Newsy

Polacy nie ufają rządowi w sprawie koronawirusa. Komu wierzymy najbardziej?

koronawirus

dowell/Getty Images

Newsy

Polacy nie ufają rządowi w sprawie koronawirusa. Komu wierzymy najbardziej?

koronawirus

dowell/Getty Images

Większość Polaków krytycznie ocenia działania rządu w trakcie pandemii koronawirusa. Polska jest jedynym z badanych krajów, w którym lekarze i pielęgniarki nie znaleźli się na czele zestawienia zaufania. Takie wyniki przynosi sondaż brytyjskiej firmy YouGov. Komu wierzymy najczęściej?

Komu ufają Polacy w sprawie informacji dotyczących walki z koronawirusem?

Polską część sondażu YouGov przeprowadzono 12 maja br. Co z niej wynika?

Jedynie co trzeci Polak (33 proc.) w sprawie pandemii ufa rządowi. To drugi najniższy wynik po Francji (31 proc. Podobnie ostro oceniamy media (39 proc) – to czwarty najgorszy wynik po Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. 

Polska była jedynym z 26 badanych państw, w którym lekarze i pielęgniarki nie znaleźli się na czele zestawienia zaufania. Służby medyczne musiały ustąpić rodzinie i przyjaciołom (81 proc. do 72 proc.).

Polacy podzieleni w sprawie oceny rozwoju sytuacji

Respondenci byli pytani o zdanie na temat dynamiki pandemii w kraju. 44 proc. stwierdziło, że kryzys wywołany koronawirusem się pogarsza, a 40 proc. - że ulega stopniowej poprawie.

Bardziej pesymistyczni od nas nas byli jedynie obywatele Indonezji, Indii, Filipin i Meksyku. Największymi optymistami okazali się natomiast mieszkańcy Tajwanu, Tajlandii, Malezji oraz Włoch, które powoli wychodzą z pandemicznego kryzysu.

Polacy są jednak większymi optymistami, w kwestii rozwoju wydarzeń na świecie. Połowa z nas (50 proc.) uważa, że sytuacja jest lepsza niż wcześniej. Przeciwnego zdania jest 35 proc. Najbardziej pozytywnie patrzyli na sytuację Hiszpanie i Meksykanie (po 61 proc.) oraz Duńczycy (57 proc.).

Pełne wyniki sondażu YouGov można zobaczyć tutaj.

Zobacz też:

Źródło: Onet |
Co sądzisz o tym artykule?
79
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0