Rdest Auberta. Uprawa, przycinanie, rozmnażanie

GettyImages-953888620.jpg
GettyImages-953888620.jpg
Rdest Auberta to bardzo ekspansywna roślina, szybko i bujnie obrastająca wszelkie podpory. Jej uprawa nie jest wymagająca, chociaż trzeba pamiętać o przycinaniu, szczególnie na wiosnę. Sprawdź, gdzie posadzić rdest Auberta w ogrodzie, jak go rozmnażać i pielęgnować.

Rdest Auberta (Fallopia aubertii), nazywany także rdestówką Auberta, to bardzo szybko rosnące pnącze. W ciągu roku potrafi urosnąć aż 6–8 m. Cała roślina może mieć 15 m wysokości i 8 m szerokości. Ze względu na swoją wielkość i ekspansywność nadaje się raczej do większych ogrodów lub na tarasy.

Rdest Auberta – informacje podstawowe

Rdest Auberta w stanie dzikim rośnie w Chinach i w Tybecie. Ze względu na jego ekspansywność można go obecnie spotkać w stanie naturalnym nawet w Polsce – dziczeje i wydostaje się z ogrodów.

To pnącze o małych zielonych liściach. W porze kwitnienia (od sierpnia do października) rozwija wiele drobnych białych kwiatów.

Rdest Auberta – uprawa

Uprawa rdestu Auberta nie jest skomplikowana. Pnącze lubi słońce, choć będzie również rosło w półcieniu. Nie ma dużych wymagań glebowych. Można je posadzić w glebie żyznej lub umiarkowanie żyznej.

Podlewamy niezbyt często i niezbyt obficie. Nie zapominamy o nawodnieniu w czasie upałów, gdyż przesuszona roślina może stracić liście. Odrosną, ale do tego czasu będzie się prezentowała nieestetycznie.

Nawożenie można wykonać wiosną raz na dwa lata. Możemy wykorzystać mieszany nawóz mineralny, obornik lub gnojowicę.

Rdestówka Auberta jest dość mrozoodporna. Liście opadają po przymrozkach, nie wybarwiają się jesienią. Odradza się wiosną. Na wszelki wypadek można zabezpieczyć rdest na zimę warstwą kory, słomy lub liści, zwłaszcza jeśli roślina jest młoda, a zima mroźna.

Gdzie posadzić rdest Auberta?

Rdest może bardzo szybko obrosnąć ścianę, podporę, ogrodzenie, pergolę czy altanę. Osłoni nieestetyczne fragmenty ogrodu, np. śmietnik, płot czy ścianę szopy. Działa też jako dodatkowa ochrona przed hałasem. Nadaje się również do donicy na balkon lub taras. Warto pamiętać, że potrzebuje mocnych podpór i jest bardzo ekspansywny.

Jeśli sadzimy Rdest Auberta w donicy , to wybierzmy odpowiednio dużą (musimy mieć też sporo miejsca na tarasie). Do tego nie możemy zapomnieć o podlewaniu i nawożeniu, szczególnie jeśli zauważymy wysychanie liści.

Rdest Auberta – przycinanie

Pielęgnacja rdestu Auberta to nie tylko podlewanie i nawożenie, ale także przycinanie trzy razy w roku – pierwsze i największe przed pierwszymi pędami na wiosnę (tzw. cięcie formujące). Ostatnie przycinanie rdestu wykonujemy do końca sierpnia. W zależności od intensywności wzrostu konieczne może być nawet cięcie raz w miesiącu.

Kiedy rdest nadmiernie rozrasta się w ogrodzie, przycinanie jest niezbędne, ale sprawia to również, że roślina odżywa i wypuszcza nowe pędy.

Rdest Auberta – rozmnażanie

Sadzonki rdestu Auberta pobieramy w sierpniu lub wrześniu – powinny mieć ok. 15 cm. Ukorzeniamy je w doniczkach pod folią. Po 3 tygodniach można już je posadzić w docelowym miejscu ogrodu.

Rozmnażanie rdestu Auberta przeprowadzamy także poprzez odkłady. Polega to na ukorzenieniu pędu bez oddzielania go od rośliny. Wykonujemy to wiosną lub jesienią na przycinanej roślinie. W miejscu, gdzie posadzimy nową roślinę, rozkładamy obornik lub kompost. Odginamy wybraną, młodą i elastyczną gałązkę i wsadzamy do ziemi (końcówka ma wystawać ponad grunt). Z części gałązki, która będzie pod ziemią, odcinamy liście i boczne pędy. Możemy ją też zanurzyć w ukorzeniaczu. Dzięki temu będziemy krócej czekać na efekt.

Jeśli mamy długi pęd, możemy ukorzeniać go w kilku miejscach poprzez tzw. podkład wielokrotny.

Rdest Auberta – kiedy i jak gęsto sadzić?

Ukorzenianie odkładu może trwać około roku. Po tym czasie można wykopać ukorzenioną roślinę i przesadzić w docelowe miejsce. Najczęściej robi się to jesienią.

Rdest Auberta sadzenie najlepiej zniesie jesienią i wiosną, choć możemy to zrobić w całym okresie wegetacji. Sadzonki sadzimy:

· minimum 30–50 cm od ściany, na którą rdest ma się piąć (najlepiej przystawić do ściany podporę w postaci kratki lub linek),

· w odległości co najmniej 90 cm od innych roślin.

Rdest Auberta – choroby

Przy nadmiernym podlewaniu liście rdestu Auberta żółkną. Zdarza się także plamistość liści wywołana grzybami.

Zobacz film: Jesienny las. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości