Pajączki na twarzy – przyczyny powstawania, metody usuwania

cera naczynkowa
Alona Siniehina/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Pajączki na twarzy to nic innego jak popękane naczynka. Często pojawiają się na nosie, brodzie i policzkach. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami możesz pielęgnować swoją cerę oraz jak usunąć pajączki.

Na twojej twarzy pojawiły się rozszerzone naczynka? To kłopot wielu kobiet. Zamiast tuszować pajączki na twarzy podkładem, zobacz, jakie są przyczyny ich powstawania. Poznaj także metody na usunięcie rozszerzonych naczynek.

Pęknięte naczynko na twarzy a typ cery

Jak wygląda rozszerzone naczynko? Zazwyczaj pojawia się ono na nosie, brodzie lub policzkach. Widoczne są czerwone linie, często towarzyszy im rumień.

Pęknięte naczynko na twarzy czy w innych miejscach nie wygląda estetycznie, dlatego kobiety czują się niekomfortowo. Jeśli zmagasz się z tym problemem od dłuższego czasu, masz cerę naczynkową.

Popękane naczynka na nosie, brodzie czy czole pojawiają się najczęściej podczas zimy lub latem. Naczynia rozszerzają się, kiedy mocno wieje wiatr lub świeci ostre słońce.

Pękające naczynka – przyczyny powstawania

Rozszerzone naczynka pojawiają się nie bez powodu. Niektóre kobiety zmagają się z tym problemem po nadmiernym opalaniu lub od częstego noszenia butów na wysokich obcasach. Pajączki na twarzy pojawiają się także w wyniku stresu oraz gwałtownej zmiany pogody. Na cerę niekorzystnie wpływają źle dobrane kosmetyki. Nieodpowiednia pielęgnacja twarzy może spowodować, że pojawią się pierwsze czerwone linie oraz rumieńce.

Cerę naczynkową mogą mieć zarówno kobiety młode, jak i dojrzałe. Spora ilość pękniętych naczynek na twarzy towarzyszy najczęściej skórze wiotkiej, cienkiej oraz suchej. Przyczynami są predyspozycje genetyczne i choroby serca (np. nadciśnienie tętnicze). Problem ten często ma związek z wrażliwością skóry i zaburzeniami hormonalnymi. Aby jedno pęknięte naczynko nie było początkiem poważnych problemów z cerą, warto ją odpowiednio pielęgnować.

Następstwa pękających naczynek

Jedno pęknięte naczynko na twarzy nie jest wielkim problemem, ale jeśli pojawia się ich więcej, to sygnał, że należy zacząć działać. Tym bardziej, że w takim przypadku trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Pajączki na twarzy mogą być początkiem trądziku różowatego, który jest chorobą zapalną skóry i trzeba leczyć ją dermatologicznie. Wiąże się z zaczerwienieniem skóry oraz krostkami, a także częściej pojawiającymi się pajączkami. Na tę przypadłość narażone są szczególnie osoby, które mają jasną karnację. Inną przyczyną pękających naczynek jest alergia.

Pajączki pojawiają się nie tylko na twarzy. Często występują także na nogach, co może wiązać się z problemem niewydolności żył, a w przyszłości nawet z powstawaniem żylaków.

Domowe sposoby na popękane naczynka na twarzy

Gdy pojawiają się drobne naczynka na nosie, brodzie czy czole, możesz zatrzymać rozwój tego problemu domowymi sposobami.

Najważniejszą kwestią jest ruch. Długie spacery, wizyta na basenie, siłowni lub kilkanaście minut na bieżni to sposoby na poprawienie kondycji skóry. Ruch sprzyja dobremu krążeniu. Efekt może być taki, że pajączki na twarzy będą pojawiać się zdecydowanie rzadziej. Unikaj także wysokiej temperatury, czyli np. długiego pobytu w saunie lub gorącej wody podczas kąpieli.

Staraj się odpowiednio pielęgnować swoją cerę. Kosmetyki powinny być delikatne i przeznaczone do cery naczynkowej. Stosuj krem na pękające naczynka na twarzy, który je wzmocni oraz zamaskuje. Oprócz kremu na popękane naczynka stosuj żele do mycia twarzy, mleczka oraz toniki. Wybieraj tylko takie, które nie będą podrażniać cery, a nawilżą ją. Jeśli nie masz pewności, czy dany kosmetyk jest właściwy dla twojej skóry, przeprowadź test w niewidocznym miejscu. Tonik na pewno będzie łagodzić podrażnienia, z kolei mleczko oczyszczające dokładnie usunie makijaż. Idealnym uzupełnieniem jest woda termalna, która zmniejsza podrażnienia skóry.

Krem na popękane naczynka powinien być oddzielny na dzień i na noc. Krem na dzień sprawi, że cera będzie wyglądać promiennie, a zaczerwienienia znikną. Z kolei w kosmetykach na noc znajdują się składniki, które będą regenerować i odżywiać skórę. W składzie powinny być witaminy C, E i K, a także diosmina. Ważne jest również, aby krem chronił przed promieniowaniem UVA i UVB. Szczególnie w okresie letnim stosuj takie kosmetyki, które mają wysoki filtr przeciwsłoneczny, bowiem nadmiar słońca niekorzystnie wpływa na cerę naczynkową. Krem na popękane naczynka na twarzy posiada często także wiele naturalnych składników, takich jak nagietek lub wyciąg z kasztanowca zwyczajnego.

Jak pozbyć się pajączków na twarzy?

Jedną z popularnych metod na usuwanie pajączków jest laserowe zamykanie naczynek na twarzy. Zabieg wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej. Poprzedzony jest oceną stanu skóry i wyborem odpowiedniej długości fali laseru na naczynka. Laserowe usuwanie pajączków może być przeprowadzone laserem IPL, który usuwa pajączki na twarzy widoczne gołym okiem lub laserem CPL, który działa nawet na najmniejsze naczynka krwionośne. Usuwanie naczynek na twarzy możesz wykonać w gabinecie medycyny estetycznej poprzez elektrokoagulację. Zamykanie naczynek w tym przypadku odbywa się za pomocą prądu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości