Otręby żytnie - dlaczego warto je włączyć do diety?

Otręby
fcafotodigital/Getty Images
Źródło: E+
Otręby żytnie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, dzięki czemu wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego. Otręby pochodzące z przemiału ziaren są jedną z form najlepiej przyswajalnych przez organizm. Dlatego też zaleca się je w walce z nadwagą i nadciśnieniem.

Otręby żytnie nie tylko zapewniają uczucie sytości, lecz także dostarczają organizmowi cennych składników i makroelementów. W ich składzie znajdują się m.in. witaminy z grupy B i A oraz spore ilości wapnia, chromu i żelaza.

Zdrowa moda na otręby żytnie

Otręby żytnie, podobnie jak dwa inne typy (pszenne i owsiane), przez wiele lat nie cieszyły się szczególną popularnością. Jeszcze pod koniec lat 90. uważano je za odpady, tzw. skorupki pozostałe po zmielonych ziarnach. Dopiero z czasem uświadomiono sobie, że ten rzekomy „odpad” ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Początkowo otręby żytnie, pszenne i owsiane zalecano przede wszystkim osobom z nadwagą oraz cukrzykom. Ze względu na upowszechnienie się modelu zdrowego stylu życia, w tym zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie pełnowartościowych śniadań, otręby żytnie stały się jednym z popularniejszych składników porannych posiłków.

Otręby żytnie - jakie mają właściwości?

Właściwości otrębów żytnich zostały docenione nie tylko przez lekarzy i dietetyków, lecz także przez samych pacjentów oraz osoby, które na co dzień starają się prowadzić zdrowy tryb życia. Dzisiaj niemal w każdym sklepie można znaleźć zarówno otręby żytnie, jak i pszenne czy owsiane. Żytnie wyróżniają się przede wszystkim bardzo wysoką zawartością błonnika (w 100 g otrębów znajduje się aż 39 g błonnika), a jednocześnie nieco mniejszą kalorycznością niż produkt pszenny (200 kcal zamiast 275). Nie bez powodu więc otręby żytnie zaleca się osobom, które powinny poprawić perystaltykę jelit i pracę całego układu pokarmowego. Należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wartości odżywcze, lecz także na ilość potasu i magnezu. Ze względu na wysoką zawartość tych składników otręby żytnie są polecane osobom z nadciśnieniem i chorobami serca. Nieco mniej znajduje się w nich natomiast fosforu i cynku, czyli składników charakterystycznych dla produktów pszennych. W składzie otrębów żytnich występuje również wapń, chrom, żelazo i miedź.

Otręby żytnie - jak jeść?

W internecie można znaleźć wiele przepisów na wykorzystanie otrębów żytnich. Oczywiście najbardziej podstawową formą spożywania tych produktów jest dodawanie ich do naturalnego jogurtu, łączenie z owocami, musem. Coraz częściej są też dodawane do niektórych sałatek. Niektórzy proponują również wykorzystanie otrębów żytnich jako panierki do mięs, zapiekanego sera lub innych specjałów z piekarnika. Można je wymieszać np. z siemieniem lnianym, a następnie obtoczyć w nich kawałki kurczaka, które wystarczy później wrzucić na kilkadziesiąt minut do piekarnika. Coraz częściej z otrębów owsianych robi się także słodycze. W sieci można znaleźć wiele przepisów na ciastka, muffinki, a nawet ciasta, w których ważnym składnikiem (często zastępującym mąkę) są właśnie otręby żytnie. Nawet jeśli komuś nie smakują otręby z jogurtem, to pokocha ciasto z otrębów.

Otręby żytnie czy owsiane?

W otrębach żytnich występuje mniej błonnika niż w otrębach pszennych. Z kolei te owsiane zawierają go najmniej ze wszystkich, ponieważ jedynie 10% całkowitej masy, są też najbardziej kaloryczne (376 kcal). Jednocześnie to właśnie je uznaje się za najzdrowszą odmianę. Błonnik w otrębach owsianych zalicza się w większości do tzw. beta-glukanów, które w kontakcie z wodą zaczynają przypominać lepki żel. Ten żel chroni błony śluzowe człowiek, wpływa na obniżenie "złego cholesterolu" we krwi, a także pełni funkcję naturalnego probiotyku. Wybór między otrębami żytnimi i owsianymi zależy od konkretnych potrzeb organizmu. Jeśli bowiem danej osobie zależy na poprawie perystaltyki jelit, usprawnieniu działania układu pokarmowego lub redukcji nadciśnienia, to powinna sięgnąć właśnie po otręby żytnie. W przypadku ludzi zdrowych, którzy spożywają otręby wyłącznie "zapobiegawczo" w trosce o zdrowy organizm i nienaganną sylwetkę, zalecane jest okresowe zmienianie typu zjadanych produktów. Wszystkie otręby – zarówno żytnie, jak i owsiane czy pszenne - są zdrowe, sprzyjają ochronie organizmu, redukują ryzyko nadwagi, regulują gospodarkę lipidową i chronią błony śluzowe. Można też je swobodnie mieszać. Wybór typu spożywanych otrębów ma znaczenie tylko wtedy, gdy mają one spełniać konkretne zdanie (obudowywać florę bakteryjną, chronić błonę śluzową, zmniejszać ryzyko miażdżycy lub poprawiać perystaltykę jelit).

Zobacz też:

Zobacz wideo: Otręby na śniadanie

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości