Prof. Krzysztof Simon o ruchu antyszczepionkowym
Kiedy ma pojawić się nowa szczepionka, zawsze rozpoczyna się dyskusja zwolenników tego rodzaju medycyny i jej przeciwników. Nie inaczej jest teraz, kiedy świat czeka na antidotum na koronawirusa.
Co o antyszczepionkowcach sądzi prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu?
Państwo powinno brutalnie walczyć z tego rodzaju poglądami, bo to jest antyspołeczne, wrogie społeczeństwu postępowanie - niezależnie, kto rządzi
- powiedział lekarz w rozmowie z portalem Menedżer Zdrowia. Jak dodał, oczywiście ostateczną decyzję dotyczącą szczepienia każdy podejmuje indywidualnie.
Ale musi w związku z tym podjąć ryzyko, że jak zachoruje, sam za siebie płaci za leczenie. Jak zakazi inną osobę, która nie może być szczepiona (...) to niech płaci za nią odszkodowanie
- podkreślił prof. Simon.
Szczepionki – skąd niechęć?
Profesor Krzysztof Simon ocenił, że szczepionki są tępione, nie tylko w naszym kraju. Jak zaznaczył, oczywistym jest, że nie ma idealnego leku. Każdy ma bowiem wady.
Natomiast u nas są niedopuszczalne głupstwa i bzdury się opowiada. Każdy jest mądry - „bo mojemu dziecku zaszkodzi, bo jakiś autyzm”. Ludzie nie wiedzieli, co to jest autyzm; autyzmów jest kilkanaście, ale mówi się ogólnie o wszystkim. Na podstawie jakichś fałszywych badań, wycofanych itd.
- podkreślał kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Zobacz rozmowę na temat szczepionki na koronawirusa:
Zobacz też:
Ekspert: "W tym roku bezwzględnie wszyscy powinniśmy się zaszczepić przeciw grypie"
Coraz większe ognisko koronawirusa po weselu. Zakażonych ponad 150 osób, prawie 1000 na kwarantannie
Koronawirus a rozrywka. Nowe zasady dotyczące imprez w otwartej przestrzeni
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Anna Korytowska
Źródło: Menedżer Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF