Oczko bez ryb może istnieć, ale nie da nam tyle radości. Ryby będą nie tylko zdobić nasz staw, ale również żywić się larwami komarów, przez co ustrzegą nas przed ich plagą. Relaks nad wodą stanie się przez to zdecydowanie przyjemniejszy.
Ryby do oczka – o czym należy wiedzieć?
Na początek należy sobie zdać sprawę, że oczko wodne bez ryb może funkcjonować, choć wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich stawu w ogrodzie. Zanim wybierzemy konkretne gatunki i liczbę ryb, warto wiedzieć, jakie są ich wymagania i jaki wpływ ma ich obecność na mikroklimat w stawie.
Ryby w oczku wodnym sprawiają, że trudno utrzymać w nim równowagę biologiczną, dlatego warto przemyśleć kwestię zamontowania dodatkowych urządzeń filtrujących i napowietrzających wodę. Ryby do oczka potrzebują sporej przestrzeni i ilości wody w stawie. Małe gatunki (około 10 cm) wymagają minimalnie 100 litrów wody, a większe nawet 1000 litrów. Pielęgnacja ryb bywa czasochłonna – należy je odpowiednio zabezpieczać zimą, właściwie karmić, sprawdzać, czy są zdrowe, i leczyć, jeśli chorują. Pamiętajmy też o posadzeniu roślin wodnych, które są dla ryb pożywieniem i schronieniem.
Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?
Jeśli jesteśmy pewni, że ryby to idealne dopełnienie naszego stawu, zastanówmy się, jakie ryby do oczka wodnego będą najlepiej pasować do naszego zbiornika i warunków polskiego klimatu. Warto decydować się na rodzime gatunki ryb ze względu na to, że są przystosowane do naszego klimatu i mało wymagające. W niewielkich zbiornikach można hodować ładnie ubarwione, małe różanki , które jedzą głównie glony, ale można je też karmić pokarmem dla ryb ozdobnych. Małych rozmiarów słonecznice to też dobry wybór do oczka wodnego. Pływają blisko brzegu, łatwo je zatem obserwować. Ich pokarmem są glony, rośliny i larwy owadów. Wysoce dekoracyjne są tzw. złote rybki, czyli karasie ozdobne , które spotykamy w wielu odmianach. Swoją popularność zawdzięczają połyskującej w słońcu barwie łusek – od złocistych do ciemnoczerwonych. Zależnie od odmiany osiągają 20-30 cm, są to zatem ryby ozdobne do oczka wodnego większych rozmiarów. Do stawów nadają się rodzaje odporne na niskie temperatury, np. kometa, nimfa, shubunkin . Odżywiają się roślinami wodnymi, glonami, owadami – są wszystkożerne.
Wiele radości może nam przynieść hodowla karpia Koi . Te ryby do oczka wodnego są niezwykle towarzyskie! Mogą podpływać do rąk zanurzonych w wodzie i skubać palce, a nawet dać się głaskać. Dla karpii Koi, które mogą osiągać długość aż 100 cm, trzeba przygotować odpowiednio duży zbiornik i głęboki na minimum 1,5 m. Karpie Koi są wszystkożerne, ale warto podawać im pokarm wysokoproteinowy przeznaczony specjalnie dla nich.
Choroby ryb w oczku wodnym
Chorobom ryb w oczku wodnym możemy zapobiec, stosując się do kilku zasad. Przede wszystkim przed zakupem danych sztuk należy się im dokładnie przyjrzeć, by uniknąć wprowadzenia do naszego oczka ryb chorych. Jeśli wykazują objawy choroby takie jak: wysypka, rany, wrzody, postrzępione płetwy, mętna skóra, zrezygnujmy z ich zakupu. Poza tym musimy pamiętać, by nie wpuszczać do stawu nowych osobników zaraz po zakupie. Warto potrzymać je w minimum tygodniowej izolacji i obserwować. Przy wypuszczaniu nowych ryb należy im też wyrównać temperaturę wody. Ryby w oczku wodnym będą czuć się dobrze i nie będą chorować, jeśli nie będziemy ich narażać na stresujące sytuacje, czyli takie jak: częste odławianie ich, nagłe zmiany warunków w wodzie, zbyt duża liczba ryb.
Mimo naszych starań ryby czasem jednak dopada infekcja wirusowa lub pasożytnicza. Najczęstsze choroby ryb w oczku wodnym to: ospa rybia, pleśniawka, posocznica, tasiemczyce, wrzodzienica, ichtiobodoza.
Czym karmić ryby w oczku wodnym?
Wiele gatunków ryb do oczka wodnego to ryby wszystkożerne. Żywią się glonami, roślinami wodnymi, insektami, larwami owadów, dżdżownicami i innymi drobnymi zwierzętami. Można, a czasem nawet trzeba dokarmiać je specjalnymi karmami. W sklepach akwarystycznych z łatwością znajdziemy karmy specjalnie przeznaczone dla danego gatunku ryb i uniwersalne dla ryb ozdobnych, które dobieramy zależnie od wielkości ryb. Cennym pokarmem dla ryb jest też spirulina. Karmienie rybek w oczku wodnym nie powinno odbywać się zbyt często (co drugi dzień lub raz na kilka dni wystarczy), gdyż wpływa na zanieczyszczenie wody w stawie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN