Gorące tematy

Hartwich posłanką, jej niepełnosprawny syn z zakazem wejścia do sejmu: "Kuba chciałby być w czasie zaprzysiężenia"

Gorące tematy

Hartwich posłanką, jej niepełnosprawny syn z zakazem wejścia do sejmu: "Kuba chciałby być w czasie zaprzysiężenia"

Jagna Marczułajtis-Walczak i Iwona Hartwich zostały posłankami na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Jak zamierzają połączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową? Zapytaliśmy je o to w Dzień Dobry TVN.

Do sejmu IX kadencji dostało się 131 kobiet, tj. o sześć więcej niż poprzednio. Wśród nich jest Iwona Hartwich i Jagna Marczułajtis-Walczak.

>>> Zobacz także:

Iwona Hartwich - kim jest?

Iwona Hartwich była jedną z liderek protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, do którego doszło na teranie Sejmu w 2018 roku. Za swój udział w tej akcji została objęta 24-miesięcznym zawieszeniem możliwości wejścia na teren parlamentu. Zakaz miał obowiązywać do 27 maja 2020 roku. Wielu zastanawiało się więc, czy pani Iwona jako posłanka będzie mogła tam wejść. Okazało się, że tak. Wczoraj Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że z chwilą wyboru na posła zakaz przestał obowiązywać.

Taką informację mogę dzisiaj potwierdzić. Zakaz mnie już nie obowiązuje, ale dotyczy za to tych kilku osób, które były ze mną w sejmie. Na pewno będę wnioskowało o to, aby ten zakaz i dla nich był uchylony.

- powiedziała pani Iwona.

Niestety zakaz nadal dotyczy jej syna Jakuba. Iwona Hartwich nad tym bardzo ubolewa, ponieważ Kuba chciałby być z mamą w czasie zaprzysiężenia.

Jagna Marczułajtis-Walczak - kim jest?

Jagna Marczułajtis-Walczak to polska snowboardzistka i polityk. Teraz po raz trzeci została posłanką na sejm, a w kampanię wyborczą bezpośrednio zaangażowała się jej córeczka Iga, która narysowała plakat wyborczy.

Kiedy już widzieliśmy, że rozpoczyna się kampania wyborcza, ruszyliśmy z przygotowaniami różnych grafik. Moja córka zaproponowała, że narysuje dla mnie plakat wyborczy. Iga chodzi na zajęcia plastyczne i ceramiczne i jest bardzo utalentowana. Początkowo nie potraktowałam poważnie jej propozycji, ale kiedy zobaczyłam ten plakat, to nie mogłam się nadziwić. Jest to piękna praca i wrzuciłam ją na media społecznościowe. Ludzie pisali do mnie, żeby wydrukować i używać ten plakat w kampanii, więc powiesiłam baner.

- zdradziła Jagna Marczułajtis-Walczak.

Jak pogodzić opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem z pracą?

Obie posłanki maja niepełnosprawne dzieci. Iwona Hartwich jest mamą Jakuba Hartwicha, który niedawno został radnym Torunia. Natomiast Jagna Marczułajtis-Walczak ponad trzy lata temu urodziła trzecie dziecko – synka Andrzeja, który - jak się później okazało - cierpi na nieuleczalną chorobę Pachygyrie.

W opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem zaangażowana jest cała rodzina. U nas zarówno Iga bardzo pomaga, jak i starsza córka Jagoda, mój mąż. Dodatkowo mamy wspaniałą nianię, Karolinę, która jest z nami od trzech lat i bez niej nie można byłoby nic zrobić.

- powiedziała pani Jagna.

Cały czas trwa u nas debata nad tym, co zrobić, aby Kuba był bardzo dobrze zaopiekowany, nic mu nie brakowało, żeby czuł się bezpieczny. Zastanawiamy się nad różnymi wariantami, ale myślę, że sobie poradzimy.

- powiedziała pani Iwona.

Co sądzisz o tym artykule?
49
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0