Kolejny wariant koronawirusa szerzy się w Europie, w związku z tym coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzanie restrykcji, które dotyczą osób niezaszczepionych. W niektórych państwach osoby bez certyfikatu nie wejdą m.in. do restauracji, barów czy hoteli. Czy takie rozwiązanie jest słuszne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział lekarz reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej, Bartosz Fiałek.
Joanna Racewicz zmierzyła się z hejtem, po tym, jak zaszczepiła 13-letniego syna przeciw COVID-19. Komentarze, które otrzymała, pokazała na swoim Instagramie. Sceptycy wylali na dziennikarkę całą swoją frustrację: "Szkoda dziecka, że ma taką gł..ią matkę", "To się nazywa samobójstwo i samookaleczenie".
Poglądy antyszczepionkowe są antyspołeczne - mówi prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego zdaniem, postępowanie takich ruchów jest wrogie społeczeństwu. Jakie zarzuty lekarz skierował w ich stronę?
Szczepionki zostały wynalezione ponad 200 lat temu. To dzięki nim z Polski całkowicie zniknęły takie choroby jak: gruźlica, krztusiec, ospa wietrzna czy polio. Jednak by szczepionki były skuteczne, preparaty muszą być podane od 80 do 95% całej populacji. Niestety w 2017 roku zanotowano aż 30 tys. odmów szczepień... Rodzicie nieszczepiący dzieci, muszą podpisać specjalne oświadczenie, że są świadomi konsekwencji swojej decyzji. Na rodziców mogą zostać nałożone również kary finansowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego, z którym porozmawialiśmy o mitach dotyczących szczepień. Czy powinniśmy szczepić dzieci na choroby, które nie występują w Polsce? Kto jest najbardziej narażony na odrę przywleczoną? I skąd domniemanie, że szczepienia mogą powodować autyzm? Profesor apeluje również, by jak najszybciej zahamować niebezpieczny trend antyszczepionkowy...
Magdalena Daniel na drzwiach swojego gabinetu wywiesiła kartkę, na której napisała, że nie będzie leczyć dzieci niezaszczepionych. W studiu Dzień Dobry TVN lekarka wyjaśniła, że nieszczepienie dzieci niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Może być zagrożeniem dla całego społeczeństwa. Niestety ruch antyszczepionkowców rośnie w siłę... W naszym studiu gościliśmy również mecenasa Marcina Kostkę, współautora obywatelskiego projektu, który zakłada między innymi nieprzyjmowanie nieszczepionych dzieci do żłobków i przedszkoli. Czy wykluczenie społeczne nie przyniesie czasem odwrotnego skutku? Czy nie lepiej edukować ludzi, którzy ulegają propagandzie antyszczepionkowej?
W Polsce w 2010 roku było 2,5 tys. nieszczepionych dzieci, a w 2016 - już 29 tys. Co nam w związku z tym grozi? Dlaczego ruch antyszczepionkowy jest coraz silniejszy? Czy są wiarygodne badania naukowe, według których szczepionki wywołują skutki uboczne? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: pediatra dr Piotr Albrecht i psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska. Obok nich usiadł radny z Krakowa Łukasz Wantuch. Powiedział o swoich pomysłach, które miałby przymusić rodziców do szczepienia dzieci. Zobaczcie też wyniki naszej sondy, w której zadaliśmy pytanie: Czy państwo powinno karać za nieszczepienie dzieci?".