Ogrzewanie nadmuchowe. Który rodzaj wybrać – gazowe czy z kominka? Jakie wady i zalety mają te rozwiązania?

kominek
dejankrsmanovic/Getty Images
Dobrze dobrany system ogrzewania domu to niezwykle istotna inwestycja. Wybierając rodzaj instalacji grzewczej, warto rozważyć ogrzewanie nadmuchowe. Zależnie od naszych preferencji i nakładu finansowego może być ono realizowane przy wykorzystaniu kominka lub pieca gazowego.

Projektując dom, dobrze jest poświęcić czas na wybór rodzaju ogrzewania budynku. Wartym uwagi rozwiązaniem jest ogrzewanie nadmuchowe. Oszczędność energii oraz wysoka efektywność to tylko niektóre z korzyści z zastosowania tego typu instalacji. Poznaj zalety i wady systemu ogrzewania nadmuchowego z wykorzystaniem kominka oraz kotła gazowego.

Czym jest ogrzewanie nadmuchowe i jak działa?

Ogrzewanie nadmuchowe (inaczej nawiewowe) to sposób rozprowadzania ciepła, który największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Jest przeciwieństwem instalacji centralnego ogrzewania wykorzystującej grzejniki oraz czynnik grzewczy w postaci wody. Cechą charakterystyczną tego systemu jest szybkość nagrzewania pomieszczeń – przy dobrym zamontowaniu wszystkich elementów możemy ogrzać pokój nawet w kilkanaście minut. W zależności od pory roku system nadmuchowy jest wykorzystywany jako ogrzewanie lub jako klimatyzacja.

Jak działa system nawiewowy? Ogrzewanie nadmuchowe polega na rozprowadzaniu powietrza pobieranego z zewnętrznej czerpni powietrza i następnie ogrzewanego w piecu nadmuchowym. Źródłem ciepła w instalacji nadmuchowej może być kominek lub piec gazowy. Powietrze jest transportowane do poszczególnych pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi umieszczonymi w suficie lub podłodze. Każdy przewód nadmuchowy musi być zakończony kratką wentylacyjną z funkcją regulacji przepływu. Co dzieje się z zużytym ciepłym powietrzem? Jest ono usuwane z pomieszczeń odrębnymi kanałami i w wymienniku oddaje ciepło świeżemu powietrzu z zewnątrz. Cały obieg jest wprawiany w ruch przez specjalny wentylator znajdujący się przy piecu nadmuchowym. W instalacji ogrzewania nadmuchowego dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów możemy uzyskać oczyszczenie czy nawilżenie powietrza. Najpierw należy jednak wybrać rodzaj pieca, który pełni główną rolę w instalacji nadmuchowej. Warto rozważyć piec gazowy albo wykorzystanie kominka.

Ogrzewanie nadmuchowe gazowe – oszczędność i skuteczność w jednym

Dobierając źródło ciepła do instalacji nadmuchowej, warto wziąć pod uwagę piec gazowy. Koszt takiego urządzenia nie jest dużym wydatkiem – piec kosztuje kilka tysięcy złotych. Urządzenie jest gotowe do użycia niemal od razu po uruchomieniu. Wspomniany piec nie musi być aktywny przez cały czas, aby zapewnić optymalną temperaturę – parametry reguluje wbudowany termostat. Taki typ instalacji można także wykorzystywać jako klimatyzację. Dzięki zastosowaniu czerpni powietrza z zewnątrz możemy podczas gorącego lata cieszyć się orzeźwiającym chłodem. Dużą zaletą ogrzewania nadmuchowego jest związana z brakiem grzejników swoboda w urządzaniu pomieszczeń. Warto też zwrócić uwagę na aspekt finansowy – oszczędności podczas eksploatacji w porównaniu z tradycyjnym wodnym systemem centralnego ogrzewania sięgają nawet 40%.

Jak każda instalacja grzewcza, system nadmuchowy ma też pewne wady. Zasysane powietrze jest transportowane i wtłaczane do pomieszczeń intensywnie, co prowadzi do ruchu pyłów i kurzu. Ten efekt może być szczególnie dokuczliwy dla alergików. Podczas procesu ogrzewania nawiewnego nie odczuwa się tak „naturalnego” ciepła, jak w przypadku grzejnikowego centralnego ogrzewania. Minusem jest także fakt, że w przypadku braku energii elektrycznej wentylatory służące do nadmuchu powietrza nie będą działać.

Ogrzewanie nadmuchowe z kominka – estetyka i funkcjonalność

Drugą propozycją jest ogrzewanie nadmuchowe z wykorzystaniem kominka jako źródła ciepła. Zaletą jest z pewnością niski koszt inwestycyjny takiego urządzenia. Połączenie kanałów wentylacyjnych z kominkiem opalanym drewnem znacznie zwiększa jego efektywność i obniża koszty eksploatacji. Wykonanie instalacji nadmuchowej z wykorzystaniem kominka jest dość proste. Należy pamiętać jednak, żeby dokładnie zaplanować instalację na etapie budowy domu. Ze względu na układanie kanałów rozprowadzających powietrze w stropach lub posadzce późniejsze zmiany związane będą z koniecznością np. kucia posadzki.

Takie rozwiązanie ma również inne wady. Powietrze z instalacji połączonej z kominkiem ma słaby zasięg i rozprowadzane jest wolniej niż w przypadku ogrzewania gazowego. Niemożliwe jest też sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.

Należy pamiętać o właściwej eksploatacji instalacji oraz czyszczeniu filtrów, co przyczyni się do bezawaryjnej pracy systemu.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Wszystko zależy od kilku czynników

Inteligentny dom – komfort, funkcjonalność, bezpieczeństwo

Ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości