Zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Marcin Kostrzyński: "To jest cud"

Zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Marcin Kostrzyński: "To jest cud"

W kolejnym odcinku cyklu "Marcin z Lasu", leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia, Marcin Kostrzyński opowiedział o największym spektaklu przyrody - rykowisku jeleni.

W Polsce okres godowy jeleni szlachetnych, zwany również rykowiskiem rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około trzech tygodni. Czas ten łatwo rozpoznać, ponieważ to właśnie wtedy samce jeleni zaczynają uderzać porożem o drzewa i wydawać potężne ryki, które przed zmrokiem i o świcie rozchodzą się na wiele kilometrów.

Rykowisko jest jedynym takim wydarzeniem w lesie i nic nie może się z nim równać. Jest wyjątkowo spektakularne.

- stwierdził Marcin Kostrzyński.

>>> Zobacz także:

Podczas okresu godowego samiec jelenia gromadzi wokół siebie łanie, o które musi toczyć walkę z innymi bykami. W rykowisku biorą udział tylko silne i zdolne do prokreacji samce. Ich mocne głosy trzymają na dystans słabszych konkurentów. Oprócz odgłosów, równie ważne są zapach i prezencja.

Jak mówi Marcin Kostrzyński, rykowisko jest szanowane przez inne zwierzęta:

Nawet wilki gdzieś znikają, a jak są, to nie widziałem, by zakłócały jego przebieg.

Miłośnik przyrody ubolewa, że okres godowy jeleni szlachetnych przypada w okresie polowań.

Jest to o bardzo smutne, ale wykorzystuje się zaaferowanie jeleni i pewne oszołomienie hormonalne, by na nie polować. Co gorsza do Polski przyjeżdżają całe autokary myśliwych z bogatych krajów, by zabijać nasze najpiękniejsze jelenie. A raz utraconych genów nie da się przywrócić do środowiska.


Co sądzisz o tym artykule?
66
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
23.09.2019
Gość
Być morze silniejsze ale jest ich coraz mniej.Nikt mi nie powie że jest inaczej.Jak tylko jeleń gdzieś zaryczy to zaraz do niego strzelają:SELEKCJA NATURALNA:wsadzić ten kit miedzy bujdy.
23.09.2019
Ekolog z kniei
Piekny spektakl to fakt. Gospodarka lowiecka ma za zadanie oszczedac piekne i przyszlosciowe byki. Tego nikt nie napisze bo niepopularne a geny odpowiednie zostaja w lowisku i nikt ich nie traci
23.09.2019
Gosc
Skoro utraconych genów nie da się odzyskać to dlaczego mamy z roku na rok silniejsze i mocniejsze Byki?