W kolejnym odcinku cyklu "Marcin z Lasu", leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia, Marcin Kostrzyński opowiedział o największym spektaklu przyrody - rykowisku jeleni.
W Polsce okres godowy jeleni szlachetnych, zwany również rykowiskiem rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około trzech tygodni. Czas ten łatwo rozpoznać, ponieważ to właśnie wtedy samce jeleni zaczynają uderzać porożem o drzewa i wydawać potężne ryki, które przed zmrokiem i o świcie rozchodzą się na wiele kilometrów.
Rykowisko jest jedynym takim wydarzeniem w lesie i nic nie może się z nim równać. Jest wyjątkowo spektakularne.
- stwierdził Marcin Kostrzyński.
>>> Zobacz także:
- Rykowisko. Niezwykły spektakl jeleni
- Co je sarna? Dokarmianie dzikich zwierząt leśnych
- Widzisz w lesie małą "samotną" sarenkę? Nie dotykaj jej i nie zabieraj z lasu!
Podczas okresu godowego samiec jelenia gromadzi wokół siebie łanie, o które musi toczyć walkę z innymi bykami. W rykowisku biorą udział tylko silne i zdolne do prokreacji samce. Ich mocne głosy trzymają na dystans słabszych konkurentów. Oprócz odgłosów, równie ważne są zapach i prezencja.
Jak mówi Marcin Kostrzyński, rykowisko jest szanowane przez inne zwierzęta:
Nawet wilki gdzieś znikają, a jak są, to nie widziałem, by zakłócały jego przebieg.
Miłośnik przyrody ubolewa, że okres godowy jeleni szlachetnych przypada w okresie polowań.
Jest to o bardzo smutne, ale wykorzystuje się zaaferowanie jeleni i pewne oszołomienie hormonalne, by na nie polować. Co gorsza do Polski przyjeżdżają całe autokary myśliwych z bogatych krajów, by zabijać nasze najpiękniejsze jelenie. A raz utraconych genów nie da się przywrócić do środowiska.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN