Patison – właściwości, uprawa, przepisy

Patison
zia_shusha / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Patison posiada wiele odmian, które różnią się pomiędzy sobą zarówno kształtem, jak i kolorem i smakiem. Najpopularniejszymi rodzajami są Disco, Polo F1 Eden oraz Gagat. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o patisonie.

Co to jest patison?

Patison to warzywo pochodzące z rodziny dyniowatych. Oryginalnie pochodzi z Ameryki Północnej i należy do roślin ciepłolubnych. Powszechnie uważa się, że jest warzywem dość prostym w uprawie, które akceptuje także polski klimat. Jego pierwsze uprawy odnotowano w Ameryce Północnej, na teren Europy sprowadzili je Hiszpanie. Ma ciekawy wygląd, ale przede wszystkim pyszny smak i wyjątkowo pozytywny wpływ na nasz organizm.

Patison: wartości odżywcze

Jadalna część patisona to oczywiście jego owoce. Ich kształt kojarzy się niektórym ze statkiem kosmicznym (okrągłe, lekko spłaszczone i o subtelnie falowanych brzegach). W zależności od odmiany mają kolor biały, żółty, zielony, kremowy, a nawet granatowy. Osiągają rozmiar od 4 do nawet 12 centymetrów.

Warzywa te doskonale sprawdzą się w diecie osób, które starają się utrzymać prawidłową masę ciała. Owoc patisona bowiem w 95 proc. składa się z wody, a dodatkowo jest niskokaloryczny. W 100 g jest ok. 28 kalorii. Patisony pomagają w regulacji pracy układu trawiennego i wspomagają procesy przemiany materii. Co ważne – mają w sobie śladowe ilości węglowodanów i tłuszczy. Zamiast tego zawierają w sobie: potas, wapń, magnez oraz żelazo. Dodatkowym plusem jest fakt, że patisony nie gromadzą w sobie metali ciężkich. Są także lekkostrawne, dlatego bardzo dobrze nadają się dla dzieci, osób starszych, a także tych, którzy zmagają się z problemami gastrycznymi. Dzięki bogatej ilości składników odżywczych patisony poprawiają kondycję skóry, dobrze wpływają na wzrok.

Uprawa patisona

Patison to warzywo, które szybko wzrasta i łatwo daje się uprawiać z nasion. Kiedy zbierać owoce patisona ? Pierwsze z nich są dojrzałe już po miesiącu od wysiewu, choć częściej będzie to ok. 5 tygodni. Dodatkową zaletą uprawy patisona jest fakt, że warzywo owocuje aż do pierwszych przymrozków, a dodatkowo jest odporne na wiele rodzajów chorób i szkodniki.

Patison najlepiej rośnie na nasłonecznionych stanowiskach i w piaszczysto-gliniastych glebach, choć z powodzeniem toleruje także inne gleby. Nasiona należy siać wiosną (przełom kwietnia i maja). Mniej więcej w połowie maja sadzonki można wsadzić na tzw. miejsce stałe, w rozstawie min. 100x100 centymetrów.

Patison jest rośliną jednoroczną z rodziny dyniowatych. Warzywo maksymalnie może osiągnąć 1 metr wysokości, ma krzaczasty pokrój. Kwiaty wyrastają mu bezpośrednio z kątów liści. Dojrzałe owoce patisona mają około 20 centymetrów średnicy.

Czy patisony się obiera?

Młode okazy nie muszą być obrane ze skórki, ale starsze owszem. Staje się ona bowiem z czasem grubsza, twardsza i zwyczajnie mniej smaczna. Jak obrać patisona? Najczęściej wystarczy użyć po prostu obieraka, a najtwardszą skórę odkroić nożem.

Patison – przepisy i sposoby przyrządzania

Patison jest warzywem o bardzo delikatnym smaku, dzięki czemu ma uniwersalne zastosowanie żywieniowe. Można go smażyć, dusić i marynować. Bardzo dobrze sprawdzi się jako składnik sałatek, gulaszu, potrawek warzywnych, a nawet przetworów, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się jego smakiem przez cały rok.

Przykładem na bardzo proste i smaczne przygotowanie patisona jest podanie go w jajku. Poniżej znajdziesz przepis na to pyszne i zdrowe danie dla 3–4 osób.

Składniki:

  • 1 patison,
    • 1 jajo,
      • mieszanka przypraw ziołowych,
        • olej do smażenia,
          • sól oraz pieprz do smaku.

            Przygotowanie:

            Patisona pokrój w plastry, a każdy z nich zamocz w roztrzepanym jajku i połóż na dobrze rozgrzanej i polanej olejem patelni. Następnie usmaż go z dwóch stron, aż stanie się rumiany. Teraz użyj ręcznika papierowego, by odsączyć nadmiar tłuszczu.

            Usmażone patisony posyp ulubionymi ziołami oraz innymi przyprawami. Możesz je podać solo lub z ziemniakami, kaszą, sosem lub surówką. Dobrym pomysłem na wykorzystanie patisona będzie już wspomniane wcześniej zamarynowanie go. Poniżej przepis na marynowane, lekko pikantne patisony.

            Marynowane patisony z chili (przepis na około 5–6 słoików)

            Składniki:

            • 1,5 kilograma małych patisonów,
              • 6 listków laurowych,
                • 8 ziaren czarnego pieprzu,
                  • 8 ziaren gorczycy,
                    • 8 ziaren ziela angielskiego,
                      • 4 ząbki czosnku,
                        • ½ papryczki chili,
                          • 3 gałązki kopru.

                            Składniki na zalewę:

                            • 4 szklanki wody,
                              • 2 łyżki cukru,
                                • 2 łyżeczki soli,
                                  • szklanka octu 10 %.

                                    Przygotowanie:

                                    Patisony umyj i dokładnie osusz przy pomocy papierowego ręcznika. Słoiki wyparz, a następnie dodaj do nich: liście laurowe, ziarna gorczycy, pieprz, ziele angielskie, papryczkę chili, czosnek i koper. W tak przygotowanych słoikach umieść patisony. Wodę zagotuj z cukrem i solą, a później dodaj ocet i całość dokładnie wymieszaj. Gotową zalewą zalej patisony, słoiki zakręć, a na koniec pasteryzuj przez około pół godziny.

                                    Zobacz wideo: Patisony i kabaczki w kuchni

                                    Dzień Dobry TVN

                                    Zobacz także:

                                    Ile i jak gotować kalafiora, aby był pyszny, biały i pachnący?

                                    Cukinia w zalewie curry, kiszona, a może marynowana z papryką? Oto pyszne przetwory na zimę

                                    Wartości odżywcze i zalety zdrowotne jedzenia nabiału

                                    Autor: Adrian Adamczyk

                                    Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

                                    podziel się:

                                    Pozostałe wiadomości