Newsy

Nowy Sejm rozpoczął kadencję

Newsy

Nowy Sejm rozpoczął kadencję

Wczoraj odbyła się inauguracja IX kadencji Sejmu. Elżbieta Witek objęła funkcję Marszałek sejmu, a Tomasz Grodzki Marszałka Senatu. Spośród 460 posłów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie, w ławach sejmowych debiutuje aż 141. Z trojgiem z nich - Mateuszem Bochenkiem, Franciszkiem Sterczewskim oraz Pauliną Matysiak, rozmawiał Marcin Sawicki, a dziennikarka sejmowa Agata Adamek zrelacjonowała, co działo się podczas pierwszego dnia Nowego Sejmu. 

Nowi posłowie

W skład wybranego w październiku Sejmu IX kadencji wchodzą 132 posłanki oraz 328 posłów, z czego 141 po raz pierwszy występuje w nowej roli. Debiutujący w poselskich łamach politycy to w znacznej większości doświadczeni samorządowcy, cieszący się ogromnym poparciem swoich lokalnych społeczności.

Pojawienie się nowych twarzy na sali plenarnej może wiązać się z powstaniem nowego układu sił. Jednak niezależnie od nastrojów panujących w czasie posiedzeń, w kuluarach dominuje przeważnie koleżeńska atmosfera. Jak zauważyła Agata Adamek, posłowie kłócą się przeważnie tylko na sali, poza nią są wobec siebie znacznie życzliwsi.


Zobacz też:

Sejm. Kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji?

Artur Zawisza za kierownicą bez prawa jazdy. Dwa zatrzymania jednego dnia

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Czy to koniec ich dramatu? Banki muszą liczyć się z oddaniem miliardów złotych

Co sądzisz o tym artykule?
85
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0