Wszyscy mamy swoje lęki i fobie, które mogą pojawiać się również we śnie. Co o strachu mówi sennik?
Mimo tego, że śnimy codziennie, to nie każdy sen jesteśmy w stanie zapamiętać. Podczas marzeń sennych nasza podświadomość wysyła sygnały, które mogą nieść informacje o nas, naszych wyborach czy popełnionych błędach. Równie dobrze może sygnalizować lub wzmacniać nasze obawy i lęki. Strach często pojawia się w snach.
Co mówi sennik o strachu?
Według sennika rola strachu w śnie jest bardzo ważna. Dlaczego? Bo ujawnia on dawne błędy, z którymi wciąż się borykamy i chcielibyśmy je naprawić. Gdy budzimy się wystraszeni z krzykiem, oznacza to, że błąd, który popełniliśmy jest bardzo ciężki, a jego naprawienie będzie od nas wymagało wielu wyrzeczeń. Co jeszcze może oznaczać według sennika sen o strachu? Na przykład może on obnażać nasze słabości. Czasem znaczenie snu o strachu bywa tłumaczone dość przewrotnie. Bo kiedy widzimy w czyichś oczach przerażenie, dla nas oznacza to zawodowy awans. Z kolei, kiedy się boimy, sennik podsuwa wyjaśnienie, że nasi przeciwnicy zostaną w tyle, a my znacznie zbliżamy się do realizacji założonych celów.
Znaczenie snu, w którym pojawia się strach
Jednak częściej możemy spotkać się z interpretacją, że sen o strachu to powrót do złych wspomnień i lęków, których nabawiliśmy się w dzieciństwie. Choć lęki dziecięce są zjawiskiem oczywistym, to ich źródłem najczęściej jest brak poczucia bezpieczeństwa. Wzmacnianie tych lęków przez rodziców może spowodować, że taki ukryty lęk zostanie z nami na dłużej i będzie pojawiał się w snach. Jak sobie z tym poradzić? Cóż, w trudnych sytuacjach warto poradzić się specjalisty i poukładać swoje lęki, które „wychodzą z naszej głowy” nawet podczas snu. Jeśli śniąc, udaje nam się pokonać własny strach, to na jawie nabieramy dużo większej pewności siebie. Może też być zupełnie odwrotnie – panika we śnie sugeruje, że brakuje nam kontroli nad własnym życiem. Może przyśnić się nam lęk wysokości. Co wtedy? Symbolizuje on obawy o naszą pozycję – w pracy, w rodzinie, wśród znajomych. Strach we śnie nie musi dotyczyć tylko nas. Gdy jest to obawa o bliską osobę (która pojawia się we śnie), oznacza to, że jest to ktoś, o kogo uwagę zabiegamy także na jawie.
Co o strachu mówią inne senniki – arabski, indyjski, mistyczny?
Strach we śnie to uniwersalny temat, różnie interpretowany w wielu sennikach oraz kulturach. W senniku arabskim możemy przeczytać, że jeśli niejednokrotnie strach dręczy nas we śnie, to borykamy się ze swoimi błędami. Natomiast, gdy przyśni nam się jednorazowo obawa, sugeruje to, że triumf jest już blisko. Strach potrafi materializować się we śnie w postaci przerażających wizji. Chyba pora zmienić towarzystwo albo uważnie rozglądać się dokoła, bo oznacza to, że wokół nas pojawiły się bardzo niebezpieczne osoby. Według sennika arabskiego jeszcze gorzej jest, kiedy budzimy się z krzykiem, zlani potem ze strachu. Niestety, zwiastuje to wyłącznie niezbyt miłe niespodzianki czekające nas w niedalekiej przyszłości. Nieco inaczej strach we śnie interpretuje sennik indyjski. Mówi on, że odczuwany przez sen strach oznacza, że osoby, którymi się otacza osoba śniąca, nie są zbyt uczciwe. Z kolei sennik mistyczny wskazuje, że strach może symbolizować niezdiagnozowane kłopoty zdrowotne – zaburzenia pracy serca czy kłopoty z krążeniem. Nieco karkołomna wydaje się być interpretacja eskalacji strachu we śnie, co ma zapowiadać pokonanie wszystkich wrogów, zaś ewentualne tortury, które mogą pojawić się we śnie, zwiastują potężne sukcesy na jawie. Kiedy strach we śnie dotyczy konkretnej osoby płci przeciwnej, wieszczy to nieszczęścia w miłości i rozczarowania w sferze uczuciowej. Wątpliwości co do właściwego doboru przyjaciół sugeruje strach przed psem.
Nawet, kiedy nasze strachy we śnie stają się coraz słabsze, nie oznacza to wcale sukcesów, ale krytyczną sytuację, która właśnie może nam się zdarzyć. A gdy boimy się ducha? Sennik mistyczny sugeruje, że czekają nas duże emocje. Z kolei strach pozbawiony racjonalnego źródła przygotowuje nas do faktu, że bliska osoba chce nas oszukać.
Sennik: strach przed śmiercią
Śmierć często potrafi gościć w naszych snach. Wprawia w przerażenie i sugeruje, że oto właśnie nadchodzi nasz koniec. Czy to prawda? Niekoniecznie, ponieważ według sennika, strach przed śmiercią może oznaczać zmiany, które nas czekają. Gdy podczas snu obawiamy się śmierci rodziców, miejmy pewność, że jesteśmy pod dobrą opieką. Z kolei obawa przed odejściem ex partnera to sugestia, by zacząć rozglądać się za nową pracą.
Zobacz także:
Na co swędzi lewa ręka – zabobon czy objaw choroby?
Sennik: żyjący i nieżyjący dziadek. Czego jest symbolem?
Sennik „ucieczka”. Jak mamy rozumieć sen, w którym przed kimś uciekamy?
Zobacz wideo: Jakie znaczenie mają nasze sny?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: christian.plochacki/Getty Images