Zwierzęta

Widzisz w lesie małą "samotną" sarenkę? Nie dotykaj jej i nie zabieraj z lasu!

W czasie majowych i czerwcowych przechadzek po lesie wiele osób napotyka na leżące w trawie młode sarny i myśląc, że maluchy zostały opuszczone przez matkę, zabierają je do schronisk dla zwierząt, leśników, czy gabinetów weterynaryjnych. Tymczasem jest to ogromny błąd. Dlaczego sarny "zostawiają" młode same? Co należy, a czego kategorycznie nie powinniśmy, robić w takie sytuacji? Co grozi młodemu zwierzęciu jeśli nie zastosujemy się do obowiązujących zasad? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN miłośnika przyrody i filmowca Marcina Kostrzyńskiego.

Maj i czerwiec to miesiące, kiedy sarny rodzą koźlęta. Spacerując w tym czasie po lesie możemy natknąć się na młode, przy których nie ma matki. Pod żadnym pozorem nie należy zbytnio zbliżać się do nich, dotykać i zabierać z lasu. Pozostawianie ich samych przez matkę nie oznacza braku troski, wręcz przeciwnie - jest naturalnym zachowaniem dla tego gatunku, związanym z wypracowaną strategią przetrwania. Na czym ona polega? Otóż małe sarenki przez kilka dni po przyjściu na świat, w odróżnieniu od dorosłych osobników, wydzielają mało intensywny zapach, niewyczuwalny przez drapieżniki. Są też mało ruchliwe, dzięki czemu trudno je dostrzec w trawie i krzakach. Matka specjalnie opuszcza gniazdo i wraca do niego tylko, aby nakarmić młode. Jej stała obecność naraziłaby je natomiast na niebezpieczeństwo, gdyż mogłaby zwabić drapieżniki. Stan taki trwa do czasu, gdy młode się wzmocnią i dołączą do stada.

>>> Zobacz także:

Brak matki w pobliżu młodej sarenki może wynikać też z innego powodu. Otóż w sytuacji zagrożenia, matka głośnym stuknięciem racicy daje znać cielęciu o niebezpieczeństwie, a sama ucieka, odciągając drapieżniki od gniazda. Po alercie młode bez ruchu kładzie się płasko w trawie. Gdy zagrożenie mija, matka wraca w pobliże swojego dziecka.

Jeśli więc znajdziemy w lesie sarenkę, to musimy mieć pełną świadomość, że nie została ona opuszczona, tylko usiłuje przeczekać potencjalne zagrożenie. Zabierając ją z lasu na oczach matki, wyrządzamy jej wielką krzywdę. Takie pozornie uratowane zwierzę praktycznie ma małe szanse na wychowanie wśród ludzi i powrót do naturalnego środowiska.

Co sądzisz o tym artykule?
97
18
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0