Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk z pewnością uradował wielu miłośników literatury. Autorka "Biegunów", "Ksiąg Jakubowych" i "Prawieku" w ostatnich latach odbierała także inne międzynarodowe nagrody, dla których nagroda Szwedzkiej Akademii stanowi piękne dopełnienie. Dlaczego jej książki budzą takie zachwyty? Od czego zacząć literacką znajomość z pisarką?
W studiu Dzień Dobry TVN o książkach Olgi Tokarczuk rozmawialiśmy z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk , autorką bloga "Zwierz Popkulturalny".
Nagrody literackie Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk zbiera zasłużone literackie laury. Jest drugą polską pisarką (po Wisławie Szymborskiej) wyróżnioną Noblem i pierwszą polską pisarką, której udało się zdobyć Międzynarodową Nagrodę Bookera. Autorkę doceniono za angielski przekład powieści „Bieguni” dokonany przez Jennifer Croft (“Flights”). Została też w 2019 roku umieszczona na tzw. długiej liście pisarzy branych pod uwagę do National Book Award za "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (“Drive Your Plow Over the Bones of the Dead) w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones.
Olga Tokarczuk jest także jedną z ulubionych i najbardziej cenionych polskich, współczesnych powieściopisarek. Dwukrotnie do jej rąk trafiła Nagroda Literacka Nike - pierwszy raz w 2008 roku za powieść "Bieguni", a w 2015 roku za bestsellerowe "Księgi Jakubowe". Nagroda Literacka Nike od czytelników to dla pisarki właściwie chleb powszedni, bo zdobyła ją pięć razy! Oprócz "Biegunów", "Ksiąg" i "Prawieku" miłośnicy jej pióra docenili także "Dom dzienny, dom nocny" oraz "Grę na wielu bębenkach". Rozgłos przyniosła jej także ekranizacja książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" , czyli film pt. "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.
Po które książki Olgi Tokarczuk warto sięgnąć?
Czemu jej książki zdobywają tak ogromne i międzynarodowe uznanie? Zdaniem krytyków, oprócz walorów czysto literackich, znakomitej formy, mistrzostwa w operowaniu językiem i umiejętności budowania oryginalnych, kompletnych światów istotne są wartości, które pobrzmiewają w jej utworach, jak feminizm, ekologia i nowe podejście do relacji człowiek-zwierzęta .
Do tej pory Tokarczuk napisała osiemnaście książek. Pisarka debiutowała w wieku 17 lat w harcerskim czasopiśmie „Na przełaj” jako autorka opowiadań, a jej pierwszy samodzielny tomik ukazał się w 1989 roku. „Miasto w lustrach” to do tej pory jedyny tom poetycki w jej dorobku literackim. Tokarczuk uważa prozę za jedną z najdoskonalszych form artystycznych, szczególnie upodobała sobie opowiadania , choć jest także autorką przeszło 900-stronicowej książki ( "Księgi Jakubowe" ).
900 stron to liczba, która jest w stanie przestraszyć nawet wytrawnych czytelników. Jednak książka warta jest poświęconego jej czasu. Bo takiej klasy literatura nie pojawia się na świecie za często. To świetnie napisana, wielowątkowa powieść, w dodatku oparta na prawdziwej historii. Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XVIII wieku na Podolu w środowisku pobożnych Żydów, wśród których pojawia się charyzmatyczny Jakub Frank. Rzadko zdarzają się tak porywające narracje, poprzedzone wytrwałym zbieraniem dokumentacji i źródeł. Tokarczuk pracowała nad powieścią kilka lat, przekopując się przez materiały źródłowe, prowadząc badania terenowe i skrupulatnie zbierając informacje, by książka była nie tylko interesująca, ale też rzetelnie przedstawiała obraz przeszłości.
Fani krótszej formy mogą sięgnąć po liczne opowiadania pisarki. "Gra na wielu bębenkach" to zbiór 19 opowiadań, bardzo zróżnicowanych, zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym. Wszystkie jednak łączy charakterystyczne dla prozy Tokarczuk umiłowanie podróży, fascynacje mistycyzmem przy jednoczesnym szacunku dla tego, co zwykłe, codzienne i bliskie.
Książki Olgi Tokarczuk wydane po polsku
- 1989: Miasto w lustrach, tom poetycki
- 1993: Podróż ludzi Księgi
- 1995: E.E.
- 1996: Prawiek i inne czasy
- 1997: Szafa
- 1998: Dom dzienny, dom nocny
- 2000: Opowieści wigilijne, razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem
- 2001: Lalka i perła
- 2001: Gra na wielu bębenkach
- 2004: Ostatnie historie
- 2006: Anna In w grobowcach świata
- 2007: Bieguni
- 2009: Prowadź swój pług przez kości umarłych
- 2012: Moment niedźwiedzia, zbiór esejów
- 2014: Księgi Jakubowe
- 2017: Zgubiona dusza
- 2018: Opowiadania bizarne
- 2018: Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa
Autor: Katarzyna Nowakowska