria Fedotova/Getty Images
Maria Fedotova/Getty Images
Eksperci biją na alarm, że nauka zdalna negatywnie wpływa na psychikę ucznia. To zaledwie wierzchołek góry lodowej. - Dzieci "zdziczały". Zapomniały, czym jest rygor – przytoczyła dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka swoją rozmowę z nauczycielem.

Niepokojące dane

Według raportu UNESCO Polska jest w pierwszej piątce państw Europy, w których nauczanie zdalne trwa najdłużej. Nasi uczniowie w domach są już 35 tygodni. Z kolei z raportu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej przygotowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że mniej niż połowa uczniów dobrze sobie radzi z sytuacją.

- Widoczne jest, że dziewczęta gorzej psychicznie znoszą trudy związane z przedłużającym się stanem izolacji. Z osłabioną kondycją psychiczną wiąże się podwyższona depresyjność, częściej odczuwane poczucie osamotnienia, irytacji i braku energii, a także większa ilość problemów z nauką zdalną i silniejsze przeżywanie stresu szkolnego – czytamy w informacji o badaniu.

Skutki nauki zdalnej

Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl, specjalizująca się w temacie edukacji w "Połączeniu" w TOK FM zwróciła uwagę, że te ponad 30 tygodni to naprawdę długi czas. - Mam wrażenie, że przez ten rok widzieliśmy te wszystkie rzeczy: problemy z wagą, z postawą czy stany lękowe u najmłodszych, ale liczyliśmy, że to się po prostu skończy, kiedy dzieci wrócą do szkoły – podkreśliła.

Tak się jednak nie stało. Justyna Suchecka przytoczyła swoje rozmowy z pedagogami, które nie napawają optymizmem. "Niektóre dzieci zapomniały, jak się trzyma ołówek" lub "nie są w stanie usiedzieć w ławce przez 40 minut" – mówili jej nauczyciele.

- W tych rozmowach pojawiało się też słowo, które nie podoba mi się za bardzo - mianowicie, że dzieci "zdziczały". Zapomniały, czym jest rygor – zaznaczyła.

Zobacz wideo: "Obserwujemy u dzieci apatię, niechęć do aktywności fizycznej i kontaktu z rówieśnikami". Nauczyciele o wpływie nauki zdalnej na uczniów

Zobacz także:

Jak przygotować dzieci na narodziny rodzeństwa? Mama siódemki: "Trzeba mówić, że to nasz dzidziuś, a nie mój"

Rząd poinformował, kiedy pierwsza partia szczepionek Johnson&Johnson trafi do Polski

Co przeżywają opiekunowie osób chorych na Alzheimera? "Pojawia się złość, niechęć i straszne myśli"

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: tokfm.pl/tvn24.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości