Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom kobiet, gabinety kosmetyczne i centra medycyny estetycznej proponują zabiegi powiększania ust. Wśród najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych metod znajduje się zabieg z użyciem kwasu hialuronowego. To jednak nie jedyny sposób na uzyskanie wymarzonych ust. Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę wizerunku, warto dowiedzieć się więcej na temat zabiegów powiększania ust, przeciwwskazaniach i uzyskiwanych efektach.
>>> Zobacz także:
- Usta powiększone odkurzaczem! Nie róbcie tego!
- Inwazyjne i nieinwazyjne zabiegi powiększające usta – różne sposoby modelowania warg
- Powiększanie ust kwasem hialuronowym i domowymi sposobami. Jakie są efekty zabiegów?
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego to jeden z bardziej popularnych zabiegów wykonywanych przez kobiety. Powiększanie ust kwasem pomaga skorygować asymetrię warg, poprawić ich nawilżenie, napięcie skóry, a także uwydatnić czerwień ust. Zabieg ten służy więc nie tylko modelowaniu czy powiększeniu ust, niweluje również efekty starzenia się skóry w tej okolicy. Wypełniacz, jakim jest kwas hialuronowy, jest bezpieczny, ponieważ substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie i odpowiedzialna jest za prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Gdy wraz z wiekiem spada jej ilość, zmniejsza się też stopień nawilżenia. Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego jest łatwy do przeprowadzenia, a jego efekty widoczne są natychmiast.
Powiększanie ust - przed i po zabiegu
Kilka dni przed planowanym zabiegiem powiększania ust kwasem hialuronowym należy zaprzestać przyjmowania aspiryny oraz leków przeciwzapalnych, nie zaleca się korzystania z sauny czy solarium ani naturalnego opalania się. Lepiej unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przed samym wypełnieniem ust lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym należy przestrzegać kilku podstawowych zaleceń: unikać ekspozycji na słońce, wysiłku fizycznego, a także nadmiernego rozciągania ust czy intensywnej mimiki. Bardzo często przyszłe pacjentki pytają, czy powiększanie ust boli? Zabieg wypełniania przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co pozwala sprowadzić do minimum dolegliwości bólowe i dyskomfort.
Powiększanie ust - jak długo utrzymuje się efekt
Wypełnianie ust kwasem hialuronowym nie daje trwałych efektów, utrzymują się one około 6 miesięcy i zależą od indywidualnych predyspozycji, trybu życia i ilości zastosowanego preparatu. Aby jak najdłużej cieszyć się wymodelowanymi ustami, zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego należy stosować regularnie. Ważne jest, by uświadomić sobie, że jak każdy zabieg, powiększanie ust kwasem hialuronowym może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym - skutki uboczne
Do najczęstszych możliwych skutków ubocznych zabiegu wypełniania ust kwasem należy ból, zaczerwienienie, opuchlizna. Choć kwas hialuronowy jest produktem naturalnym, zdarzają się również reakcje alergiczne. Do rzadszych działań niepożądanych należą: gorączka, bóle głowy, ziarniaki, wysypka, nadwrażliwość, a nawet infekcje czy owrzodzenia. Na szczęście powikłania takie zdarzają się niezwykle rzadko, jednakże powinny być konsultowane z lekarzem, jeśli nie ustępują w ciągu kilku dni. Może się też zdarzyć nieudane powiększanie ust, ale zazwyczaj wynika ono z niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu czy braku doświadczenia osoby, która go wykonywała.
Powiększanie i modelowanie ust - inne metody
Innym wypełniaczem stosowanym w celu wymodelowania i wypełnienie ust jest tłuszcz. Powiększanie ust tłuszczem jest skuteczne i bezpieczne. Zabieg trwa około 30 minut, a tłuszcz pobierany jest zazwyczaj z okolicy brzucha. Na efekty zabiegu trzeba nieco poczekać. Powiększaniu ust towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienia. Jest to trwałe powiększanie ust, jednak nadal podlegają one takim samym procesom starzenia jak cały organizm, dlatego po pewnym czasie zabieg można powtórzyć.
Powiększanie ust - metody
Oprócz kwasu hialuronowego i własnego tłuszczu do modelowania ust wykorzystuje się np. botoks. Powiększanie ust botoksem jest jednak rzadziej stosowane niż kwasem hialuronowym. Nie jest to bowiem wypełniacz i tak naprawdę nie pomoże zwiększyć objętości ust, a jedynie zniwelować zmarszczki i nierówności. Przez pewien czas stosowano również chirurgiczne powiększanie ust, jest to jednak obecnie rzadko wykorzystywana metoda z uwagi na modne i bezpieczne bezinwazyjne powiększanie ust. Nieinwazyjne powiększanie ust bez zastosowania igły jest znacznie szybsze, bardziej komfortowe i dlatego też chętniej wybierane przez kobiety. W toku operacji plastycznej stosuje się także powiększanie ust implantami silikonowymi.
Powiększanie ust - gdzie najlepiej?
Na zabieg powiększania ust najlepiej umówić się w wyspecjalizowanym ośrodku medycyny estetycznej. Pamiętać należy, że zabieg wypełniania, czy tym bardziej zabiegi inwazyjne, wymagają zawsze konsultacji z lekarzem.
Powiększanie ust - przeciwwskazania
Z profesjonalnych zabiegów powiększania ust lepiej zrezygnować w okresie ciąży, karmienia piersią, a także w przypadku aktywnych infekcji, chorób autoimmunologicznych, chorób układowych czy skłonności do bliznowców.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN